Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Český Krumlov vás okouzlí nejen svou historickou atmosférou

S návštěvou jednoho z nejkrásnějších měst v jižních Čechách rozhodně neváhejte. Na prozkoumání všech divů Českého Krumlova však budete určitě potřebovat víc než jeden den.

Publikováno

dne

S návštěvou jednoho z nejkrásnějších měst v jižních Čechách rozhodně neváhejte. Na prozkoumání všech divů Českého Krumlova však budete určitě potřebovat víc než jeden den.

Český Krumlov je malebné město s bohatou historií, nádhernou okolní krajinou a hlavně rozmanitou architekturou.

Na procházce jeho útrobami je snadné se zasnít a cestou úzkými uličkami se můžete nechat unášet až k honosnému Krumlovskému zámku s nádhernými zahradami. Zavítat můžete také k neobyčejnému točitému amfiteátru, kde lze zhlédnout Hamleta i Othella.

Německý původ českého klenotu

Hlavní město Šumavy, jak byl Krumlov v minulosti vnímán, je romantické městečko ležící přímo na řece Vltavě. Krumlov byl po první světové válce krátce opravdu hlavním městem Šumavské župy, která patřila pod Německé Rakousko. Jeho původ je proto silně spjatý s Německem a německy mluvícím obyvatelstvem.

Pokud zabrousíme do historie trochu více, tak zjistíme, že na konci 19. století tvořilo německy mluvící obyvatelstvo více než 70 % obyvatel Krumlova. V roce 1919 se pak díky podepsání Saint-Germainské smlouvy stal Krumlov součástí československého území a byl konečně přejmenován na Český Krumlov.

Český Krumlov je oblíbenou destinací mnoha turistů a jako takový je na příval návštěvníků připraven. Kromě velkého množství parkovacích míst tu najdete také příjemné hospůdky všech kategorií i luxusní hotely, které vás zaujmou na první pohled. Vybere si zkrátka opravdu každý. Krumlov je zajímavý právě svou všudypřítomnou rozmanitostí.

V Číně mají repliku Krumlova

Velmi atraktivní je Český Krumlov zejména pro čínské turisty, kteří do Krumlova pořádají jednodenní výlety. Ve své zemi si dokonce postavili malou repliku Českého Krumlova.

V ulicích města jich pak v sezóně potkáte poměrně hodně. Ovšem pokud máte možnost, tak rozhodně v Krumlově zůstaňte déle než jeden den. Noční Krumlov má totiž rozhodně co nabídnout.

Co navštívit?

Při návštěvě tohoto slavného města byste určitě neměli vynechat prohlídku hradu a zámku Český Krumlov. Zajímavostí je, že po Pražském hradu je komplex hradu v Krumlově druhý největší. Na prohlídku si proto vyhraďte dost času.

Od roku 1989 je pak areál Krumlovského zámku naprosto zaslouženě zapsán na seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Samotný areál se skládá ze 46 budov, kolem pěti nádvoří a zámecké zahrady zabírají více než 12 hektarů plochy. Součástí zámeckého areálu je také medvědarium, které se bude určitě líbit nejen vašim dětem.

Divadelní zážitek, který stojí za to!

Krumlovským unikátem je otáčivé hlediště, které pro Český Krumlov postavil jako první v Evropě architekt a scénograf Joan Brehms. Díky otáčivému hledišti jsou diváci přemísťování mezi jednotlivými scénami a kulisami.

Je to divadelní zážitek, který už sám o sobě stojí za cestu do Českého Krumlova. Jeho provozovatelem je Jihočeské divadlo sídlící v Českých Budějovicích a na inscenace do něj můžete zavítat každoročně od června až do září.

Další nádherné památky…

Další zastávkou na prohlídce po městě by měl být majestátní kostel svatého Víta, který je důležitou součástí města. Na hlavním oltáři je obraz, který dokumentuje působení jezuitského řádu v Krumlově. Do útrob kostela pak bývali umisťovány hrobky významných obyvatel a také šlechticů z řad Rožmberků a Schwarzenbergů.

Na náměstí Svornosti si pak můžete dopřát trochu odpočinku a také libovolné občerstvení. Jeho dominantou je morový sloup se sochou neposkvrněné Panny Marie. Kouzelné je však celé náměstí obklopené historickými domy s malovanými dekoracemi a cennými štuky. Cestou z náměstí se vydejte romantickými uličkami a nechte se překvapit kam až vás nohy zanesou.

Možná se ocitnete až u Lazebnického mostu, jednoho ze třiadvaceti mostů v Českém Krumlově. Ovšem právě tento jediný se dá označit za tepnu Krumlova. Spojuje totiž historickou část města s hradem a zámkem. Na mostě, který je od roku 1958 zapsán na seznamu kulturních památek se tyčí socha Jana Nepomuckého a na druhé straně také ukřižovaného Ježíše Krista.

Závěrem…

Český Krumlov je nádherné místo, které vás učaruje svou rozmanitostí. Je to město mnoha tváří s bohatou historií, architekturou mnoha směrů a v neposlední řadě také nádhernou přírodou, kterou zdůrazňuje protékající Vltava.

Pokud si vyberete správný termín návštěvy, můžete se stát také součástí jedné z mnoha bujarých oslav a jarmarků, které město pořádá. Za všechny snad známé historické Slavnosti růže. Krumlovští obyvatelé pak všechny turisty vždy opravdu velmi vřele a srdečně vítají.

Zdroje: Město Český Krumlov, Rogelli.cz, UNESCO

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Jak se slaví Vánoce v Dánsku? Čeká na vás hora jídla a pití

Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?

Publikováno

dne

Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?

Různé státy a národy slaví Vánoce jinak. Obvykle vycházejí z tradic, které si rodiny uzpůsobují na míru. Dánové jsou národ, který si Vánoce doslova užívá a s oslavami začínají už v polovině listopadu.

Pohodlí, pospolitost a útulná atmosféra

Advent a Vánoce slaví státy ve Skandinávii podobně. Vycházejí přitom z principů hygge pohodového přístupu k životu. Dánové nacházejí krásu v každém okamžiku, díky čemuž v průzkumech pravidelně vycházejí jako jeden z nejšťastnějších národů na světě.

Fenomén hygge pochází z konce 20. století. Původně spočíval ve stylu bydlení, ve kterém převládala útulnost, pohoda a příjemná atmosféra. Do principů hygge se řadí:

  • Atmosféra – zapálené svíčky, krby, vyvětrané prostory
  • Přítomnost – nejen fyzická, ale také duchovní
  • Potěšení – především z dobrého jídla a pití
  • Pohodlí – zvolnění životního tempa, klid a uvolnění
  • Pospolitost – všichni jsou součástí jedné komunity.

Vánoce v Dánsku začínají už v listopadu

O tom, že Dánové se na vánoční svátky těší, svědčí to, že přípravy propukají před adventem. Ulice a zahrady postupně zdobí světýlka, papírové hvězdy a všudypřítomná dánská vlajka.

Tradiční dánský pivovar Tuborg vaří speciální vánoční pivo julebryg, které se podává během vánočních večírků. Těch se Dánové hostí s vervou sobě vlastní. Jedna z tradic velí, že host musí z návštěvy odejít plně nasycen, aby zůstalo blaho v domě.

V plné míře propukají Vánoce od 1. prosince. V tento den vysílá televize první díl adventního kalendáře julekalender. Během prvního týdne starosta Kodaně rozsvěcí bohatě zdobený vánoční strom, který tradičně Dánové dostanou jako dárek od norských sousedů.

Populární jsou také dánské vánoční trhy. Na nich se podává nejen vánoční pivo, ale také oblíbený vánoční punč glögg, svařák a pálenka julesnaps. V adventu se rodiny a přátelé setkávají na společných obědech a užívají si vánoční atmosféru.

Tradiční dánská vánoční jídla

Vánoce vrcholí 24. prosince stejně jako v Česku. V Dánsku ze Štědrého dne ovšem udělali oslavu hojnosti jídla a pití. Pokud navštívíte dánskou rodinu v období Vánoc, počítejte s až dvanáctihodinovým maratonem o několika chodech.

Julekofrost – štědrovečerní tabule – začíná předkrmem. Podávají se oblíbené nakládané ryby s kari omáčkou ve formě gravlaxu, tedy několik dní naložených plátků syrové ryby. Oblíbené jsou domácí remulády často založené na kopru a aromatickém koření.

Hlavní chod není v Dánsku ustálený. Některé rodiny si oblíbily vepřovou pečeni s vařeným bramborem (svinekød), masové koule (boller i kary) nebo kachní prso (andbryst) s červeným zelím a hnědou omáčkou (brun sovs). Jako příloha jsou populární karamelizované brambory.

Dezertem štědrovečerní večeře nekončí. Rýžová kaše ris à l’amande má spíše pudinkovou konzistenci. Před servírováním do ní hostitel vhodí jednu mandli. Kdo jí najde, vyhrává marcipánové prasátko.

Dánové vymysleli také originální způsob rozloučení s hosty. Ten oznamují polévkou servírovanou na konci hostiny. Obvykle má podobu vývaru s masovými kuličkami nebo knedlíčky. Není divu, že si ji hosté vychutnávají do posledního sousta.

Stejně štědrý je dánský vánoční nápojový lístek. Kromě zmiňovaného piva se popíjejí další alkoholické nápoje. Populární je akvavit – šnaps z destilovaných brambor a obilí, který se chutí podobá vodce. Při druhé destilaci se do něj ovšem přidává kmín, anýz, kopr, fenykl a další bylinky.

Kdo nosí dárky v Dánsku?

Ježíška v Dánsku nepotkáte, což ostatně platí pro většinu zemí světa. Po večeři se po dobrém jídle příjemně unavení Dánové vydají ke stromečku. Zde podle tradice tančí a zpívají. Dárky se rozdávají kolem desáté hodiny.

Podle pověstí nosí v Dánsku dárky vánoční muž julemand – obdoba amerického Santa Clause. Tomu pomáhají vánoční skřítci julenisse, které rodiny vystavují během Adventu na významná místa, aby dohlíželi na klidný průběh Vánoc.

Nezapomenutelné Vánoce v Dánsku

Vánoce v Dánsku končí 25. prosince. Na stole se objeví rýžový puding z předešlého dne, který je ovšem oživený čerstvě rozpuštěným máslem. Dánové jako milovníci návštěv zvou svoje přátele a rozdávají si další drobné dárky.

Rozdávání mívá podobu stolní hry pakkeleg. Lidé přinášejí drobné dárky, které položí na stůl. Postupně se střídají v házení kostkou a komu padne šestka, vybírá si dárek. V druhém kole se házení opakuje, na šestku si ale hráči vybírají dárky od svých spoluhráčů. Nikdo tedy předem neví, co dostane.

Dánové sami sebe považují za přeborníky ve vánočním přípravách. Na advent se celý rok připravují a bohatou štědrovečerní tabuli považují za věc hrdosti. Vánoce slaví v rodinném kruhu obklopeni dobrým jídlem a pitím. Přesně tak, jak jim to jejich životní styl hygge velí.

Zdroj: Wikipedia, Skandinavskydum.cz, HN.cz, Atmosfera.bellarose.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Nepromeškejte Travel Tuesday a vyrazte na dovolenou snů!

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě tento den.

Publikováno

dne

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě v tento den.

Black Friday

Fenoménem, který se již dostal také do České republiky, je Black Friday. Ten připadá na pátek po americkém svátku Dne Díkůvzdání. Řada obchodních řetězců ho začala využívat jako skvělý způsob, jak do svých obchodů nalákat zákazníky.

Před tím, než se naplno vrhnete do nakupování, si ale ověřte, zda jsou ceny skutečně tak výhodné. Někdy mohou být totiž vypočítány z výrazně vyšších cen. Přeci jen sleva 80 % zní mnohem lákavěji než 30 %.

Cyber Monday

Nákupní horečka ale zdaleka nekončí pátkem, nýbrž trvá celý víkend a také následující dva dny po neděli. Černý pátek znamená ohromné slevy v kamenných obchodech, zatímco úkolem Cyber Monday je zvýšit prodeje přes internet.

Termín Cyber Monday vznikl díky Ellenu Davisovi a Scottu Silvermanovi a jeho použití se od roku 2005 vžilo a nyní se jedná o zcela běžně používaný a rozšířený termín.

Travel Tuesday

Aby nepřišli zkrátka ani milovníci cestování, bylo trio doplněno o Travel Tuesday, neboli Cestovní úterý. Někdy též Travel Deal Tuesday. V tento den nabízejí aerolinky slevy na letenky, ceny hotelů se snižují o několik desítek procent a výhodné nabídky lákají cestovatele k tomu, aby si naplánovali svou další dovolenou.

Pokud si tedy chcete zpříjemnit poslední měsíc tohoto roku, případně si již naplánovat dovolenou na příští rok, podívejte se v úterý po letenkách. Když budete mít štěstí, narazíte na výhodné ceny letenek do vaší vysněné destinace.

Nezapomínejte ale na to, že platí pravidlo: Čím flexibilnější jste, tím výhodněji můžete kombinovat akce na letenky a hotely.

Než podlehnete nákupní horečce, ujistěte se o tom, že daná koupě je skutečně výhodná a nejedná se pouze o vydařený marketingový tah. Ne všechny nabídky, na které během Black Friday, Cyber Monday a Travel Deal Tuesday narazíte, jsou totiž zlevněné.

Zdroje: Wikipedia, USA Today

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam vyrazit v zimě na dovolenou? Zde je několik destinací, kde je i v zimním období krásně

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Publikováno

dne

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Dovolená v teple u moře 

Líbilo by se Vám vyměnit šály, čepice a rukavice za sluneční brýle, plavky a opalovací krém? Stačí objednat zájezd, nastoupit do letadla a nechat se dopravit do jedné z mnoha nádherných destinací.

Egypt

V zimních měsících Egypt nabízí velmi příjemné teploty, které se pohybují kolem 25 až 30 stupňů. Potrápit Vás ale může silnější vítr. Díky němu Vám ale naopak nebude takové horko a můžete si užívat výlety. Velmi oblíbené jsou výlety do historických měst, šnorchlování, plavání s delfíny a zapomenout nesmíme samozřejmě ani na jízdu pouští na čtyřkolkách. 

Vyhýbat se nemusíte ani moři. Pokud nepotřebujete mít teplotu moře jako vody ve vaně, na své si určitě přijdete. Turistická letoviska v oblasti Marsa Alam jsou plná nádherných korálových útesů, které jsou pro šnorchlování jako stvořené. 

Dubaj 

Dubaj je stále oblíbenější destinací. Za zhruba šest hodin letu se dostanete do exotické destinace, která na Vás dýchne velmi příjemnou atmosférou. Teploty v zimě se zde pohybují stejně jako v Egyptě, tedy kolem 25 až 30 stupňů. Teplota moře ovšem většinou vystoupá jen lehce nad 20 stupňů. Skvělým pomocníkem může být neoprenové tričko na plavání. 

Užívat si ale kromě koupání můžete také nákupy nebo výlety na nejrůznější památky a zajímavá místa. 

Bali 

Na Bali je nádherně teplé počasí téměř celoročně. Nemusíte se proto rozhodně bát, že by Vám tady byla zima. Bali se může chlubit nádhernou přírodou, krásným teplým mořem a vřelou povahou místních obyvatel. Pokud se nechcete válet jen u moře, může zvolit poznávací zájezd nebo využít nabízených výletů, díky kterým poznáte místní kulturu. Doba letu je bohužel trochu delší, a tak se zajisté vyplatí volit dovolenou na více dnů. 

Lyžování a zimní radovánky

Ideálním místem pro zimní radovánky je zajisté Rakousko nebo Itálie. Najdete zde zájezdy v různých cenových kategoriích a na své si přijde opravdu každý. V nabídce jsou také hotely s možností využití wellness procedur, které Vaše promrzlé tělo určitě ocení. 

Na své si zde přijdou také děti a začátečníci, pro které jsou téměř vždy připraveny školy lyžování. Užívat si ale můžete také běžky nebo zimní turistiku.

Vyhýbat se ale nemusíte ani lyžování v České republice. Máme to takzvaně za humny a kvalita nabízených hotelů je mnohdy na velmi vysoké úrovni. 

Zdroje: Wikipedie, Čedok, Cestuj levně

Pokračovat ve čtení

Oblíbené