Spojte se s námi


Různé

Punkevní jeskyně jsou pro návštěvníky otevřeny celoročně

I když jsou Vánoce rodinnými svátky a bývají ve znamení vzájemných návštěv, tak mnozí si ještě udělají čas také výlet do svého blízkého či vzdáleného okolí. Historické pamětihodnosti jsou zpravidla v zimní sezónu zavřené, otevírají jen některé. Víte, že se v tento čas můžete podívat třeba do Punkevních jeskyní?

Publikováno

dne

I když jsou Vánoce rodinnými svátky a bývají ve znamení vzájemných návštěv, tak mnozí si ještě udělají čas také výlet do svého blízkého či vzdáleného okolí. Historické pamětihodnosti jsou zpravidla v zimní sezónu zavřené, otevírají jen některé. Víte, že se v tento čas můžete podívat třeba do Punkevních jeskyní?

V severní části chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nacházejí velice zajímavé Punkevní jeskyně. K jejich objevení došlo postupně v letech 1909 až 1933, přičemž jejich suchá část byla zpřístupněna v roce 1909. První vodní část jeskyně s plavbou loděmi byla zprovozněna v roce 1921.

Je tomu tedy již více než sto let, co si lidé chodí Punkevní jeskyně prohlížet. A že je zde na co se dívat! V současné době se totiž jedná o jedinou fungující plavbu motorovými loděmi v přírodní jeskyni v kontinentální část Evropy.

Do Punkevních jeskyní i ve vánoční svátky

Jestliže se rozhodnete k návštěvě Punkevních jeskyní v zimě, tak můžete využít parkoviště na Skalním mlýně, odkud je to ke vstupu do jeskyní asi 1,6 kilometru pěší chůze. Prohlídka jeskyní s dětskými kočárky není možná stejně jako s invalidními vozíky.

Průměrná roční teplota v Punkevních jeskyních se pohybuje okolo 7 až 8 °C. Prohlídka s průvodcem trvá asi 60 minut, během ní vystoupáte po 198 schodech a ujdete asi 1250 metrů. V prosinci jsou Punkevní jeskyně otevřeny od úterý do pátku v čase od 8:40 do 14:00 hodin a o víkendu v čase od 8:40 do 14:00 hodin. Je třeba ale počítat s tím, že ve dnech od 24. do 27. prosince 2023 jsou jeskyně zavřené.

Co uvidíte na prohlídkové trase

Na prohlídkové trase se podíváte do Předního dómu se stalaktitem Strážcem, stalagnátem Salmův sloup a Zrcadlovým jezírkem. Navštívíte Reichenbachův dóm, Stalagmitovou chodbu, Zadní dóm, síň U Anděla a odtud 100 metrů dlouhou raženou štolou na dno propasti Macocha. Pak pokračujete na přístaviště a absolvujete podzemní plavbu po říčce Punkvě, přičemž se zastavíte v Masarykově dómu. Plavba končí tam, kde vyvěrá Punkva.

Propast Macocha

Součástí Punkevních jeskyní je propast Macocha, jejíž hloubka je 138,5 metru. První písemná zmínka o propasti pochází z roku 1663. Na počátku 20. století provedl v ní rozsáhlý průzkum profesor Karel Absolon. Dno propasti vyniká inverzním mikroklimatem, stálou nízkou teplotou a vysokou vlhkostí, což vytvořilo vhodné podmínky pro život vzácných a ohrožených druhů.

Zdroj: Redakce

Oblíbené