Spojte se s námi


Novinky

Ohnivé tornádo v Kalifornii! Hasiči zaznamenali zajímavý úkaz

Publikováno

dne

Dlouhotrvající lesní požáry v Kalifornii stále neutichají. Hasiči se snaží seč jim síly stačí, ovšem požáry jsou i nadále silnější. Nyní natočili jev, který se jen tak nevidí, a to ohnivé tornádo. Jak vypadá?

Lesní požáry v americkém státě Kalifornie jsou ty největší, které byly v tomto roce k vidění. Nebezpečně vysoké teploty stěžují práci i tamním hasičům.

Ti se snaží ze všech sil, kvůli teplotám se ovšem vytvářejí stále novější ohniska a mnohá nejsou vůbec pod kontrolou. Nyní hasiči ale zaznamenali poměrně raritní jev.

Tím je ohnivé tornádo, které je velmi vzácné a vzniká za kombinace větru a extrémního horka. Bohužel ale právě ohnivé tornádo rozdmýchává další plameny.

Na západním pobřeží Spojených států v Kalifornii jsou požáry poměrně běžné z důvodu vysokých teplot, tento rok není absolutní výjimkou.

V roce 2022 totiž v tomto stále vzniklo přes 500 různých ohňů, které měly spálit přes 700 kilometrů čtverečních lesů a další vegetace.

Pro porovnání, Česká republika má 78 871 metrů čtverečních, spálila se tak dohromady plocha podobná v součtu Německa a Polska.

Zdroj: Seznam zprávy, iDnes

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Novinky

Floridu sužuje hurikán Ian, vyžádat si měl již stovky životů

Publikováno

dne

Americkou Floridu sužuje hurikán Ian, který za sebou nechal spoušť v podobě stovek životů, masivní povodně a poničené či zcela zničené domy. Dle prezidenta Spojených států Bidena je možné, že se tento hurikán stane v rámci země nejsmrtelnějším v historii.

Spojené státy americké jsou známé svými hurikány, ovšem velikost Iana byla vskutku masivní. Dle guvernéra Floridy, kde hurikán působil, šlo o tak významnou spoušť, že záplavy měly být nejhorší za posledních 500 let.

Ian za sebou nechal poškozenou infrastrukturu, poničené či zcela zničené domy, ale také ukončil několik životů. Dle posledních informací by dokonce mělo jít o stovky.

„Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno.

V tomto okresu leží dnes již zdevastovaná města Fort Myers a Cape Coral. Evakuováno bylo okolo 2,5 milionů osob, nyní se pátrá po tisících nezvěstných.

„Mohl by to být nejsmrtelnější hurikán v historii Floridy. Čísla jsou zatím nejasná, ale slyšíme první zprávy o tom, že může jít o značné ztráty na životech,“ řek prezident USA Joe Biden.

Oblast se potýká i s masivním výpadkem elektrického proudu. Nyní bez něj na Floridě musí fungovat takřka tři miliony osob.

Zdroj: ABC, Novinky

Pokračovat ve čtení

Cestování

Slovenský premiér kritizuje kontroly na hranicích. Na straně České republiky selhala práce, říká Heger

Publikováno

dne

Česká republika oznámila obnovení hraničních kontrol podél hranice se Slovenskem. Ke stejnému kroku se nyní odhodlalo i Rakousko. Slovenský premiér Eduard Heger s tím ovšem nesouhlasí a vysvětlil, co se mu nelíbí.

Od čtvrtka budou zahájeny kontroly na hranicích se Slovenskem. Důvodem je situace ohledně migrace, která je v posledních dnech neúnosná. Svůj krok vláda České republiky vysvětluje bezpečností obyvatel a důslednějšími kontrolami migrace přes naše území.

S tím ovšem nesouhlasí slovenský premiér Eduard Heger. „Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovými překvapeními,“ cituje jeho vyjádření server Seznam Zprávy.

Svá slova zdůvodnil tím, že krok české vlády jde proti principům Schengenu. Kontroly na hranicích se Slovenskem navíc zavádí také Rakousko. Vše prý může vyřešit pomoc Maďarsku na hranici se Srbskem.

I proto Slovensko hodlá začít kontrolovat hranice s Maďarskem, třebaže už tam v současnosti pracují hlídky obou států.

Ministr vnitra Vít Rakušan pro ČTK na kritiku reagoval. Podle jeho slov se Česká republika snažila situaci řešit diplomatickou cestou, což se ovšem nedařilo, tudíž bylo nutné učinit opatření.

„Budeme samozřejmě jednat jako předsednická země o dalších krocích i na celoevropské úrovni a to ve všech souvislostech, ke kterým se migrační krize váže,“ prohlásil Rakušan pro ČTK.

Policisté letos zajistili na území státu téměř 12 tisíc migrantů. Dochází tak k výraznému překonání čísel z roku 2015, kdy v Evropě migrační krize vrcholila.

Zdroj: Seznam Zprávy, ČTK,

Pokračovat ve čtení

Novinky

V zajetí dezinformací. Sváteční den proběhne ve znamení demonstrací proti vládě

Publikováno

dne

Státní svátek je skvělou příležitostí užít si volného dne. Stejně tak je ovšem příležitostí svolat demonstrace. V České republice se jich uskuteční okolo deseti. Ta největší se bude konat v Praze. Protestovat se bude proti vládě.

Praha, Brno, Plzeň, Liberec, České Budějovice, Ostrava, Karviná, Havířov a ještě pár dalších měst budou dějištěm demonstrací, respektive protestů proti vládě. Hlavní demonstrace pod heslem Česká republika na 1. místě se uskuteční v Praze od 14:00.

Demonstraci pořádají stejní muži, kteří stáli za protestní akcí, které se začátkem září zúčastnily desítky tisíc lidí. Jmenovitě se jedná o Jiřího Havla a Ladislava Vrábla, přičemž zejména druhý jmenovaný si zasluhuje z vícera důvodů mediální pozornost.

Vrábel je totiž podle serveru Aktuálně.cz v insolvenci a dluží tři miliony korun. Na demonstraci v Praze se pak vybíraly peníze a podařilo se získat stovky tisíc. Soud jej po akci předvolal a žádal vysvětlení, co s penězi od příznivců udělal.

Demonstrace, která se bude konat v Ostravě, se zúčastní předseda SPD Tomio Okamura, jenž se během senátních voleb postaral o pořádný rozruch, když nechtěně udělil hlas kandidátovi TOP 09 Jiřímu Růžičkovi.

Organizátoři se označují jako politicky nezařazení občané. A jejich cíl? Zajištění přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny, odmítnutí eura či vojenská neutralita České republiky.

Mezi další požadavky patří potravinová nezávislost státu, dobrovolnost očkování a „osvobození“ tuzemského průmyslu od „závislosti“ na zahraničních společnostech.

Zdroj: Aktuálně.cz, ČTK, Facebook, Na prvním místě

Pokračovat ve čtení

Oblíbené