Spojte se s námi


Ekonomika

Vláda chce do konce roku zrušit EET, ANO je proti. Je to krok zpět, říká Schillerová

Publikováno

dne

Elektronická evidence tržeb (EET) byla pro první podnikatele spuštěna 1. prosince v roce 2016, po šesti letech by však mohlo dojít k jejímu zrušení. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prozradil, že by to nová vláda chtěla stihnout do konce roku. Jak reaguje opozice?

Ministr financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro Českou televizi prozradil, že by do konce roku mohlo dojít ke zrušení EET. Jeho resort již připravuje návrh novely zákona. Hnutí ANO, které za zavedením EET stojí, je však jasně proti.

Stanjura nicméně připouští, že nemusí dojít k úplnému zrušení. Vláda zvažuje, že by podnikatelé mohli evidovat tržby na dobrovolné bázi. Ti, kteří by evidovali, by mohli získat některé výhody.

„Bude logicky odpovídající nižší míra kontroly, což bude i výhodné pro finanční úřady, které se mohou soustředit na nejvíc problematické a podezřelé případy, tak to může fungovat. Ale musí se to pořádně rozmyslet, jestli se to státu skutečně vyplatí,“ řekl pro Českou televizi předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Předloha o EET by mohla vzniknout do konce března, ministr financí totiž chce, aby se celý legislativní proces stihl uskutečnit do konce roku.

„Bylo to zpolitizování, je to krok zpět. Budeme na to upozorňovat, bude to opravdu velice tvrdá debata na půdě Poslanecké sněmovny,“ vyjádřila se bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Podle Schillerové EET narovnávalo podnikatelské prostředí. ANO však bude v boji za udržení EET pravděpodobně osamoceno.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala totiž prohlásil, že jeho strana je rovněž pro zrušení EET. Pro většinu podnikatelů, zejména malých a středních, je to prý přítěž.

Zdroj: ČT24, Vláda

Oblíbené