Spojte se s námi


Cestování

Tip na výlet: Před 147 lety se 3. září narodil u Liberce zakladatel automobilky Porsche. Navštivte jeho rodný dům

Publikováno

dne

Píše se 3. září roku 1875, když se ve Vratislavicích nad Nisou poprvé nadechl čerstvého vzduchu Ferdinand Porsche, budoucí zakladatel automobilky Porsche a konstruktér legendárního Brouka, jehož rodný dům můžete symbolicky na jeho den narození navštívit.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho je od roku 2011 ve vlastnictví společnosti Škoda Auto, která provedla rekonstrukci a od 11. listopadu 2016 nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek nahlédnout do střípků jeho života.

Ferdinand přitom měl po otci klempíři převzít jeho dílnu, což mu vůbec nebylo po chuti, když se zajímal především o elektrotechniku, kterou se učil na kurzech na škole v Liberci. Netrvalo dlouho a šikovný mladík dokázal otci předvést svoje schopnosti, když rozzářil dům elektrickým světlem. To mu zajistilo svolení, aby odcestoval do Vídně.

Tam se Porsche propracoval až k Jacobovi Lohnerovi, pod nímž pracoval na výrobě elektromobilů. Velký úspěch společnosti Jacob Lohner & Co. zajistil českému rodákovi renomé a čekala ho velká budoucnost.

Další velký zlom v jeho životě nastal po odcestování do německého Stuttgartu, kde sestavil první prototypy legendárního Brouka, načež na konci roku 1930 založil vlastní firmu a začal realizovat své vize.

Bohužel pro něj přišla válečná vřava. Ferdinand se sice o politiku nezajímal, i tak ho ale obludná kola semlela a po skončení 2. světové války se ocitl ve vězení ve francouzském Dijonu.

Kvůli dlouhému pobytu ve vězení zažil úspěch značky Porsche již krátce, když zemřel v 75 letech na následky mrtvice. Značku Porsche přivedl k jejímu dnešnímu věhlasu jeho syn Ferry, který vedl společnost až do roku 1990.

Zdroj: Wikipedia, Škoda Auto

Oblíbené