Spojte se s námi


Celebrity

Uplynulo 122 let od narození jazzové legendy Louise Armstronga. Navoďte si pohodovou atmosféru prostřednictvím jeho rytmů

Louis Armstrong byl významný americký jazzový trumpetista, zpěvák a skladatel, od jehož narození uplynulo již 122 let. Příjemná hudba, která pohladí na srdci snad každého posluchače, tak stojí na počest tomuto velikánovi za připomenutí.

Publikováno

dne

Louis Armstrong byl významný americký jazzový trumpetista, zpěvák a skladatel, od jehož narození uplynulo již 122 let. Příjemná hudba, která pohladí na srdci snad každého posluchače, tak stojí na počest tomuto velikánovi za připomenutí.

4. srpna 1901 se v New Orleans v Louisianě narodil Louis Daniel Armstrong, jenž během následujících let vytvořil mnoho nehynoucích písní, které ovlivňují nové a nové generace hudebníků.

Armstrong byl jedním z průkopníků jazzu a předními osobnostmi hudební scény 20. století. Proslul svým jedinečným stylém hry na trumpetu, včetně techniky scatového zpěvu, kterou popularizoval. Hudební noty se přitom údajně naučil až ve svých 20 letech.

Jeho kariéra začala v 20. letech, kdy hrál v různých jazzových orchestrech v New Orleansu. V roce 1922 se připojil k King Oliver’s Creole Jazz Band, což mu pomohlo získat uznání jako talentovaného hráče na trumpetu. Později působil ve slavném orchestru Fletchera Hendersona, kde se vypracoval na jednoho z nejvýraznějších jazzových interpretů.

V roce 1925 se vrátil zpět do Chicaga a založil vlastní skupinu Hot Five, později Hot Seven, kde nahrál mnoho slavných skladeb, jako je například „West End Blues“. Tato a některé další nahrávky patří k nejvýznamnějším jazzovým nahrávkám historie.

Armstrongova kariéra a popularita pokračovala po celá desetiletí. Během svého života hrál po celém světě, včetně Evropy a Afriky. Tu čest mělo i Československo, kam zavítal v březnu 1965, a to se svou skupinou All Stars, s níž vystoupil v pražské Lucerně.

Louis Armstrong je považován za jednoho z největších jazzových umělců všech dob. Jeho odkaz a vliv na jazzovou hudbu jsou stále znatelné dodnes. Armstrongův přístup k improvizaci, inovativní techniky na trumpetu a jeho celkové charisma inspirovaly mnoho dalších hudebníků po celém světě.

Velký vliv měl ale samozřejmě svoji velikostí i mimo hudbu samotnou, když se angažoval v boji za práva Afroameričanů, s čímž měl samozřejmě své letité zkušenosti. I proto finančně podporoval Martina Luthera Kinga, jenž byl jedním z nejvýznamnějších mužů afroamerického hnutí za občanská práva.

Zdroj: BBC, Wikipedie

Oblíbené