Spojte se s námi


Novinky

Srazí Microsoft Edge se svým Bingem napojeným na AI Google na kolena? Začal velký boj o dominanci ve vyhledávání

Publikováno

dne

Na začátku února představil Satya Nadella, současný CEO společnosti Microsoft, očekávaný krok, když s jeho spolupracovníky vyšli na veřejnost s nově vylepšeným prohlížečem Edge, jehož vyhledávač je nyní posílen o AI.

OpenAI založili v roce 2015 Elon Musk a Sam Altman, přičemž do firmy v roce 2019 investoval nemalou částku Microsoft, který věřil v jejich práci. Tato důvěra se ukázala býti správná a americká společnost, kterou již v roce 1975 založili Paul Allen a Bill Gates, na začátku tohoto roku oznámila další velkou investici do této firmy, která se zabývá umělou inteligencí.

Měsíc poté vyšly s vylepšeným vyhledáváním Bing, jenž už je napojený na AI, který několik posledních let vyvíjela již zmíněná společnost Open AI.

Technologie GPT-3, kterou svět mohl testovat na konci minulého roku pomocí ChatGPT, vyvolala po celém světě senzaci. A i když má ještě stále mnoho nedostatků, které je potřeba vyřešit, tak šlo o revoluční věc, s níž vyrazil Microsoft do boje s Googlem.

Dominantní hráč ve vyhledávání samozřejmě nemeškal a představil prakticky okamžitě v reakci na vylepšené vyhledávání Bing svoji „AI“ jménem Bard, který si však utrhl hned při představení ostudu a zároveň ukázal velkou nedokonalost a nepřipravenost těchto algoritmů.

V tomto směru je třeba chápat a taktéž to po představení nového prohlížeče Edge několikrát zaznělo v různých rozhovorech, že Microsoft nemá co ztratit, zatímco Google může ztratit vše.

Velmi trefně odpověděl ChatGPT na otázku, zda je nyní lepší vyhledávač Edge či Chrome:

„Každý z nich má své výhody a nevýhody a to, který je lepší, závisí na vašich potřebách a preferencech.

Pokud hledáte výkonný webový prohlížeč s rychlou odezvou a širokou podporou rozšíření, pak by Chrome mohl být pro vás lepší volbou. Chrome je také oblíbený mezi uživateli, kteří využívají další Google služby, jako je Gmail a Google Drive, protože nabízí jednoduché přihlášení a synchronizaci mezi různými zařízeními.

Na druhé straně, pokud hledáte vyhledávač s intuitivním rozhraním a silnými funkcemi, jako jsou například vyhledávání obrázků nebo integrace s dalšími aplikacemi, jako je Microsoft Teams, pak by Bing mohl být lepší volbou.

V každém případě, oba produkty jsou kvalitní a populární, takže v konečném důsledku záleží na vašich preferencích a zkušenostech s oběma.“

A o tom to také bude. Je jisté, že Google bude AI také pozvolna integrovat do svých služeb, otázkou pouze bude, kdo nabídne lepší a přívětivější služby.

Microsoft zatím Googlu rozhodně nekonkuruje, ale představení jeho vylepšeného prohlížeče Edge je jednoznačně revolučním. Dá se předpokládat, že mnoho lidí ho bude testovat a pakliže se osvědčí, nastane velký přesun, který pro aktuálního lídra na poli vyhledávání může znamenat katastrofu!

Zdroj: OpenAI, Microsoft, Youtube

Oblíbené