Spojte se s námi


Novinky

Volby 2021: Co nám jejich výsledky zajišťují a na co se máme připravit?

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, vítězem se stala koalice SPOLU tvořená zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Po volbách se však musíme připravit na určité změny, byť zřejmě nebudou zrovna populární. Co nás tedy čeká a nemine?

Publikováno

dne

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, vítězem se stala koalice SPOLU tvořená zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Po volbách se však musíme připravit na určité změny, byť zřejmě nebudou zrovna populární. Co nás tedy čeká a nemine?

Velká změna a vítězství demokracie nad populismem. Asi takto by se daly interpretovat výsledky letošních voleb.

A právě nejen o výsledcích, nýbrž i o událostech, které budou následovat, se pro náš web rozpovídal registrovaný příznivec Pirátů a kandidát do zastupitelstva města Ostravy, pan ing. Jiří Lavický.

„Co se týče samotných výsledků, v současném rozpoložení je jasná jedna věc. Lidé mají konečně dost slibů ohledně sociálních jistot a blahobytu všech. Začínají si uvědomovat, že je třeba učinit změnu. Ekonomickou i politickou.

Sazby ČNB jsou nejvyšší za 25 let, inflace stoupá, sociální systém nefunguje tak, jak by měl. V letošních volbách se opět ukázalo, že sociální strany mají největší sílu v moravskoslezském a ústeckém kraji.“

Dále také dodal, že koalice SPOLU jako jediná dokázala zmobilizovat své voliče k volebnímu úspěchu a skoro naplnila svůj volební potenciál. Velké zklamání prožívají právě v koalici Pirátů a Starostů.

„Koalice PirStan čelila velmi silnému dezinformačnímu systému poškozování. Nejenže se nedokázala účinně bránit, ale dokonce bojovala sama proti sobě v rámci idejí. Lidé, kteří chtěli demokratickou koalici výrazně kroužkovali kandidáty STAN, jelikož mají proti Pirátům své výhrady. „

Co se tedy bude dít v následujících dnech, potažmo na co je dobré se připravit? Na tuto otázku má rovněž svou odpověď.

„Je skvělé, že demokratické koalice jasně deklarovaly svou spolupráci a zatlačili tak na prezidenta. Osobně si myslím, že pokud prezident bude schopen vykonávat svůj úřad, tak první volbou bude Andrej Babiš, který vládu nesestaví.

Dále nedokáži predikovat. Pakliže by došlo k nejhoršímu a náš prezident zemřel, bude Babišovou jasnou volbou prezidentský úřad. V tom případě, vzhledem k silnému voličskému jádru a silnému marketingu, by se jen těžko hledal protikandidát.“

Pokud by takový scénář skutečně nastal, obává se Lavický politického tažení nového prezidenta proti vládě, pozdržování zákonů nebo opačné politické agitace.

Aktuálně se však nabízí jedna zásadní otázka. Nezpochybnitelným tématem číslo 1 je rozpočet České republiky a státní dluh.

Právě rozpočet se momentálně nachází ve velkém mínusu a dluh rovněž stále stoupá. Velmi pravděpodobně se nová vláda uchýlí ke zvyšení daní, chceme-li předejít další krizi.

„To, že se teď nejspíš nebudeme mít dobře je jen výsledek současného hospodaření vlády. Od ekonomické krize v roce 2008 obdržel Miroslav Kalousek dvakrát cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Právě on nás z této krize vyvedl.

Důchodcům přidal v přepočtu na současné ceny víc, než Andrej Babiš. Mnoho z voličů si neuvědomuje, že k důchodcům existuje automatická valorizace, nebo-li částečné pokrytí inflace.

Babiš zvedl důchod nad tuto hodnotu o 120 Kč, což je však stále méně (konkrétně o 46,-) od doby Miroslava Kalouska,“ uzavřel Lavický.

Zdroje: Ing. Jiří Lavický, Volby 2021 Živě

Filmy a seriály

Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává

Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.

Publikováno

dne

Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.

Novozélandský herec Sam Neill nejvíce proslul svou rolí Alana Granta ve filmech Jurský park a Jurský svět. Za svou kariéru Neill zaznamenal řadu osobních úspěchů, v poslední době si ovšem procházel něčím velice nepříjemným.

Server The Guardian totiž zveřejnil informaci o tom, že se Neill léčí s agresivním typem Non-Hodgkinova lymfomu.

A jak sám přiznává v rozhovoru pro výše uvedený deník, právě boj s rakovinou jej donutil k sepsání knihy pamětí.

Dílo s názvem Did I Ever Tell You This dokončil v rekordním čase a kromě toho, že se v něm ohlíží za svou bohatou hereckou kariérou, popisuje také boj se zákeřnou nemocí.

V rámci rakoviny se nacházel už ve třetím stádiu, ovšem aktuálně je ve stavu remise (stav dosažení bezpříznakového období – pozn. red.).

Podle britského deníku Neill podstoupil chemoterapii a do konce svého života bude pochopitelně užívat speciální léky. „Nejsem z obliga jako takového, ale nemám v těle žádnou rakovinu,“ řekla 75letá herecká ikona v rozhovoru pro The Guardian.

„Nemohu předstírat, že poslední rok neměl své temné chvíle. Ale ty temné chvíle vrhají světlo do ostrého světla a donutily mě být vděčný za každý den a nesmírně vděčný za všechny své přátele. Jsem rád, že jsem naživu,“ vypráví dále.

„Nebojím se smrti. Ale otravuje mě to, protože bych opravdu rád další dekádu nebo dvě, víte?“ doplnil Neill. V remisi se prý nachází už osm měsíců a je šťastný, že se může vrátit k práci.

Zdroje: CNN, The Guardian

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Publikováno

dne

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.

Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.

Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.

„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.

Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.

Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.

Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.

Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…

V krizi se novým věcem daří

ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.

Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.

Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.

Zdroj: E15, OpenAI, CNN

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Konec Jirky v Survivoru? Mezi fanoušky nebyl oblíbený, přesto s ním souhlasí a nechápou náhlou změnu pravidel

Publikováno

dne

Další díl Survivoru je za námi a tentokrát jsme mohli vidět odchod dvou hráčů, kteří vyvolávali emoce. Zatímco Jirka Hanousek nebyl většinově populární, u Petr Švancara naopak patřil mezi největší oblíbence. Jirkův odchod nicméně vyvolal emoce a ačkoliv byli mnozí za jeho odchod rádi, byli by raději, kdyby k tomu došlo jiným způsobem.

Tak čtvrteční díl stál opravdu za to. Valná většina fanoušků se radovala, když Jirka neudržel nervy a sjel jednoho soukmenovce po druhém.

Nervy mu tekly i ve čtvrtečním díle a bylo jisté, že vůči sobě poštval takřka celý kmen a pokud půjdou Rebelové na kmenovou radu, je v ohrožení.

Stalo se tomu tak a kmenovka stála opravdu za to. Ihned na začátku jsme se dozvěděli, že Jirka nesouhlasí se změnou pravidel, které zajišťují imunitu všem ženám.

Po výměně názorů s Ondřejem Novotným opět neudržel nervy a rozhodl se ze hry odstoupit. Promotér Oktagonu jej následně ani nenechal rozloučit se s kmeny a Jiří byl definitivně ze hry.

Jeho haterům to udělalo radost, ovšem mnozí fanoušci Survivoru, kteří ho neměli v lásce, s ním vlastně souhlasí. Přeci jen tato změna pravidel nedává žádný smysl.

Ovšem jak by řekl Braňo, je to Survivor a soutěžící zkrátka podepsali papír, kde je jasně dané, že produkce může jakkoliv zasahovat do pravidel během hry.

Nejméně šťastný z tohoto rozhodnutí mohl být Švanci, který, ač přišel před pár dny, překvapivě imunitu neměl a byl vybrán Adamem do duelu.

V něm se absolutně nechytil a s Martinem prohrál, dalo by se říci, na plné čáře. Survivor tak opustili nejoblíbenější a nejneoblíbenější hráči.

Nyní je otázkou, jak se to projeví na číslech sledovanosti. Oba přeci jen tahali diváky k obrazovkám. Navíc je zde určitá křivda vzhledem k již zmíněné změně pravidel.

Zdroj: Survivor

Pokračovat ve čtení

Oblíbené