Spojte se s námi


Novinky

Rusko bude za plyn přijímat platby jen v rublech

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko bude od pátku za plyn přijímat platby pouze v rublech. V případě nezaplacení v rublech, Rusko dodávku plynu ukončí.

Publikováno

dne

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko bude od pátku za plyn přijímat platby pouze v rublech. V případě nezaplacení v rublech, Rusko dodávku plynu ukončí.

Vladimir Putin oznámil podepsání dekretu, dle kterého musejí zahraniční obchodníci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Platit se tak bude muset přes účty u ruských bank.

Dle dekretu si musí kupec otevřít u ruské banky Gazprombank dva účty. Na jeden účet převede platbu v cizí měně, banka následně za tyto peníze nakoupí rubly a uloží je na druhý účet u stejné banky. Z tohoto účtu se pak provede platba za ruský plyn.

V případě, kdy nebude platba provedena v rublech, Rusko ukončí s kupcem smlouvu. „Pokud se takové platby neuskuteční, budeme to považovat za nesplnění povinnosti ze strany kupce se všemi důsledky,“ uvedl dle Novinek Vladimir Putin.

Nové pravidlo se samozřejmě nesetkává s pochopením zbytku Evropy. Například zástupci francouzské a německé vlády shodně odmítli požadavek Ruska na placení v rublech a uvedli, že se obě země připravují na zastavení veškerých dodávek plynu z Ruska.

Jedním z cílů opatření je posílení měny rublu a zvýšení jeho významu. Ten od počátku ruské invaze do Ukrajiny zaznamenal znatelný propad a až v posledních dnech se jeho kurz ustálil.

Pro srovnání, den před začátkem ruské invaze se jeden dolar prodával za 78,6 rublů, naopak nejhůře na tom byl rubl na začátku března, kdy se jeden dolar prodával za 150 rublů. Aktuálně stojí dolar 84,8 rublů.

Zdroje: ČTK, Novinky

Oblíbené