Spojte se s námi


Celebrity

Tim Burton v pátek oslaví 64. narozeniny a chystá velký comeback Beetlejuice

Známý americký filmový režisér, producent, scenárista a výtvarník Tim Burton, který je proslulý svým jedinečným a temným stylem, oslaví v pátek 25. srpna své již 64. narozeniny.

Publikováno

dne

Známý americký filmový režisér, producent, scenárista a výtvarník Tim Burton, který je proslulý svým jedinečným a temným stylem, oslaví v pátek 25. srpna své již 64. narozeniny.

Burtonova cesta k filmové kariéře odstartovala studiem na Kalifornském institutu umění, kde začal rozvíjet svůj charakteristický styl. První velký průlom přišel v roce 1988, kdy americký režisér stál u komedie Beetlejuice.

Ještě větší úspěch pak zaznamenal s filmem Batman o rok později, který mu definitivně otevřel dveře do hollywoodských studií, načež mohl pokračovat s filmy jako Střihoruký Edward (1990, Mars útočí! (1996), které se staly legendárními.

Jeho styl je charakterizován temnými a pohádkovými elementy, kontrasty mezi normálním a fantastickým světem, stejně jako zvýrazněním outsiderů a marginálních postav. Jeho vizuální estetika často vychází z komiksových ilustrací a expresionistického umění.

Burton je známý také svojí spoluprací s hercem Johnny Deppem a hudebníkem Danny Elfmanem, kteří často přispívají k atmosféře jeho filmů svými charakteristickými výkony a hudebními skladbami.

Elfman složil hudbu ke snímkům jako jsou Dobrý Will Hunting (1997), Muži v černém (1997/2003), Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003) či Spider-Man (2002/2007).

Celý jeho život je zasazen do zvláštního světa, kde realita splývá s fantazií, a to je to, co ho činí jedním z nejvýraznějších a nejobdivovanějších filmařů posledních let. Naposledy pak Burton přišel se seriálem pro Netflix, který nese název Wednesday, jenž si získal velkou oblibu u současných teenagerů.

Burton ovšem myslí i na starší ročníky, když se především milovníci Beetlejuice dočkají příští rok druhého dílu.

Zdroj: CNN, Wikipedia

Oblíbené