Spojte se s námi


Politika

Po atentátu zemřel bývalý japonský premiér Šinzó Abe

Publikováno

dne

V pátek zemřel japonský expremiér Šinzó Abe, důvodem je atentát, který byl bohužel úspěšný. Smrt nebyla okamžitá, Abe měl komunikovat se záchranáři, ovšem po převozu zemřel na vykrvácení. Pachatel byl dopaden a k činu se přiznal.

V pátek před polednem místního času byl spáchán atentát na bývalého japonského premiéra Šinzó Abeho. Ten byl zasažen podomácku vyrobenou zbraní zezadu do oblasti krku a srdce.

Abe dostal transfůze, při převozu do nemocnice měl dokonce komunikovat. Později vyšla na svět informace, že je v bezvědomí a v 17:03 byl prohlášen za mrtvého.

„Zpráva o Abeho úmrtí mě velmi zasáhla. Nedokážu najít slova, kterými bych popsal, jak se cítím,“ řekl médiím premiér Fumio Kišida.

Pachatel byl policií dopaden, mělo by se jednat o jednačtyřicetiletého Tecuju Jamagamiho, který si zbraň vyrobil z toho důvodu, že jsou v Japonsku vskutku přísné předpisy o držení zbraní.

Nejdéle sloužící japonský premiér, který úřad vykonával poprvé v letech 2006 a 2007, poté 2012 až 2020, svůj post opustil dobrovolně kvůli zdravotnímu stavu.

Z českých politiků vyslovil upřímnou soustrast například premiér Petr Fiala, odsoudil jej i vicepremiér Vít Rakušan.

Zdroj: Česká televize, Kjódó

Oblíbené