Spojte se s námi


Různé

Tento víkend nás česká další Velká pardubická! Koho favorizují sázkové kanceláře?

Velká pardubická je v České republice dostihovou událostí roku. Letos se bude konat 8. října a téměř jistě nabídne mnoho adrenalinu i zajímavých příběhů. Připomeňme si minulé vítěze a podívejme se, koho letos bookmakeři favorizují.

Publikováno

dne

Velká pardubická je v České republice dostihovou událostí roku. Letos se bude konat 8. října a téměř jistě nabídne mnoho adrenalinu i zajímavých příběhů. Připomeňme si minulé vítěze a podívejme se, koho letos bookmakeři favorizují.

Historie sahající až do dob mocnářství aneb je na řadě 133. ročník

Úplně první Velká pardubická se jela už v roce 1874, takže můžeme bez nadsázky říct, že má již staletou tradici.

V moderní době se pravidelně jezdí v říjnu (vždy druhou říjnovou neděli) a staví před koně 31 překážek. Říká se, že jde o nejtěžší dostih Evropy. Nejznámější překážkou je Velký Taxisův příkop, který je téměř na začátku dostihu, jde o čtvrtou překážku. Přestože byla náročnost této překážky v průběhu let lehce zmírňována, stále platí za velkou hrozbu a pravidelně na ní pro některé koně a jezdce závod končí.

Rekordmani Velké pardubické

V historii Velké pardubické se poměrně často stávalo, že se kůň stal opakovaným vítězem. Nejúspěšnější byl v tomto případě legendární Železník, který zvítězil hned čtyřikrát, a to v letech 1987-1989 a poté ještě jednou v roce 1991. Jeho žokejem byl ve všech případech Josef Váňa, který též drží jeden velký rekord – na Velké pardubické zvítězil celkem osmkrát. Pět vítězství pak má Jan Faltejsek, jenž letos dostane šanci přidat do sbírky další!

V posledních letech (od roku 2015) však měla Velká pardubická pokaždé jiného vítěze. Letos může tento trend pokračovat, ale existuje i šance, že zvítězí kůň, který už se tu šampionem jednou stal.

A ještě jedna zajímavost – v tomto dostihu zvítězila za celou dobu jeho existence jen jediná žena. Byla to Lata Brandisová s klisnou Normou, a stalo se tak v roce 1937.

Kdo je favorit?

Když jsme tu psali o šancích na výhru, pojďme se podívat, jak to letos vidí bookmakeři.

Sázkové kanceláře letos favorizují desetiletého hnědáka Sacamira. Kůň překvapil již při loňské Velké, kdy se velmi nečekaně dostal do první trojky, a letos od něj bookmakeři očekávají triumf. Závodu se budou účastnit i vítězové předchozích dvou ročníků: Talent a Mr. Spex.

Na to, zda favorit zvítězí, či se letos na Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (jak zní aktuální název) dočkáme nějakého toho překvapení, si však budeme muset počkat až do nedělního odpoledne.

Zdroj: zavodistepardubice.cz, prerovsky.denik.cz; tipsport.cz

Oblíbené