Spojte se s námi


Novinky

Volby 2021: Co nám jejich výsledky zajišťují a na co se máme připravit?

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, vítězem se stala koalice SPOLU tvořená zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Po volbách se však musíme připravit na určité změny, byť zřejmě nebudou zrovna populární. Co nás tedy čeká a nemine?

Publikováno

dne

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, vítězem se stala koalice SPOLU tvořená zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Po volbách se však musíme připravit na určité změny, byť zřejmě nebudou zrovna populární. Co nás tedy čeká a nemine?

Velká změna a vítězství demokracie nad populismem. Asi takto by se daly interpretovat výsledky letošních voleb.

A právě nejen o výsledcích, nýbrž i o událostech, které budou následovat, se pro náš web rozpovídal registrovaný příznivec Pirátů a kandidát do zastupitelstva města Ostravy, pan ing. Jiří Lavický.

„Co se týče samotných výsledků, v současném rozpoložení je jasná jedna věc. Lidé mají konečně dost slibů ohledně sociálních jistot a blahobytu všech. Začínají si uvědomovat, že je třeba učinit změnu. Ekonomickou i politickou.

Sazby ČNB jsou nejvyšší za 25 let, inflace stoupá, sociální systém nefunguje tak, jak by měl. V letošních volbách se opět ukázalo, že sociální strany mají největší sílu v moravskoslezském a ústeckém kraji.“

Dále také dodal, že koalice SPOLU jako jediná dokázala zmobilizovat své voliče k volebnímu úspěchu a skoro naplnila svůj volební potenciál. Velké zklamání prožívají právě v koalici Pirátů a Starostů.

„Koalice PirStan čelila velmi silnému dezinformačnímu systému poškozování. Nejenže se nedokázala účinně bránit, ale dokonce bojovala sama proti sobě v rámci idejí. Lidé, kteří chtěli demokratickou koalici výrazně kroužkovali kandidáty STAN, jelikož mají proti Pirátům své výhrady. „

Co se tedy bude dít v následujících dnech, potažmo na co je dobré se připravit? Na tuto otázku má rovněž svou odpověď.

„Je skvělé, že demokratické koalice jasně deklarovaly svou spolupráci a zatlačili tak na prezidenta. Osobně si myslím, že pokud prezident bude schopen vykonávat svůj úřad, tak první volbou bude Andrej Babiš, který vládu nesestaví.

Dále nedokáži predikovat. Pakliže by došlo k nejhoršímu a náš prezident zemřel, bude Babišovou jasnou volbou prezidentský úřad. V tom případě, vzhledem k silnému voličskému jádru a silnému marketingu, by se jen těžko hledal protikandidát.“

Pokud by takový scénář skutečně nastal, obává se Lavický politického tažení nového prezidenta proti vládě, pozdržování zákonů nebo opačné politické agitace.

Aktuálně se však nabízí jedna zásadní otázka. Nezpochybnitelným tématem číslo 1 je rozpočet České republiky a státní dluh.

Právě rozpočet se momentálně nachází ve velkém mínusu a dluh rovněž stále stoupá. Velmi pravděpodobně se nová vláda uchýlí ke zvyšení daní, chceme-li předejít další krizi.

„To, že se teď nejspíš nebudeme mít dobře je jen výsledek současného hospodaření vlády. Od ekonomické krize v roce 2008 obdržel Miroslav Kalousek dvakrát cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Právě on nás z této krize vyvedl.

Důchodcům přidal v přepočtu na současné ceny víc, než Andrej Babiš. Mnoho z voličů si neuvědomuje, že k důchodcům existuje automatická valorizace, nebo-li částečné pokrytí inflace.

Babiš zvedl důchod nad tuto hodnotu o 120 Kč, což je však stále méně (konkrétně o 46,-) od doby Miroslava Kalouska,“ uzavřel Lavický.

Zdroje: Ing. Jiří Lavický, Volby 2021 Živě

Oblíbené