Spojte se s námi


Cestování

Skotsko a Harry Potter: Jaké filmové lokace při návštěvě ostrovní země neminout?

Skotsko, země dud, whisky, krásné přírody, ale také domov ságy o kouzelnickém světě, jehož hlavní postavou je Harry Potter. Právě ve Skotsku nejenže vznikaly knihy, ale také se tu v rámci filmové série točilo. Co rozhodně při návštěvě neminout?

Publikováno

dne

Skotsko, země dud, whisky, krásné přírody, ale také domov ságy o kouzelnickém světě, jehož hlavní postavou je Harry Potter. Právě ve Skotsku nejenže vznikaly knihy, ale také se tu v rámci filmové série točilo. Co rozhodně při návštěvě neminout?

Joanne Rowling se sice narodila v Anglii, nicméně ve Skotsku strávila mnoho času. V Edinburghu, skotské metropoli, dokonce vzniklo dílo, které ji proslavilo po celém světě. Harry Potter se dokonce dočkal zfilmování a také filmaři využili Skotsko k natáčení.

Zřejmě nejvíce se do paměti diváků zapsal Bradavický expres spolu s viaduktem, přes který slavný vlak projíždí. Tento vlak se v realitě jměnuje The Jacobite a slavný most se nazývá Glenfinnan Viaduct.

Pokud byste chtěli místo navštívit, či se přímo slavným vlakem projet, můžete. Vlak startuje ve městečku Fort William a jezdívá až do Mallaig. O jízdu je však velký zájem a lístky je dobré hledat s předstihem. Za zhruba 1600 korun lze pořídit jízdenky do druhé třídy, lístky platí na cestu oběma směry.

Nedaleko města Fort William toho ale najdeme více ze světa Harryho Pottera. Glen Nevis, tedy údolí pod nejvyšší horou Velké Británie Ben Nevis, se nacházejí vodopády Steall Falls, které lze zahlédnout při záběrech z famfrpálu či ve čtvrtém díle Harryho Pottera v době, kdy se hlavní postava příběhu vrací po přelstění draka zpět do místa, kde první úkol Turnaje tří kouzelníků začal.

Skotská vysočina obecně nabízí několik scenérií, které vám mohou scény z filmové série připomenout. Za zmínku stojí například Loch Etive, Loch Arkaig a Loch Morar (Loch = jezero) či kouzelné rašeliniště Rannoch Moor.

Kdybyste chtěli navštívit Hagrida, stačí se přesunout nedaleko do Glencoe. Jeho domek zde sice nenajdeme, nicméně vzhledem ke kráse, kterou nabízí skotská krajina, to ničemu nevadí.

Každopádně to, že jste ve světě Harryho Pottera, ucítíte už po příletu do Skotska. Edinburgh má neuvěřitelné kouzlo. J.K. Rowling zde žila, zde začala psát a zde se inspirovala některými jmény. Až tedy budete procházet hřbitov u kostela Greyfriars Kirk, nedivte se, že narazíte na hrob Lorda Voldemorta, respektive Toma Riddlea. Právě při procházení hřbitovů se spisovatelka inspirovala při pojmenovávání postav.

V kavárně The Elephant House napsala Rowling vůbec první díl celé ságy, poslední díl pro změnu napsala v The Balmoral Hotel v Edinburghu.

A v Edinburghu najdeme i Příčnou ulici, konkrétně Victoria Street, kde se také nachází vícero obchodů s tématikou Harryho Pottera.

Zdroj: Visit Scotland, Harry Potter, Inspiring Travel Scotland

Oblíbené