Spojte se s námi


Různé

Státní svátky 2024 | Kolik nás čeká volna a kdy budou zavřené obchody?

Zajímá vás, jak vycházejí státní svátky pro rok 2024? V tomto článku přinášíme jejich přehled, abyste věděli, na které dny si můžete naplánovat dovolenou.

Publikováno

dne

Zajímá vás, jak vycházejí státní svátky pro rok 2024? V tomto článku přinášíme jejich přehled, abyste věděli, na které dny si můžete naplánovat dovolenou.

Státní svátky v roce 2024

V České republice se slaví celkem 14 svátků, na jejichž datum připadá den pracovního klidu. Těšit nás může, že hned deset těchto svátků vychází v roce 2024 na všední dny. V tyto dny se tak můžeme těšit na den volna.

Státní svátky 2024

DatumDenSvátek
1. lednaPondělíDen obnovy samostatného českého státu a Nový rok
29. březnaPátekVelký pátek
1. dubnaPondělíVelikonoční pondělí
1. květnaStředaSvátek práce
8. květnaStředaDen vítězství
5. červencePátekDen slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenceSobotaDen upálení mistra Jana Husa
28. záříSobotaDen české státnosti
28. říjnaPondělíDen vzniku samostatného československého státu
17. listopaduNeděleDen boje za svobodu a demokracii
24. prosinceÚterýŠtědrý den
25. prosinceStředa1. svátek vánoční
26. prosinceČtvrtek2. svátek vánoční

Prodloužené víkendy v roce 2024

Za tabulky uvedené výše lze vyčíst, že nás v roce 2024 čekají čtyři prodloužené víkendy. První z nich bude hned na Nový rok, jenž připadá na pondělí. Na dny volna se můžeme těšit také o Velikonocích. Zde budeme mít volno od pátku 29. března do pondělí 1. dubna.

Skvěle do kalendáře vyšel také svátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jenž připadá na pátek 5. července, a také svátek Den vzniku samostatného československého státu, který oslavíme v pondělí 28. října.

Kdy jsou zavřené obchody?

Ve vybraných svátcích musejí mít obchody o velikosti větší než 200 metrů čtverečních ze zákona zavřeno. Dejte si tak pozor, abyste před hlavními svátky vždy nakupovali s dostatečným předstihem a vyhnuli se tak nepříjemnému překvapení. Toto nařízení se týká těchto svátků:

  • 1. ledna: Den obnovy samostatného českého státu
  • 1. dubna: Velikonoční pondělí
  • 8. května: Den vítězství
  • 28. září: Den české státnosti
  • 28. října: Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. prosince: Štědrý den
  • 25. prosince: 1. svátek vánoční
  • 26. prosince: 2. svátek vánoční

Vánoce 2024

Určitě vás již teď zajímá, kdy budeme moci oslavit následující Vánoce. Štědrý den v kalendáři vychází na úterý, další svátky spojené s Vánoci tak budou připadat na středu a čtvrtek. Abyste si tak mohli vánoční svátky užít doma naplno s rodinou, je třeba si vzít v práci dovolenou v pondělí 23. a v pátek 27. prosince. Pokud chcete zůstat doma až do Nového roku, budete si muset v práci zařídit volno ještě na 30. a 31. prosince.

Oblíbené