Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Slunečné město Tel Aviv září radostí ze života

Tel Aviv je jedinečným místem na mapě Izraele. Je to město mladé, živé a moderní. Velmi sekulární, ale zároveň náboženské a tradiční. Místní obyvatelé tu umí ocenit zábavu, umění a dobré jídlo a díky přístupu na pláž a velkému množství slunečných dnů v roce je radost ze života vidět na každém kroku.

Publikováno

dne

Tel Aviv je jedinečným místem na mapě Izraele. Je to město mladé, živé a moderní. Velmi sekulární, ale zároveň náboženské a tradiční. Místní obyvatelé tu umí ocenit zábavu, umění a dobré jídlo a díky přístupu na pláž a velkému množství slunečných dnů v roce je radost ze života vidět na každém kroku.

Tel Aviv, město přezdívané „Bílé město“, bylo v roce 2003 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO jako příklad vynikající architektury Bauhausu. Umělecký puls v jeho ulicích plných uměleckých galerií a malých muzeí vybízí k vyhřívání se na slunci, lenošení na písečných plážích, rušným ulicím města a kulinářským mistrovským kouskům – to jsou hlavní věci, které si cestovatelé spojují s Tel Avivem. To, co městu chybí v oblasti velkých turistických atrakcí, dohání svou uvolněnou atmosférou.

Stará Jaffa

Jedná se o nejstarší část metropolitní oblasti Tel Avivu, která zaujme zejména milovníky historie a typicky středomořské krajiny. Nechybí zde malebné úzké uličky vinoucí se mezi staletými budovami a zajímavé památky staré stovky (nebo dokonce tisíce) let. Najdete zde maják z 19. století, historickou hodinovou věž, mešitu Al-Mahmudiyya z 12. století a jeden z nejstarších přístavů na světě.

Určitě se zastavte v některé z místních uměleckých galerií, zajděte do obchodu se suvenýry nebo si sedněte do stínu a vychutnejte si mátovou limonádu. Nejpůsobivější pohled je při západu slunce a těsně po něm, kdy je město ozářeno září tisíců světel.

Promenáda Tayelet

Malebná promenáda se táhne až do staré Jaffy. Je to ideální místo na procházku, běh nebo projížďku na kole. Je zde volejbalové hřiště, dětské hřiště, venkovní posilovna, půjčovna kol a krásné písečné pláže. Na promenádě nechybí atmosférické hospůdky, kde se podává ikonický falafel, čerstvé ryby a mořské plody.

Je to oblíbené místo setkávání místních obyvatel, kteří sem rádi chodí večer na večeři nebo na skleničku s přáteli. Téměř po celý rok vybízí horký písek a příjemný mořský vánek k bezstarostnému opalování. zajímavostí je, že kromě „běžných“ pláží pro místní obyvatele a turisty zde koexistují i oddělené pláže pro ortodoxní židovskou komunitu, zástupce LGBT komunity nebo pláž, kde je povolen vstup psům.

Neve Tzedek

Prestižní čtvrť v západní části Tel Avivu, která se architektonicky velmi liší od moderního centra metropole. Namísto prosklených mrakodrapů zde najdeme staleté vily s půvabnými balkony a udržovanými zahradami (výjimkou je 147 metrů vysoký mrakodrap Neve Tzedek Tower, který se hrdě tyčí nad jednopatrovou zástavbou). V této čtvrti narazíte na četné kavárny, restaurace a módní butiky.

Na ulici Yehieli 5 se nachází Taneční a divadelní centrum Suzanne Dellal, kde se konají představení současného i tradičního tance, představení a kulturní akce. Dalším zajímavým bodem na mapě čtvrti Neve Tzedek je Rokachův dům, příklad architektury typické pro telavivské Bílé město.

Muzeum umění v Tel Avivu

Jedná se o jedno z nejzajímavějších muzeí v Tel Avivu a zároveň o jedno z nejvýznamnějších kulturních center v Izraeli. Pro milovníky současného umění „must see“! Muzeum se nachází na Shaul Hamelech Blvd. ve vilové čtvrti Ha-Cafon ha-Chadash.

Modernistická budova postavená ve 30. letech 20. století ukrývá bohatou sbírku klasického i současného umění, mimo jiné díla Gustava Klimta, Vasilije Kandinského a Jacksona Pollocka. Můžeme zde obdivovat mimořádné ukázky malířství, grafiky, fotografie, sochařství a moderního designu z celého světa. Muzeum má působivou sbírku děl mladých izraelských umělců.

Bazar Carmel

Mnozí z nás si nedokážou představit, že by poznávali různé kouty světa, aniž by se zastavili na místním trhu. Kdo navštíví Bazar Carmel na sídlišti Kerem Hatemanim, rozhodně nebude zklamáný! Jedná se o nejznámější a největší trh v celé metropoli. Bazar láká svou nádherou každý den kromě šabatu. Najdete zde celou řadu pestrobarevných suvenýrů, čerstvých ryb a mořských plodů, aromatického koření, fantastického hummusu, sladkého pečiva bohatě posypaného ořechy a dalších specialit místní kuchyně.

Vydejte se na vzrušující procházku mezi stánky a vychutnejte si chuť čerstvě vymačkané šťávy z granátového jablka. Bazar Carmel je proslulý nejen svou jedinečnou blízkovýchodní atmosférou a kvalitními výrobky, ale také nízkými cenami. Pokud tedy chcete nasát atmosféru rušného Tel Avivu a zároveň nezkrachovat, určitě se vydejte do Karmelu!

Zdroje: Traveltalks, tel-aviv.gov, karetatour, Redakce

Oblíbené