Spojte se s námi


Technika

Příběh značky: Vývoj společnosti Apple aneb od začátků v garáži až k celosvětovému úspěchu

Součástí technologické historie je i příběh společnosti Apple, který jasně inovoval přístup k elektronice, ale tento příběh je i o odhodlanosti jeho vizionářských zakladatelů. Od skromných začátků v předměstské garáži až po to, kdy se stal jednou z nejcennějších společností na světě.

Publikováno

dne

Součástí technologické historie je i příběh společnosti Apple, který jasně inovoval přístup k elektronice, ale tento příběh je i o odhodlanosti jeho vizionářských zakladatelů. Od skromných začátků v garáži rodičů hlavního vývojáře až po to, kdy se Apple stal jednou z nejcennějších společností na světě.

Zrození v garáži

Úplný začátek Applu se stal 1. dubna 1976, kdy společně tři mladíci Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili tuto společnost v garáži Jobsových rodičů v Kalifornii. S velkou vášní pro technologii a nespoutanými ambicemi se tak nevědomky rozhodli udělat revoluci v počítačovém průmyslu.

Apple I a Apple II

V roce 1976 Apple představil i svůj první produkt, Apple I, jednodeskový počítač vyvinutý firmou Wozniak. Úspěch Apple I položil základ pro Apple II, vydaný v roce 1977, který se vyznačoval barevnou grafikou a stal se komerčním triumfem.

Barevnost byla v tu dobu výjimečná, díky čemuž se stal Apple II na trhu velmi žádaným. Řada Apple II byla tak nápomocná při ustavení společnosti Apple jako průkopníka trhu osobních počítačů.

Novinka Macintosh

Uvedení nového počítače Macintosh na trh v roce 1984 znamenalo změnu vývoje v oblasti osobních počítačů. Díky své grafické pokročilosti a inovativnímu designu nastavil Macintosh nové standardy pro práci s počítačem.

Pokles a návrat Jobse na scénu

Konec 80. a začátek 90. let byl pro Apple náročný. Řada vnitřních konfliktů a chybných kroků ve výrobě vedla k poklesu podílu na trhu. V roce 1997 však došlo k zásadnímu momentu, kdy se na scénu vrátil Steve Jobs, který byl ze společnosti vyloučen v polovině 80. let. Jobs s sebou přinesl inovační vizi a závazek ke změnám, které by změnily celkovou trajektorii Applu.

Éra iPodu, iPhonu a iPadu

iPod a iPhone

Pod Jobsovým vedením představil Apple řadu revolučních produktů, které redefinovaly celá průmyslová odvětví. iPod, představený v roce 2001, změnil průmysl hudební. iPhone, uvedený na trh v roce 2007, způsobil revoluci v mobilní komunikaci.

iPad

A nakonec iPad, představený v roce 2010, vytvořil úplně novou kategorii přenosných počítačů. Tato ikonická zařízení upevnila pověst Applu jakožto průkopníka ve spotřební elektronice.

Zastaví Apple Jobsova smrt?

Po smrti Steva Jobse v roce 2011 pokračoval Apple pod vedením Tima Cooka. Apple Watch, AirPods a řada dalších úspěšných Apple vymožeností udržely společnost v popředí technologického průmyslu.

Cesta Applu od garážového start-upu ke globálnímu gigantovi je příběh, který ne každý zná, ovšem Vás určitě zaujme. Apple přináší do naší společnosti inovační přístroje, které by bez něj možná nikdy nevznikly. Dokážete si to představit?

Zdroj: Wikipedie, Britannica

Oblíbené