Spojte se s námi


Novinky

Okamžitě zastavte invazi na Ukrajinu, zní z Haagu. Rusko však nehodlá ustoupit

Publikováno

dne

Odpověď Ruské federace v čele s Vladimirem Putinem je jasná – Moskva nesplní nařízení haagského soudu o zastavení invaze na území Ukrajiny. Ruské odmítnutí se nicméně očekávalo.

Ve středu se soud v nizozemském Haagu usnesl na verdiktu, o kterém se nicméně očekávalo, že Ruská federace velmi pravděpodobně nesplní.

Ten zněl, aby Putin okamžitě zastavil invazi na Ukrajinu a zastavil vojenské aktivity ruské armády. Ruští zástupci se nicméně na toto slyšení nedostavili, přitom 13 z 15 soudců odhlasovalo zastavení ruské agrese.

Putin pak rovněž ve středu oznámil, že nejenže nehodlá stáhnout ruskou armádu, ale že pokud Západ tímto stylem usiluje o rozdělení Ruska, nemáme čekat jejich ústup, ba naopak.

„Ukrajina dosáhla úplného vítězství ve svém případu proti Rusku u Mezinárodního soudního dvora. ICJ nařídil okamžité zastavení invaze. Nařízení je podle mezinárodního práva závazné. Rusko mu musí okamžitě vyhovět. Jeho ignorováním se Rusko ještě více izoluje,“ stojí ve výše uvedeném příspěvku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjeho.

Válka tedy bude i nadále pokračovat. Další, a nutno podotknout neméně závažnou otázkou zůstává, co momentálně členům EU, potažmo OSN zbývá.

Jelikož z Moskvy zcela jasně zní, že nařízení haagského soudu neuposlechne, poruší tím svou závaznost právě vůči rozhodnutí soudního dvora.

Aktuální situaci nepomůže ani fakt, že by se celá záležitost dostala před zraky Rady bezpečnosti OSN. Zde má totiž Rusko právo veta.

Zdroje: BBC, Seznam Zprávy

Oblíbené