Spojte se s námi


Cestování

Sanzhi: Opuštěné futuristické město, ze kterého běhá mráz po zádech

Slyšeli jste někdy o takzvaných UFO domech ve městě Sanzhi na okraji města Taipei? Taiwanské město se mělo stát útočištěm boháčů, ale projekt nebyl nikdy dokončen a nyní už dokonce ani neexistuje. Milovníci záhad si ovšem dodnes pokládají otázku: Co se vlastně stalo?

Publikováno

dne

Slyšeli jste někdy o takzvaných UFO domech ve městě Sanzhi na okraji města Taipei? Taiwanské město se mělo stát útočištěm boháčů, ale projekt nebyl nikdy dokončen a nyní už dokonce ani neexistuje. Milovníci záhad si ovšem dodnes pokládají otázku: Co se vlastně stalo?

Vše začalo v roce 1978, kdy započala výstavba futuristických domů na okraji města Taipei. Protože jednotlivé domy jsou zakulacené, s oválnými okny a hýří barvami, záhy po výstavbě se pro ně vžije označení UFO domečky. Setkat se ale můžeme také s pojmy bachraté domečky či kokony.

Luxusní resort nebyl nikdy dokončen

Cílem projektu bylo přilákat bohaté turisty i místní. Jak se ale ukázalo, od samého počátku provázela výstavbu luxusního resortu řada záhadných nehod, úmrtí a řady dalších nevysvětlitelných událostí.

Oficiální důvod ukončení stavby? Nedostatek financí

Již po dvou letech byl projekt přerušen, a to z důvodu nedostatku financí a problémům se stabilitou jednotlivých budov. Část ostrova, kde projekt vznikal, je totiž známá častými výkyvy počasí a nestabilním podložím. Tak zní alespoň oficiální prohlášení.

Co se skutečně stalo?

Existuje ale teorie, že za ukončením celého projektu se skrývá mnohem víc. Již při přípravných pracích se totiž našla spousta lidských pozůstatků a vyšlo najevo, že luxusní projekt pro bohatou klientelu vzniká na místě masových hrobů holandských vojáků.

Prokletí místa jako trest za poničení sochy

Aby toho nebylo málo, poblíž staveniště se nacházela socha Čínského draka, jež byla kvůli stavbě odstraněna. Podle místních se tak jednalo o další projev neúcty a není proto divu, že místo bylo prokleté a již ho neměl kdo chránit, když byl onen drak zničen.

Pracovní úrazy a svědectví kolegů

Nesmíme zapomínat ani na řadu pracovních úrazů, které skončily smrtí a následná prohlášení pracovníků o tom, že na stavbě vídají duchy svých zemřelých kolegů. Někteří dělníci, kteří byli u smrti svých kolegů přítomni, údajně prohlásili, že těsně před smrtí vydávali jejich spolupracovníci až nelidský křik.

Nabízí se tedy otázka. Co před smrtí spatřili? Mohli to být duchové mrtvých nizozemských vojáků, kteří se zlobili, že nemají ani po smrti klid? Nebo se jednalo o jiné nadpřirozené věci?

Sanzhi: Oblíbené místo sebevrahů

Přestože by se mohlo zdát, že výčet negativních věcí je poměrně dlouhý, bohužel stále nekončíme. Rozestavěný projekt se totiž stal oblíbeným místem sebevrahů. Protože nikdo nechtěl staveniště hlídat přes noc, právě pod příkrovem tmy se na místo vydávali lidé, kteří se rozhodli ukončit svůj život. Tím se rozrůstal seznam lidí, kteří v Sanzhi přišli o život. Kolik lidí na stavbě skutečně zemřelo, se nikdy nedozvíme.

Demolice projektu snů byla nevyhnutelná

Od přerušení stavby v roce 1980 uběhla řada let a s rozmachem internetu se Sanzhi stalo oblíbeným místem turistů. Ti sem nejezdili za rekreací, ale za senzací. Fotografie futuristických barevných UFO domečků zaplavily internet a místo se stalo cílem vandalů a zlodějů.

Nezbývalo tedy jiné řešení, než celý projekt srovnat se zemí. Proti tomuto rozhodnutí sice vznikla petice, která chtěla projekt zachránit a ponechat ve stavu, v jakém byl, ale koncem roku 2008 započala demolice a od roku 2010 je projekt Sanzhi možné spatřit již pouze na fotografiích.

Shanzi není jediným místem na Taiwanu, kde se nacházely UFO domečky. Ale o tom si povíme zase někdy příště…

Zdroje: Epochalnisvet, Eurozpravy, Aktualne, Worldabandoned, Worldarchitecture, YouTube

Oblíbené