Spojte se s námi


Novinky

Skvělá zpráva pro Ukrajinu. Americký prezident oznámil největší vojenskou pomoc od začátku ruské invaze

Publikováno

dne

Ukrajina ve středu slavila Den nezávislosti. Přesně v tento den oznámil americký prezident Joe Biden další vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání proti ruské invazi. Jedná se o největší pomoc od začátku útoku.

Už více než půl roku útočí Rusové na území Ukrajiny. Ani několik různých opatření, téměř naprosté odstřižení Ruska od světa a naprosté selhávání plánů nedonutily ruského prezidenta Vladimira Putina k ústupu.

Ukrajina se navíc dočkává velké pomoci od jiných států nejen z Evropy, ale i ze zámoří. Takové pomoci, kterou Rusko rozhodně nečekalo. A ani po několika měsících podpora nekončí. Naopak.

Ve středu slavila Ukrajina Den nezávislosti. Symbolicky právě v tento den oznámil americký prezident Joe Biden další vojenskou pomoc proti ruské invazi. Tentokráte ve výši téměř tří miliard dolarů (74 miliard korun).

Podle plátku The Washington Post se jedná o nejvyšší částku americké pomoci Ukrajině od začátku ruské invaze. Dosud přitom Spojené státy americké poskytly Ukrajině pomoc za více než 10 miliard dolarů.

„Spojené státy jsou odhodlány podporovat Ukrajinu, která stále brání svou suverenitu. V rámci tohoto závazku mám tu čest oznámit náš dosud největší díl bezpečnostní pomoci. Zbraně a vybavení téměř za 2,98 miliardy dolarů,“ cituje Bidena server MSN.

Americký prezident posléze dodal, že Ukrajina díky této pomoci bude moci získat letecké obranné systémy, dělostřeleckou techniku a munici, bezpilotní letecké systémy a radary.

„Vím, že tento den nezávislosti má pro mnohé Ukrajince hořkou příchuť, jelikož tisíce lidí zahynuly nebo jsou zraněny, miliony jsou mimo domovy a další se stali oběťmi ruských krutostí a útoků. Ale šest měsíců neustávajících útoků jen posílilo ukrajinskou hrdost a víru v celou zemi a 31 let nezávislosti,“ prohlásil Biden.

Zdroj: MSN, The Washington Post

Oblíbené