Spojte se s námi


Lifestyle

Praktické tipy, jak ve vztahu udržet vášeň: Co kromě komunikace nebo zábavného sexu nejvíce funguje?

Vztahy jsou jako zahrada, kterou je třeba pravidelně zalévat a starat se o ni, aby kvetla a rostla. Stejně jako každý jiný aspekt života, i vášnivý vztah vyžaduje péči, úsilí a pozornost. Zde je několik rad a tipů, jak udržet vztah nadále vášnivým.

Publikováno

dne

Vztahy jsou jako zahrada, kterou je třeba pravidelně zalévat a starat se o ni, aby kvetla a rostla. Stejně jako každý jiný aspekt života, i vášnivý vztah vyžaduje péči, úsilí a pozornost. Zde je několik rad a tipů, jak udržet vztah nadále vášnivým.

Komunikace je klíčová

Bezvýhradná a otevřená komunikace je základem zdravého vztahu. Ujistěte se, že si navzájem nasloucháte a vyjadřujete své pocity a myšlenky. Naučte se komunikovat bez obav z předsudků a snažte se porozumět také pohledům vašeho partnera.

O to důležitější je pak komunikace při konfliktech. Právě ty jsou nevyhnutelnou součástí každého vztahu.

Je důležité umět se omluvit, když uděláte chybu, a také umět odpustit. Porozumění druhému člověku a schopnost projevit empatii jsou klíčové nejen pro udržení harmonie ve vztahu, ale také pro onu vášeň.

Nové zážitky, odbourejte rutinu

Znáte to slovo, kterého se bojí drtivá většina párů, a které ničí vztahy leckdy možná ještě více než třeba nevěra? Rutina může být totálním zabijákem vášně. Vyzkoušejte proto různé nové, vámi společně dosud neobjevené aktivity.

Snažte se pravidelněji objevovat nová místa nebo se zapojte do společných koníčků. To vše vám totiž pomáhá budovat společné vzpomínky a je to absolutně jedna z nejdůležitějších částí v rámci udržení vášně ve vztahu.

Intimita, romantika a sex

Rovněž se nenechte unést rutinou ve vašem intimním životě. Komunikujte proto se svou drahou polovičkou o svých potřebách a touhách a buďte otevřeni ke změnám. Právě sex a intimita je hnacím motorem pro udržení a posilování vášně ve vztahu.

Je až k nevíře, jak se v dnešní zrychlené době poměrně pravidelně zapomíná na romantiku. Udělejte pro toho druhého něco, co ho zkrátka nabije pozitivní energií, potažmo co mu nebo jí například po perném dni zlepší náladu.

Navíc i pravidelná malá gesta a důkazy lásky mohou dlouhodobě velice dobře fungovat. Buďte rovněž stále věční za to, co váš partner do vztahu přináší.

Zachovejte si individuální identitu

I když jste ve vztahu, je důležité si udržet svou vlastní identitu a zájmy. Nepřestávejte se rozvíjet jako jednotlivci. Umožněte si prostor pro osobní růst a podporujte svého partnera v jeho nebo jejím vlastním rozvoji.

Péče o sebe i o vztah

Nemějte tendenci zapomínat na sebe a na vlastní blaho pouze ve prospěch vztahu. Pečujte o své fyzické i duševní zdraví. Když budete sebejistí a šťastní sami se sebou, budete naprosto jednoduše lépe připraveni přispívat do vášnivého vztahu.

Závěrem lze říci, že udržet vášnivý vztah vyžaduje úsilí obou partnerů. Je to neustálý proces, který vyžaduje porozumění, lásku a respekt, a který vlastně nikdy nekončí. Buďte otevření, komunikujte a pečujte o váš vztah stejně, jako o cenný poklad, který je třeba chránit a rozvíjet.

Zdroje: Redakce, The Gottman Institute, Psychology Today

Oblíbené