Spojte se s námi


Lifestyle

Tajemství křestních jmen: Jindřiška a Rozálie 

Kalendář je plný jmen, které se formovaly z různých jazyků. V historii se na jeho výběr kladl velký důraz, protože právě jméno mělo danému člověku přisuzovat určité vlastnosti. V dnešních dobách už to takhle sice nefunguje, nicméně je zajímavé zjišťovat, co které jméno znamená. Dnes máme 4. září, a tak svátek slaví Jindřiška s Rozálií, pojďte s námi odkrýt tajemství jejich jmen.

Publikováno

dne

Kalendář je plný jmen, které se formovaly z různých jazyků. V historii se na jeho výběr kladl velký důraz, protože právě jméno mělo danému člověku přisuzovat určité vlastnosti. V dnešních dobách už to takhle sice nefunguje, nicméně je zajímavé zjišťovat, co které jméno znamená. Dnes máme 4. září, a tak svátek slaví Jindřiška s Rozálií. Pojďte s námi odkrýt tajemství jejich jmen.

Ženské jméno Jindřiška

Charakteristika

Dříve bylo toto jméno v naší zemi hodně rozšířené, ale dnes už tomu tak není. Pochází ze staroněmčiny a vzniklo ze slov heim, které znamená domov, a rihhi, což je vládce. Jeho překlad tedy zní jako paní domu nebo vládkyně domu. 

Nositelky tohoto jména by měly být milé, soběstačné a inteligentní. Měly by mít také hezký život. Pokud musí řešit nějaký problém, nezdržují se naříkáním, ale snaží se najít nejlepší řešení. Občas se však jejich sebevědomí zvrtne a začnou být panovačné.

Varianty

Jméno známe u žen i mužů. Mužským protějškem je Jindřich, jehož význam je stejný. Rodina a kamarádi většinou tyto ženy oslovují Jindřiška, Jindra, Jindruška či Jindřina. 

Rozhodně se nejedná o jméno, které bychom znali jen u nás. Na Slovensku se používá ve formě Henrieta a v Polsku jako Henryka. Rovněž se užívá v Anglii jako Henrietta, španělskou variantou je Enriqueta, francouzskou Henriette a italskou Enrichetta nebo Enrica. Ženy s tímto jménem nalezneme i v Německu jako Hendrika nebo Hendrike a v Rusku je to Genrietta, v Maďarsku Henrietta.

Známé osobnosti

Ze známějších žen nosících toto jméno můžeme jmenovat bývalou krasobruslařku Jindru Kramperovou nebo spisovatelku Jindřišku Smetanovou.

Ženské jméno Rozálie

Charakteristika

Křestní jméno Rozálie pochází z latiny a je obdobou české Růženy. Jejich význam je stejný, jen svátek slaví v jiný den. Pochopit výklad jména není až tak složité, protože právě z české alternativy jde rozpoznat, že se jedná o růži nebo něco růžového. 

Takové jméno by měla nosit žena, která je empatická. Hodně u ní záleží na tom, do jaké společnosti se narodí, většinou se totiž drží zaběhnutých věcí v rodině a moc nevybočuje. Je velice pilná, učenlivá a pečlivá, proto dosahuje dobrých výsledků.

Snaží se i to, aby její vztahy byly vytrvalé, takže pokud se zamiluje, většinou to vydrží až do konce života. I když by se mohlo zdát, že tato křehká bytost nedokáže řešit problémy, není tomu tak. Právě Rozálie je velice bojovná a v nejtěžších chvílích se u ní projeví vlastnost, díky které se ke všemu staví čelem.

Varianty

V Česku tohle jméno sice není nějak populární, nicméně podoby, které se užívají v domácím prostředí, jsou Rozálka, Rózinka, Rózička, Rosa nebo Rozárka…

V zahraničí jméno nalezneme třeba na Slovensku či v Maďarsku, kde se vyskytuje jako Rozália, v Polsku mají Rozaliu, stejně tomu je i v anglickém jazyce. V němčině a francouzštině užívají Rosalii. 

Známé osobnosti

Moc známých žen, které by toto jméno nosily, není. Přece jen ale můžeme zmínit Rozalu Italskou nebo Rosalii Poe, sestru známého spisovatele.

Zdroj: Redakce, centrum.cz, wikipedia.org

Oblíbené