Spojte se s námi


Novinky

Přijdeme o Vánoce? Čísla tím smrdí, říká kandidát na post ministra zdravotnictví Válek

Publikováno

dne

Vlastimil Válek (TOP 09) je horkým kandidátem na post příštího ministra zdravotnictví. Svým vyjádřením pro server Echo24 si však příliš fanoušků mezi lidmi nezískal. Bojí se totiž, že by na Vánoce opět mohlo být téměř vše zavřeno.

Čísla nakažených opět velice rychle stoupají. V pondělí přibylo téměř 7600 nově nakažených, což je nejvyšší počet od března. Oproti minulému týdnu je to téměř dvojnásobné zhoršení.

Opět se tedy zpřísňují opatření a opět se mluví o tom, že by mohlo dojít k zavírání obchodů či restaurací. Pro server Echo24 na toto téma promluvil kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Nechci přijít o další Vánoce a Velikonoce. Teď to tím ale smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15, 20 tisíc pozitivních denně, v nemocnicích a na jipkách polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, tak skutečně hrozí, že na Vánoce budou opět zavřené obchody a všechno,“ nechal se slyšet Válek pro Echo24.

V nemocnicích v pondělí leželo kvůli nakažení koronavirem přes 1800 lidí, přes 250 pacientů vyžaduje specializovanou péči. Očekává se, že čísla ještě nějakou dobu porostou.

„Do konce listopadu bude mít většina nemocnic velké problémy. Nebudou se operovat kyčelní klouby, pár lidí umře na kolorektál nebo různé nádory, protože pro ně budou uzavřené jipky. Chronici půjdou do kytek. Ovšem, ano, nebudou tolik umírat lidé na covid,“ předvídá Válek.

Dle Válka musí být systém připravený na to, že se po Vánocích počet nakažených opět zvýší. Tradičně se totiž během svátků setkávají rodiny a blízcí, což pravděpodobně přispěje k dalšímu šíření koronaviru.

Snížit šíření může vyšší proočkovanost, nicméně Válek nechce nikoho k ničemu nutit. Je si však vědom, že pokud se počet naočkovaných výrazně nezvýší, změnu k lepšímu čekat nelze.

Zdroj: Echo24, ČT24

Oblíbené