Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Amsterdam vás okouzlí spojením historie a moderního stylu

Pohráváte si s myšlenkou udělat si výlet do zahraničí, ale nevíte kam? Amsterdam je skvělou volbou! Toto město je unikátním spojením historie, umění a moderního životního stylu. Čtěte dál a dozvíte se, která místa v Amsterdamu stojí za to vidět.

Publikováno

dne

Pohráváte si s myšlenkou udělat si výlet do zahraničí, ale nevíte kam? Amsterdam je skvělou volbou! Toto město je unikátním spojením historie, umění a moderního životního stylu. Čtěte dál a dozvíte se, která místa v Amsterdamu stojí za to vidět.

A proč právě Amsterdam? Je to město, které vás zaručeně dokáže okouzlit svou otevřeností, bohatou historií a neopakovatelnou atmosférou. Kromě milých lidí, krásných historických uliček a ikonických kanálů, je Amsterdam také dobře známý svým bujarým nočním životem. Každý cestoval si tu tedy přijde na své. 

Uvedeme si pár jedinečných míst a aktivit, které nesmí chybět na vašem itineráři při objevování tohoto dechberoucího města.

Dům Anny Frankové

Toto místo symbolizuje odvahu a naději, je to více, než pouhý dům.

V domě se nachází skrýš, ​​kde se Anna Franková, její rodina a několik dalších snažili přežít dobu nacistické okupace Amsterdamu během druhé světové války. Právě zde napsala svůj slavný deník, který nám teď umožňuje představit si, jaký asi byl její život v tomto temném období. 
Pokud se rozhodnete dům navštívit, musíme vás varovat – připravte se na silný emocionální zážitek. 

Dům slouží také jako připomínka temných časů a nutí nás, abych nezapomněli bojovat proti nespravedlnosti a nenávisti.

V muzeu si můžete prohlédnout i některé původní předměty, například fotografie a osobní věci Anny a její rodiny. 

Interaktivní a naučná výstava návštěvníkům přiblíží téma holokaustu a lidských práv, díky čemuž bude tato prohlídka nejen velmi zajímavou, ale i poučnou zkušeností.

Doporučujeme zakoupit vstupenky dostatečně předem před vaší cestou do Amsterdamu. Dům Anny Frankové je jedna z nejnavštěvovanějších památek v celém Amsterdamu, takže se stává, že návštěvníci čekají na volný termín prohlídky klidně i několik týdnů.

Plavba po městských kanálech

Proplouvat na loďce městem je dalším zážitkem, který byste si rozhodně při návštěvě Amsterdamu neměli nechat ujít. 

Pokud si tedy při návštěvě tohoto města chcete vyčistit hlavu, naloďte se na palubu a nechte se unášet proudem. Kochejte se při tom pohledem na starobylé fasády domů a kamenné mosty.

Je zde v nabídce několik druhů plaveb, od klasických okružních jízd až po romantické večeře pro páry na lodi. Je tedy jen na vás, jakou atmosféru si zvolíte.

Muzeum Vincenta van Gogha

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu každoročně láká stovky návštěvníků z celého světa. Je jedním z nejznámějších muzeí na světě. Samozřejmě je to z velké části hlavně kvůli tomu, že se zde nachází největší sbírka děl jednoho z nejvlivnějších umělců všech dob – Vincenta van Gogha.

Sbírka obsahuje mimo jiné i díla jiných impresionistů i postimpresionistů – umělců, kteří inspirovali Van Gogha nebo ním naopak byli ovlivněni. Prohlídka tohoto muzea je jedinečný umělecký zážitek pro turisty i místní obyvatele. 

Kromě jeho klasických děl, jako jsou krajiny, autoportréty a malby zátiší – včetně slavného obrazu „Slunečnice“ – muzeum také nabízí příležitost prozkoumat to, jak se umělec a jeho styl vyvíjel a porovnat jeho obrazy s jinými malíři 19. století. Nudit se zde tedy rozhodně nebudete. 

Ulička lásky

Nesmí chybět ani program na večer. Ulička lásky, také nazývána jako Červená čtvrť, je část Amsterdamu známá svými vykřičenými domy a “sexuální turistikou”. 

Od prostituce až po erotické obchody, muzea a dokonce i kostely. Tato čtvrť nabízí vše, co vás jen může napadnout.

Přes den je oblast méně živá a nepůsobí velmi atraktivně, protože na přirozeném denním světle se projevují i její nehezké stránky. Přestože i za světla zde stojí ženy vystavené za oknem, které vám budou nabízet zábavu, většina dění se odehrává kolem 23. hodiny. Čtvrť se před půlnocí začne hemžit davy lidí a vodní kanály začnou osvětlovat červená neonová světla. Atmosféra žije až do zhruba druhé nebo třetí hodiny ranní, kdy se ulice vyprazdňují a podniky pomalu zavírají. Tak, teď už víte, kdy se vydat za trochou vzrušení!

Rijksmuseum

Toto muzeum je pravděpodobně jednou z nejlepších uměleckých galerií v celém Nizozemsku. 
Kromě pozoruhodných uměleckých děl patří k největším atrakcím muzea také sbírka válečného zbrojení, domečky pro panenky a modely lodí. 

Součástí muzea je dále tzv. Cuypersova knihovna, největší a nejstarší umělecko-historická knihovna v Nizozemsku. Turisté, studenti i historici mohou knihovnu normálně využívat
a proniknout tak hlouběji do sbírek Rijksmusea.

Budova se nachází v samém srdci městské části Amsterdamu zvané Museumplein, kde najdete také ono Van Goghovo muzeum, dále Stedelijkovo muzeum a Královskou koncertní síň, která je často považována za jednu z nejlepších koncertních síní na světě. Pokud jste tedy nadšencem do kultury, není nad čím přemýšlet.

Národní muzeum Maritime

Nesmí chybět ani něco pro milovníky moře. Národní námořní muzeum v Amsterdamu vlastní jednu z největších a nejpozoruhodnějších námořních sbírek na světě, včetně obrazů, modelů lodí, navigačních přístrojů a námořních map. Můžete se zde ponořit do 500 let staré nizozemské námořní historie a prozkoumat její silné propojení s dnešní společností.

Jednou z největších atrakcí muzea je možnost prožít vzrušující „plavbu na moři“ a navštívit repliku slavné lodi East Indiaman Amsterdam, která leží přímo u muzea. 

V muzeu se také nachází několik expozic pro děti, je to tedy ideálním místem pro rodinný výlet.

Čtvrť Jordaan

Tato městská část Amsterdamu je o něco klidnější a malebnější, než výše zmiňovaná Červená čtvrť.

Jordaan je oblast, která byla dříve čtvrtí dělnické třídy. I když se sem díky změnám v sociální struktuře v posledních letech přemístilo více uměleckých galerií a obchodů s módou, pořád tu můžete najít silné společenství lokální komunity místních obyvatel.

Můžete tu strávit odpoledne například tím, že si projdete některé ze stylových kaváren, navštívíte módní butiky nebo zajdete na rušný trh Noordermarkt. Zabrouzdat zde můžete také do nejrůznějších muzeí a navštívit slavné památky, jako je například již zmiňovaný dům Anny Frankové.

Pokud se tedy chcete kochat městským centrem a pocítit opravdového ducha Amsterdamu, rozhodně tuto čtvrť přidejte na svůj seznam.

Zdroje: I am Amsterdam, Holandsko, Redakce

Oblíbené