Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Český Krumlov vás okouzlí nejen svou historickou atmosférou

S návštěvou jednoho z nejkrásnějších měst v jižních Čechách rozhodně neváhejte. Na prozkoumání všech divů Českého Krumlova však budete určitě potřebovat víc než jeden den.

Publikováno

dne

S návštěvou jednoho z nejkrásnějších měst v jižních Čechách rozhodně neváhejte. Na prozkoumání všech divů Českého Krumlova však budete určitě potřebovat víc než jeden den.

Český Krumlov je malebné město s bohatou historií, nádhernou okolní krajinou a hlavně rozmanitou architekturou.

Na procházce jeho útrobami je snadné se zasnít a cestou úzkými uličkami se můžete nechat unášet až k honosnému Krumlovskému zámku s nádhernými zahradami. Zavítat můžete také k neobyčejnému točitému amfiteátru, kde lze zhlédnout Hamleta i Othella.

Německý původ českého klenotu

Hlavní město Šumavy, jak byl Krumlov v minulosti vnímán, je romantické městečko ležící přímo na řece Vltavě. Krumlov byl po první světové válce krátce opravdu hlavním městem Šumavské župy, která patřila pod Německé Rakousko. Jeho původ je proto silně spjatý s Německem a německy mluvícím obyvatelstvem.

Pokud zabrousíme do historie trochu více, tak zjistíme, že na konci 19. století tvořilo německy mluvící obyvatelstvo více než 70 % obyvatel Krumlova. V roce 1919 se pak díky podepsání Saint-Germainské smlouvy stal Krumlov součástí československého území a byl konečně přejmenován na Český Krumlov.

Český Krumlov je oblíbenou destinací mnoha turistů a jako takový je na příval návštěvníků připraven. Kromě velkého množství parkovacích míst tu najdete také příjemné hospůdky všech kategorií i luxusní hotely, které vás zaujmou na první pohled. Vybere si zkrátka opravdu každý. Krumlov je zajímavý právě svou všudypřítomnou rozmanitostí.

V Číně mají repliku Krumlova

Velmi atraktivní je Český Krumlov zejména pro čínské turisty, kteří do Krumlova pořádají jednodenní výlety. Ve své zemi si dokonce postavili malou repliku Českého Krumlova.

V ulicích města jich pak v sezóně potkáte poměrně hodně. Ovšem pokud máte možnost, tak rozhodně v Krumlově zůstaňte déle než jeden den. Noční Krumlov má totiž rozhodně co nabídnout.

Co navštívit?

Při návštěvě tohoto slavného města byste určitě neměli vynechat prohlídku hradu a zámku Český Krumlov. Zajímavostí je, že po Pražském hradu je komplex hradu v Krumlově druhý největší. Na prohlídku si proto vyhraďte dost času.

Od roku 1989 je pak areál Krumlovského zámku naprosto zaslouženě zapsán na seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Samotný areál se skládá ze 46 budov, kolem pěti nádvoří a zámecké zahrady zabírají více než 12 hektarů plochy. Součástí zámeckého areálu je také medvědarium, které se bude určitě líbit nejen vašim dětem.

Divadelní zážitek, který stojí za to!

Krumlovským unikátem je otáčivé hlediště, které pro Český Krumlov postavil jako první v Evropě architekt a scénograf Joan Brehms. Díky otáčivému hledišti jsou diváci přemísťování mezi jednotlivými scénami a kulisami.

Je to divadelní zážitek, který už sám o sobě stojí za cestu do Českého Krumlova. Jeho provozovatelem je Jihočeské divadlo sídlící v Českých Budějovicích a na inscenace do něj můžete zavítat každoročně od června až do září.

Další nádherné památky…

Další zastávkou na prohlídce po městě by měl být majestátní kostel svatého Víta, který je důležitou součástí města. Na hlavním oltáři je obraz, který dokumentuje působení jezuitského řádu v Krumlově. Do útrob kostela pak bývali umisťovány hrobky významných obyvatel a také šlechticů z řad Rožmberků a Schwarzenbergů.

Na náměstí Svornosti si pak můžete dopřát trochu odpočinku a také libovolné občerstvení. Jeho dominantou je morový sloup se sochou neposkvrněné Panny Marie. Kouzelné je však celé náměstí obklopené historickými domy s malovanými dekoracemi a cennými štuky. Cestou z náměstí se vydejte romantickými uličkami a nechte se překvapit kam až vás nohy zanesou.

Možná se ocitnete až u Lazebnického mostu, jednoho ze třiadvaceti mostů v Českém Krumlově. Ovšem právě tento jediný se dá označit za tepnu Krumlova. Spojuje totiž historickou část města s hradem a zámkem. Na mostě, který je od roku 1958 zapsán na seznamu kulturních památek se tyčí socha Jana Nepomuckého a na druhé straně také ukřižovaného Ježíše Krista.

Závěrem…

Český Krumlov je nádherné místo, které vás učaruje svou rozmanitostí. Je to město mnoha tváří s bohatou historií, architekturou mnoha směrů a v neposlední řadě také nádhernou přírodou, kterou zdůrazňuje protékající Vltava.

Pokud si vyberete správný termín návštěvy, můžete se stát také součástí jedné z mnoha bujarých oslav a jarmarků, které město pořádá. Za všechny snad známé historické Slavnosti růže. Krumlovští obyvatelé pak všechny turisty vždy opravdu velmi vřele a srdečně vítají.

Zdroje: Město Český Krumlov, Rogelli.cz, UNESCO

Oblíbené