Spojte se s námi


Novinky

Píšete na mobilu během řízení? Nová generace policejních kamer uvidí do vašeho vozu a poznají používání telefonu

Publikováno

dne

V Německu otestují novou generaci kamerového systému, která se má postarat o větší bezpečnost na silnici a omezení dopravních nehod v důsledku nepozornosti při řízení. Nové kamery však mají jeden háček, a to, že uvidí přímo do vašeho vozu.

Zná to asi úplně každý. Stojíte na červené nebo v dopravní zácpě a díky nějakému tomu času navíc se snažíte odpovědět na zprávu nebo vyřídit nějaký ten hovor.

A doteď to spousta řidičů praktikovala zcela neohroženě, to by se však v budoucnu mohlo změnit. V Německu, konkrétně tedy v Porýní-Falcku, vyzkouší policisté novou generaci kamerového systému, díky kterému uvidí až do vašeho vozu.

Úhel kamery pak bude nastavený tak, že onen snímač dokáže detekovat, když se ruka řidiče bude nacházet jinde, než na volantu.

To však s sebou nese jeden faktor, kvůli čemuž zřejmě nebudou lidé zrovna nadšení. Kamera totiž automaticky zachytí podezřelé situace, tak jak je vyhodnotí systém, které posléze bude zkoumat vyškolený personál.

Uvážíme-li, že každý řidič má svůj vlastní specifický jízdní styl, při kterém má na volantu pouze jednu ruku, přičemž tu druhou má položenou například na koleni své přítelkyně, potažmo manželky.

Tudíž při představě, že onen vyškolený personál bude podrobně zkoumat, kde se nachází vaše druhá ruka a co tam asi dělá, může leckoho rozhořčit.

Důvod aplikování této novinky je každopádně zcela zřejmý. Podle německého ministra vnitra Rogera Lewentze bylo v jen v roce 2021 více než tisíc nehod způsobeno nevěnování se řízení. V mnohých případech se právě jednalo o používání telefonu a směřování svého soustředění jinam, než pro samotné řízení.

Zdroje: Auto Živě, BBC

Oblíbené