Spojte se s námi


Novinky

Rozpad Sovětského svazu byl tragédií, říká Putin. Jak své tvrzení vysvětlil?

Publikováno

dne

Byl rozpad Sovětského svazu tragédií? Ruský prezident Vladimir Putin v tom má jasno. Svůj názor i jeho zdůvodnění vyjádřil v novém dokumentu s názvem „Rusko. Nová historie“, který byl o víkendu vysílán na televizní stanici Rossija 1.

Televizní stanice Rossija 1 v neděli odvysílala nový dokument o Rusku, svou roli v něm zastal ruský prezident Vladimir Putin, jenž označil rozpad SSSR za tragédii.

„Byla to pro mě tragédie, stejně jako pro drtivou většinu občanů země. Koneckonců, co je rozpad Sovětského svazu? Je to rozpad historického Ruska,“ vyjádřil se v dokumentu.

Putin v dokumentu připomněl, že rozpadem SSSR přišlo Rusko o 40 % svého území a přibližně stejný počet obyvatel, pochopitelně to tedy znamenalo i ztrátu výrobní kapacity.

„Proměnili jsme se ve zcela jinou zemi a to, co se nashromáždilo za tisíc let, bylo z velké části ztraceno,“ má jasno ruský prezident.

Putin dle agentury Reuters vůbec poprvé promluvil o tom, jak na něj dopadly ekonomické problémy po konci SSSR. Rusko tehdy zažívalo dvoucifernou inflaci.

Ruský prezident tehdejší situaci označil jako humanitární tragédii. Sám si prý musel přivydělávat jako taxikář, o čemž ale nerad mluví.

„Jedním z hlavních úkolů bylo obnovit ekonomiku. Nebyla práce, nebylo kde žít. Bylo potřeba lidem dát možnost nadechnout se čistého vzduchu,“ nechal se slyšet.

Stejně tak promluvil o důležitosti obnovení vojensko-průmyslových komplexů. Zajištění bezpečnosti Ruska prý bylo klíčové kvůli tomu, že v novém tisíciletí USA odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně.

V poslední době se hodně mluví o tom, že by Putin rád obnovil Sovětský svaz. I proto má zvažovat útok na Ukrajinu. Kreml ale podobná tvrzení odmítá. Situace se však stále vyvíjí.

Zdroje: Twitter, BBC, Novinky.cz

Oblíbené