Spojte se s námi


Novinky

Severní Korea přiznává, že vypuštění balistických střel v rámci testů mělo demonstrovat její sílu

Publikováno

dne

Severokorejská státní média prolomila mlčení nad nedávným množstvím testů raket v zemi a tvrdila, že byly součástí série simulovaných procedur, které mají demonstrovat její připravenost odpálit taktické jaderné hlavice na potenciální cíle v Jižní Koreji.

KLDR vypálila v nedávném čase další dvě balistické střely směrem na východ, přičemž se jednalo o sedmé kolo testů za poslední dva týdny.

Podle informací serveru CNN se přitom má jednat o poslední z 25 letošních testů balistických a řízených střel. Faktem však zůstává, že tyto testy zvýšily napětí na nejvyšší úroveň od roku 2017.

Státní Korejská ústřední tisková agentura (KCNA) pak uvedla, že testy, které se odehrály několik hodin po námořních cvičeních mezi Spojenými státy, Jižní Koreou a Japonskem, ukázaly, že Pchjongjang je připraven reagovat na regionální napětí se zapojením svých ozbrojených sil.

Na základě zpráv výše uvedeného serveru CNN se do manévrů se zapojila také americká letadlová loď Ronald Reagan.

KCNA také prohlásila, že série sedmi cvičení severokorejských „taktických jaderných operačních jednotek“ ukázala, že její jaderné bojové síly jsou plně připraveny zasáhnout a zničit nastavené objekty na určených místech ve stanoveném čase.

„Severokorejská armáda varovala před negativními důsledky, jaké může mít pro regionální bezpečnost přemístění americké letadlové lodě do blízkosti Korejského poloostrova. Své testy balistických střel z posledních týdnů obhajovala jako oprávněnou reakci na zastrašující vojenská cvičení nepřátel,“ píší zase Novinky.cz.

Jeffrey Lewis, profesor na Middlebury Institute of International Studies, například uvedl, že pondělní oznámení Severní Koreje naznačují potenciální pokrok v jejím raketovém programu.

„Co považuji za pozoruhodné, je, že tyto odpaly nejsou koncipovány jako testy samotných raket, ale spíše jednotek, které je odpalují,“ poznamenal Lewis, jehož slova ocitovalo CNN.

Zdroje: CNN, Novinky

Oblíbené