Spojte se s námi


Lifestyle

Sex ve vztahu: důležitost, výhody a udržení jiskry

Na otázku důležitosti sexu ve vztahu neexistuje jednoznačná odpověď. Pro každého člověka i pro každý pár je důležité něco jiného a vždy záleží na vás a vašich preferencích, fyzických potřebách a povaze vztahu. Zajímá vás, jak si udržet touhu a vášeň i po několikaletém vztahu, a jaké má sex výhody? Na to naleznete odpověď v našem článku.

Publikováno

dne

Na otázku důležitosti sexu ve vztahu neexistuje jednoznačná odpověď. Pro každého člověka i pro každý pár je důležité něco jiného a vždy záleží na vás a vašich preferencích, fyzických potřebách a povaze vztahu. Zajímá vás, jak si udržet touhu a vášeň i po několikaletém vztahu a jaké má sex výhody? Na to naleznete odpověď v našem článku.

Sex není nezbytný

Existuje spousta vztahů, ve kterých není sex na prvním ani na druhém místě. Ať už jsou důvody náboženské, zdravotní nebo jiné, sex sám o sobě není nutnost a nikdo vás do něj nemůže nutit. Přece jen jde pořád o potěšení. Pokud po sexu z jakéhokoliv důvodu netoužíte, jiskru ve vztahu posílíte líbáním, držením se za ruce, doteky, mazlením, masážemi nebo osobními (hlubokými) rozhovory.

Když ho chcete hodně

Jsou i opačné případy, kdy máte chuť na sex a touhu po partnerovi pořád. A nemusí to být zrovna jen na začátku vztahu. Lidem, kteří mají neustálou potřebu sexu se říká alosexuální. Je to opak asexuálních jedinců, kteří to zkrátka nepotřebují. Ani jedno ale není špatně a stejně tak je v pořádku být někde mezi.

Výhody sexu

Když pomineme potěšení, zábavu, vzrušení a pocit při orgasmu, mezi výhody sexu patří sblížení a intimita s partnerem, projev lásky a náklonnosti nebo pocit bezpečí.

Z emocionálního hlediska pak jde o tyto výhody:
 • Zlepšení sebevědomí
 • Poznání a spojení s vlastním tělem
 • Navázání vztahu s partnerem a vyjádření lásky a péče
 • Zmírnění stresu
Mezi fyzické výhody patří:
 • Posílení imunitního systému
 • Forma lehkého cvičení
 • Zlepšení zdraví srdce
 • Lepší kognitivní funkce
 • Zmírnění bolesti hlavy

Jaká je příčina nízkého libida?

 • Stres – Ať už se jedná o stres v práci nebo v osobním životě, může nás pěkně potrápit. Pokud zažíváte stresující období, zkuste některou z forem odbourávání stresu (meditace, cvičení, procházka, oblíbená aktivita, terapie atd.).
 • Vztahové potíže – Hádky, nevěra, neupřímnost nebo nedostatek důvěry mohou zapříčinit tento stav. Nezapomeňte, klíč je v komunikaci!
 • Věk – Bohužel, s věkem libido klesá, ale není nutné házet flintu do žita. Dnes už existují různé pomůcky, hormonální i jiné léčby, které vám mohou pomoci.
 • Hormonální změny – Obzvlášť u žen dochází v průběhu života k hormonálním změnám a výkyvům, které mohou mít za následek nižší libido. Klasicky se jedná o těhotenství nebo menopauzu.
 • Léky – Zkuste si přečíst příbalové letáky svých léků, možná odhalíte související nežádoucí účinek.
 • Zdravotní potíže – Když je člověk nemocný a necítí se ve své kůži nebo ho něco bolí, sex bude asi to poslední, na co bude myslet, to je samozřejmé. Důležitá je v tomhle období opora a láska!

Pokud příčinu neznáte a chcete jí přijít na kloub, obraťte se na svého lékaře, určitě vám rád poradí a pomůže.

Jak si udržet jiskru ve vztahu a v posteli?

Nezapomínejte na čas s partnerem

Jestli máte děti, poproste příbuzné nebo si zaplaťte chůvu, aby vám vaše ratolesti pohlídali. Večerní nákup vyřešte online a úklid nechte na později. Místo toho vyrazte s partnerem na večeři, na procházku, za zábavou, zkrátka kamkoliv, kde vám bude dobře. Uvidíte, že se jiskra do vašeho vztahu rychle vrátí.

Důležitá je kvalita, ne kvantita

Nemusíte mít pravidelný sex 2× týdně. Záleží jen na tom, abyste si to užili, cítili jste se spolu příjemně a milovaně. Netlačte na sebe a nepřemáhejte se. I jeden dokonalý orgasmus strčí do kapsy 5 nic moc styků. A místo plnění sexuálních žebříčků dejte přednost mazlení a romantice.

Občas to prostě nejde

Je v pořádku, když někdy nemáte náladu, jste unavení nebo máte špatné období plné stresu a nervozity. Důležité je si toho být vědom a vědět, že to přejde a zase na vás bude čekat šťastné období, kdy se budete postelovým radovánkám oddávat raději.

Zkuste kostýmky, pomůcky i různá místa a polohy

Ne každý má rád v ložnici hraní si na role a používání sexuálních pomůcek. Někomu to ale může pomoct s uvolněním a naladěním se na tu správnou vlnu. Zkuste začít pomalu, s něčím něžným a nenásilným a uvidíte, třeba takovým hrátkám přijdete na chuť. Zapomeňte také na sex pouze v ložnici a vyzkoušejte gauč, zem nebo třeba zahradu. A jako zpestření vyzkoušejte jiné polohy.

Odhoďte zábrany a pusťte se do toho

Někdy je fajn nechat věci plout a nehrotit je. To platí i při sexu. Vrhněte se do toho po hlavě, ať jste kdekoliv a děláte cokoliv. Úplně se odpoutejte od zábran a nějakých hlasů v hlavě, které vám radí řídit se rozumem a na chvíli se řiďte touhou a srdcem.

Zdroje: healthline.com, vogue.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Ztracená část testu ho připravila o studium na Oxfordu. Mladík má přitom maturitu již od svých osmi let

Publikováno

dne

Osmnáctiletý Jack Graham složil maturitní zkoušku v pouhých osmi letech. Hlásil se na Oxford, kde by ocenili jeho kvality, ale k jeho smůle ho nakonec na univerzitu nepřijali.

Nebylo to však z důvodu, že by se mu test nepovedl, ale jeden list se ztratil a komisaři museli výsledky dopočítat. Vzhledem k tomu jeho počet bodů k přijetí na školu nestačil a Jackovi se rozplynul sen.

Zkušební komise ztratila část testu

Zkušební komise udělala obrovskou chybu, když ztratila část Jackova přijímacího testu. Tomu přitom sama univerzita nabídla, že může studovat právě u nich. Podmínkou byla jen složení vstupního testu s nejvyšším ohodnocením A*, což měl mladík zvládnout levou zadní.

Jack se věnuje především studiu matematiky, bohužel ale posléze zjistil, že ho na Oxford nepřijali. Mladíka to především šokovalo, takový výsledek rozhodně nečekal: „Když přišly výsledky, spadla mi čelist až na zem. Jsem z celé té situace naštvaný a frustrovaný,“ uvedl pro The Telegraph.

„Takové věci se stávají každou chvíli. Nedělal jsem si starosti, protože jsem si myslel, že moje předchozí výsledky jsou dostatečně dobré,“ dělal si ještě naděje mladík. Na Oxfordu totiž existuje specifický systém zkoušek. Chybějící části testu se mohou vyhodnotit na základě různých kritérií.

S verdiktem „nepřijat” se nespokojil

Komise se tak dopočítala pouze k hodnocení A, což na přijetí na univerzitu nestačilo. Koukala především na výsledky předchozích testu a také test posuzovala podle výsledků ostatních studentů. Jack se proti verdiktu odvolal, ale neúspěšně.

Jacka poháněla na Oxford touha naučit se v matematice mnohem více věcí. Chtěl jít ve stopách britského premiéra Rishiho Sunaka, který zde studoval právě matematiku. Bohužel mu to nevyšlo a proto se rozhodl pro studium na univerzitě ve Warwicku.

„Ale jak by vypadal můj život, kdybych studoval na Oxfordu? Když mi zamítli odvolání, musím se s tím smířit, ale pořád to budu mít někde vzadu v hlavě,“ uvedl Jack, který se na studium těší, i když to nebude na vysněné škole.

Zkušební komise chybu odmítá

„Výsledek je spravedlivý a vychází z důkladného přezkoumání důkazů včetně studentových ostatních zkoušek a toho, jak si vedli ostatní,“ vysvětluje mluvčí organizace, která připravuje a vyhodnocuje dané testy. Zároveň popřála Jackovi jen to nejlepší při studiu ve Warwicku.

Zdroj: Novinky, The Telegraph

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Zázraky se dějí! Pro Martínka bylo vybráno více než 100 milionů, které potřebuje. A lidé posílají peníze i nadále

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Publikováno

dne

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Martínek je dvouletý chlapeček, který trpí vzácnou genetickou nemocí – syndromem AADC. Pomůže mu jedině genová terapie, kdy ale není jisté, jestli bude výsledek opravdový takový, jaký se očekává. Nic to ale nemění na tom, že lidé z celé České republiky začali posílat peníze jako o život.

Influenceři rozpoutali vlnu solidarity

Mohou za to především sociální sítě a influenceři, kteří začali sdílet jeho příběh na svým účtech. Především Nikol Leitgeb, která každou první neděli v měsíci vyhlašuje sbírku pro jednu vybranou rodinu a protlačuje ji všude, kam se podíváte. 

Tentokrát se k ní připojil například zpěvák Marek Ztracený nebo moderátor Leoš Mareš. Jsou to lidé, kteří mají na instagramu několik desítek či stovek sledujících a po jejich prosbě bylo vidět, že na to lidé slyší a příběh malého Martínka jim není lhostejný. 

Vybraná částka předčila očekávání

V úterý ráno už bylo na kontě Donio sbírky pro Martínka více než 100 milionů, které rodina na léčbu potřebuje. Lidé ale posílají peníze nadále, v 8:35 již na účtě bylo o 5 milionů více, než rodina potřebuje. Nejen celebrity, ale také obyčejní lidé na sociální sítích sdílejí příběh malého chlapce, kterému může pomoci jen takto drahá léčba.

Vzácným onemocněním trpí pouze 120 lidí na celém světě a genová terapie je velice nákladná. Syndrom způsobuje nedostatečná produkce enzymu AADC – má vliv na fungování neurotransmiterů. Pacienti mají neurologické i další problémy, které mají obrovský vliv na jejich život. 

Chlapeček má naději na nový a plnohodnotný život

Pojišťovna léčbu bohužel neproplácí a rodiče Martínka se tak obrátili na portál Donio. K 26. září se připojilo již více než 220 tisíc dárců, kteří na konto Martínka poslali více než 105 milionů korun. Sama Nikol Leitgeb nemůže uvěřit, že se tomu opravdu děje a s rodiči chlapce je v kontaktu. 

„Neuměla jsem si představit situaci, ve které se Martínkova rodina nachází. Chlapeček nemá času nazbyt, lék existuje, ale není akreditovaný u nás, pojišťovna nemá jak léčbu proplatit. Jediná možnost – poprosit lidi o 100 milionů. My Češi jsme ale zvyklí pomáhat. Přispívat na sbírky už je pro spoustu z nás samozřejmost, stačilo se jen v jednu chvíli soustředit na jednu konkrétní sbírku. Pořád doufám, že se připojí nějaká větší firma nebo někdo, kdo může uvolnit větší množství peněz. Opět se mi zdá, že se nejvíc snaží ti, co mají sami málo,“ řekla pro Super.cz.

Český národ se tak ukázal v nejlepším světle a opět prokázal, že má ve zvyku pomáhat druhým. Živým příkladem je právě Martínek.

Zdroj: Super, Novinky

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Jak udržet jiskru v dlouhodobém vztahu? Držte se následujících tipů

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Publikováno

dne

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Plánujte si společná rande

Vzpomínáte si, když jste se těšili na každé rande? Byli jste nervózní ze setkání, následně jste se nemohli nabažit jeden druhého a nechtělo se vám po skončení schůzky odloučit? To, že spolu žijete a potkáváte se každý den, neznamená, že byste měli zanevřít na schůzky. Plánujte si rande a pravidelně si společně vyjděte do restaurace, na piknik či třeba na společnou procházku.

Najděte kompromis v ložnici

Po letech společného soužití může vášeň pohasnout a společně strávené chvíle v ložnici se mohou změnit v nudnou rutinu. Nedovolte, aby vás sex nudil. Nebojte se s partnerem mluvit otevřeně, flirtujte s ním a rozhodně se nevyhýbejte společně stráveným chvílím v peřinách.

Když vás něco trápí, svěřte se

Měli jste blbý den v práci? Naštval vás váš šéf? Nebo vás snad vytočil partner? Podělte se o své trable se svou druhou polovičkou. Zejména tehdy, kdy vás něčím vytočil on sám. Čím déle budete předstírat, že se nic neděje, tím vám bude hůř.

Jakmile se svěříte partnerovi s tím, co vám na něm vadí, můžete najít řešení společně. V případě, že jste měli den blbec a chcete se svěřit, váš partner vám jistě rád bude dělat posluchače.

Nebraňte se společným dobrodružstvím

Přemýšlíte občas nad tím, že se ve vašem vztahu vlastně nudíte a nic vás již nedokáže překvapit? Podnikněte společně ve dvou něco, co vás sice trochu děsí, ale vždy jste to chtěli vyzkoušet. Nemusí se nutně jednat o bungee jumping, ale společně se můžete vydat třeba na vodu, zajít si na střelnici, zapsat se na hodiny společenského tance, nebo třeba vyzkoušejte párovou jógu. Aktivit, které můžete společně podnikat, existuje nespočet.

Odložte na chvíli telefony

Trávíte spolu dost času, ale většinu z toho jste na telefonu? Páry, které spolu tráví méně času například kvůli pracovnímu vytížení, si dobře uvědomují, že společně strávený čas je za odměnu a měl by být tráven kvalitně.

Inspirujte se touto filozofií a snažte se čas, který máte jen sami pro vás dva, skutečně trávit kvalitně a být v přítomném okamžiku. Ticho nemusíte vyplňovat slovy, ale úplně postačí, když si budete plně uvědomovat přítomnost toho druhého a třeba jen společně popíjet kávu.

Nezapomínejte na drobnosti a dobré skutky

Ve vztahu je důležité, aby ten druhý věděl, že vám na něm záleží. Proto nepřestávejte svou druhou polovičku překvapovat milými vzkazy, SMS zprávami, malými dárečky a podobně. Také pro něj čas od času udělejte něco milého. Uvidíte, že drobnosti a dobré skutky vás nebudou nic stát, ale vašemu partnerovi udělají obrovskou radost.

Zdroje: Marianne, Insider

Pokračovat ve čtení

Oblíbené