Spojte se s námi


Novinky

Odhaloval mučení ve věznicích, Rusko na něj vydalo zatykač

Publikováno

dne

Zdroj: Kremlin, CC BY 4.0

Vladimir Osečkin nyní žije v exilu ve Francii. Věnuje se však odhalování a zveřejňování případů mučení v ruských věznicích, což se nelíbí ruským úřadům. Byl na něj totiž vydán zatykač.

Zakladatel nevládní organizace Gulagu.net, jež se věnuje odhalování a zveřejňování případů mučení v ruských věznicích, má problém. Jeho jméno se totiž objevilo v databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra.

Vladimir Osečkin, tedy muž, který za organizací stojí, se k zatykači vyjádřil na sociálních sítích.

„Vzniká dojem, že ruské tajné služby dělají vše, co je v jejich silách, aby udělaly reklamu Gulagu.net. Je vidět, že generálové tajné služby a vězeňské správy se rozhodli dělat si ostudu až do konce. Znovu chtějí ukázat celému světu, jak zneužívají moc a pravomoci,“ napsal Osečkin na svůj profil na Facebooku podle agentury Reuters.

První videozáznamy zveřejnil server Gulagu.net začátkem října. Byl na nich mučen a znásilňován vězeň v saratovské vězeňské nemocnici. Paradoxně soud koncem října vydal zatykač na Sergeje Saveljova, který tyto záběry spolku poskytl.

O několik dní později však byl zatykač zrušení s tím, že stíhání bylo neoprávněné. Saveljov raději požádal o azyl ve Francii, kde nyní pobývá stejně jako Osečkin.

Spolek odhalil, že mučení a znásilňování vězňů na rozkaz dozorců se týká stovek osob. V úterý bylo na Gulagu.net zveřejněno dalších šest videí z let 2015 až 2020.

Osečkin se nechal slyšet, že klidně ohrozí svůj život, má-li to být cena za odhalení strašlivých zločinů, k nimž dochází.

Zajímavé pak je, že je ne Osečkina zatykač vydán kvůli údajnému podvodu při prodeji pojistek příbuzným vězňů. Měl tak způsobit škodu odhadovanou na 1,5 milionu rublů, tedy ani ne 500 tisíc korun.

Do Francie utekl již v roce 2015, kdy čelil domovním prohlídkách. Osečkin pak na téma, kterému se na Gulagu.net věnuje, rozhovořil i v Evropském parlamentu.

Zdroj: Gulagu.net, Vladimir Osečkin, Reuters

Oblíbené