Spojte se s námi


Lifestyle

Sex ve vztahu: důležitost, výhody a udržení jiskry

Na otázku důležitosti sexu ve vztahu neexistuje jednoznačná odpověď. Pro každého člověka i pro každý pár je důležité něco jiného a vždy záleží na vás a vašich preferencích, fyzických potřebách a povaze vztahu. Zajímá vás, jak si udržet touhu a vášeň i po několikaletém vztahu, a jaké má sex výhody? Na to naleznete odpověď v našem článku.

Publikováno

dne

Na otázku důležitosti sexu ve vztahu neexistuje jednoznačná odpověď. Pro každého člověka i pro každý pár je důležité něco jiného a vždy záleží na vás a vašich preferencích, fyzických potřebách a povaze vztahu. Zajímá vás, jak si udržet touhu a vášeň i po několikaletém vztahu a jaké má sex výhody? Na to naleznete odpověď v našem článku.

Sex není nezbytný

Existuje spousta vztahů, ve kterých není sex na prvním ani na druhém místě. Ať už jsou důvody náboženské, zdravotní nebo jiné, sex sám o sobě není nutnost a nikdo vás do něj nemůže nutit. Přece jen jde pořád o potěšení. Pokud po sexu z jakéhokoliv důvodu netoužíte, jiskru ve vztahu posílíte líbáním, držením se za ruce, doteky, mazlením, masážemi nebo osobními (hlubokými) rozhovory.

Když ho chcete hodně

Jsou i opačné případy, kdy máte chuť na sex a touhu po partnerovi pořád. A nemusí to být zrovna jen na začátku vztahu. Lidem, kteří mají neustálou potřebu sexu se říká alosexuální. Je to opak asexuálních jedinců, kteří to zkrátka nepotřebují. Ani jedno ale není špatně a stejně tak je v pořádku být někde mezi.

Výhody sexu

Když pomineme potěšení, zábavu, vzrušení a pocit při orgasmu, mezi výhody sexu patří sblížení a intimita s partnerem, projev lásky a náklonnosti nebo pocit bezpečí.

Z emocionálního hlediska pak jde o tyto výhody:
 • Zlepšení sebevědomí
 • Poznání a spojení s vlastním tělem
 • Navázání vztahu s partnerem a vyjádření lásky a péče
 • Zmírnění stresu
Mezi fyzické výhody patří:
 • Posílení imunitního systému
 • Forma lehkého cvičení
 • Zlepšení zdraví srdce
 • Lepší kognitivní funkce
 • Zmírnění bolesti hlavy

Jaká je příčina nízkého libida?

 • Stres – Ať už se jedná o stres v práci nebo v osobním životě, může nás pěkně potrápit. Pokud zažíváte stresující období, zkuste některou z forem odbourávání stresu (meditace, cvičení, procházka, oblíbená aktivita, terapie atd.).
 • Vztahové potíže – Hádky, nevěra, neupřímnost nebo nedostatek důvěry mohou zapříčinit tento stav. Nezapomeňte, klíč je v komunikaci!
 • Věk – Bohužel, s věkem libido klesá, ale není nutné házet flintu do žita. Dnes už existují různé pomůcky, hormonální i jiné léčby, které vám mohou pomoci.
 • Hormonální změny – Obzvlášť u žen dochází v průběhu života k hormonálním změnám a výkyvům, které mohou mít za následek nižší libido. Klasicky se jedná o těhotenství nebo menopauzu.
 • Léky – Zkuste si přečíst příbalové letáky svých léků, možná odhalíte související nežádoucí účinek.
 • Zdravotní potíže – Když je člověk nemocný a necítí se ve své kůži nebo ho něco bolí, sex bude asi to poslední, na co bude myslet, to je samozřejmé. Důležitá je v tomhle období opora a láska!

Pokud příčinu neznáte a chcete jí přijít na kloub, obraťte se na svého lékaře, určitě vám rád poradí a pomůže.

Jak si udržet jiskru ve vztahu a v posteli?

Nezapomínejte na čas s partnerem

Jestli máte děti, poproste příbuzné nebo si zaplaťte chůvu, aby vám vaše ratolesti pohlídali. Večerní nákup vyřešte online a úklid nechte na později. Místo toho vyrazte s partnerem na večeři, na procházku, za zábavou, zkrátka kamkoliv, kde vám bude dobře. Uvidíte, že se jiskra do vašeho vztahu rychle vrátí.

Důležitá je kvalita, ne kvantita

Nemusíte mít pravidelný sex 2× týdně. Záleží jen na tom, abyste si to užili, cítili jste se spolu příjemně a milovaně. Netlačte na sebe a nepřemáhejte se. I jeden dokonalý orgasmus strčí do kapsy 5 nic moc styků. A místo plnění sexuálních žebříčků dejte přednost mazlení a romantice.

Občas to prostě nejde

Je v pořádku, když někdy nemáte náladu, jste unavení nebo máte špatné období plné stresu a nervozity. Důležité je si toho být vědom a vědět, že to přejde a zase na vás bude čekat šťastné období, kdy se budete postelovým radovánkám oddávat raději.

Zkuste kostýmky, pomůcky i různá místa a polohy

Ne každý má rád v ložnici hraní si na role a používání sexuálních pomůcek. Někomu to ale může pomoct s uvolněním a naladěním se na tu správnou vlnu. Zkuste začít pomalu, s něčím něžným a nenásilným a uvidíte, třeba takovým hrátkám přijdete na chuť. Zapomeňte také na sex pouze v ložnici a vyzkoušejte gauč, zem nebo třeba zahradu. A jako zpestření vyzkoušejte jiné polohy.

Odhoďte zábrany a pusťte se do toho

Někdy je fajn nechat věci plout a nehrotit je. To platí i při sexu. Vrhněte se do toho po hlavě, ať jste kdekoliv a děláte cokoliv. Úplně se odpoutejte od zábran a nějakých hlasů v hlavě, které vám radí řídit se rozumem a na chvíli se řiďte touhou a srdcem.

Zdroje: healthline.com, vogue.com

Oblíbené