Spojte se s námi


Rady a tipy

Starejte se o svojí zahrádku s láskou i během podzimu. Na jaře se vám péče několikanásobně vrátí

Vaše okrasné květiny a keře si zaslouží péči, která jim pomůže překonat podzimní deště i první zimní mrazíky. Neusnete na vavřínech a dejte své zahradě přesně to, co potřebuje.

Publikováno

dne

Vaše okrasné květiny a keře si zaslouží péči, která jim pomůže překonat podzimní deště i první zimní mrazíky. Neusněte na vavřínech a dejte své zahradě přesně to, co potřebuje.

Hlavní zahrádkářská sezóna pomalu končí, ale to rozhodně neznamená, že vaše zahrada už žádnou péči nepotřebuje. Naopak je třeba udělat mnoho věcí pro to, aby vaše rostliny přežili chladnější počasí a vytrvalé deště ve zdraví a v dobré kondici. Důkladnou péči vám zahrada na jaře vrátí v kvetoucí nádheře a později také ve sladkých a zdravých plodech.

V péči o podzimní zahradu začněte nejdřív s vaším trávníkem. Na podzim by měl mít trochu vyšší sestřih, než obvykle. Důležité je také ochránit trávník postřikem před zimními plísněmi a přes síto ho prohodit kompostem. Listí, které na něj spadnou pravidelně shrabujete a zabraňte tak ukládaní škodlivých látek v půdě a vzniku plísní.

Po sklizni zeleniny je namístě všechny záhony důkladně zrýt, a popřípadě přihnojit čerstvým hnojem. Ovšem pozor na hnojení mrkvového záhonu, na který rozhodně nepatří čerstvá kravský hnůj. Pracděpodobně by se objevila pochmurnatka mrkvová a mrkev by v příštím roce uhnila. Vyrobte si pomocí hnoje kvalitní půdu na příští rok a uvidíte, že úroda bude špičková.

Pokud vám to čas dovolí, je dobré zahradu na zimu dokonale odplevelit. Ušetříte si tak práci v příštím roce, kdy už bude potřeba záhony je drobně poupravit. Možná vás překvapí, že i v podzimním období je potřeba zahradu stále hojně zalévat. Připravujete ji tak na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale kořeny ji již díky zmrzlé zemi nemohou přijímat.

Podzim je také čas pro sazení nových ovocných stromků. Pečlivě proto zvažte výběr druhů jednotlivých stromů, které byste si chtěli na své zahradě vysadit. Při výběru věnujte pozornost jejich potřebám pro správným vývoj a také jejich stavu při nákupu. Nové rostliny by rozhodně neměli mít suché kořeny, nebo poraněný kmen.

Na podzim sázejte také cibuloviny a důkladný sestřih dopřejte i okrasným růžím. Správný pozimní sestřih jim pomůže v přezimování a příští rok se budete moci těšit opět ze záplavy barevných květů.

Nezapomeňte rostliny, které nesnášejí mráz přenést do zimního úkrytu. Na takové rostliny také šetřete zálivkou, jinak riskujte uhnití kořenů a také vznik houbových chorob. Po přenesení rostlin je vždy hluboko seřízněte a dopřejte jim tak vegetační klid.

Nemocné a suché stromy pak vykopejte i s kořeny a dál je netrapte. Svoji úlohu na vaší zahradě již určitě splnili. V tuto chvíli máte zahradu připravenou na podzimní období, ovšem stále jsou ještě před vámi zimní mrazíky, před kterými musíte rostliny také s láskou a pečlivostí ochránit.

Zdroj: www.idnes.cz

Oblíbené