Spojte se s námi


Cestování

Objevování Balkánu je nový cestovatelský trend: naplánujte si cestu do makedonského Ohridu!

Cestovní kanceláře hlásí, že výrazným skokanem v rámci dovolenkových lokalit se stala Albánie. Další zajímavou balkánskou zemí, kterou můžete zařadit do svých cestovatelských plánů, je Severní Makedonie.

Publikováno

dne

Výrazným skokanem v rámci dovolenkových lokalit se v poslední době stala Albánie. Další zajímavou balkánskou zemí, kterou můžete zařadit do svých cestovatelských plánů, je Severní Makedonie.

Objevte krásy Ohridského jezera

Město Ohrid (někdy též Ochrid) leží na březích Ohridského jezera a je jedním z nejkrásnějších balkánských měst. Celé historické centrum i s jezerem je zapsáno na seznamu UNESCO.

Zachovává si historický ráz a silnou atmosféru, zároveň se však rychle přizpůsobuje požadavkům západních turistů, a tak tu není nouze o dobré ubytování a kvalitní restaurace a bary. Zároveň má vlastní letiště, takže můžete bez obtíží přiletět přímo do města.

Neuvěřitelně zachovalé památky

V Ohridu narazíte na nějaký střípek historie doslova na každém kroku. Najdete tu koloseum, hned několik starých chrámů, z nichž některé jsou zdobené vzácnými freskami nebo mají nedozírnou historickou hodnotu.

Symbolem města se stal kostel Sveti Jovan Kaneo, který byste rozhodně neměli na svých procházkách městem minout. Jsou z něj totiž velmi fotogenetické výhledy na jezero i celé město.

Pro nás je Ohrid zajímavý tím, že právě sem přišli učedníci Cyrila a Metoděje, když byli vyhnáni z Velké Moravy. Do určité míry tu tak můžeme objevovat i naši méně známou historii.

Gastronomie, kterou stojí za to poznat

Balkánské země se staly v posledních letech oblíbené i kvůli své gastronomii. V Ohridu ochutnáte tradiční balkánské speciality, stejně jako ryby vylovené přímo z jezera nebo zajímavé fúze evropské a zdejší kuchyně či moderních a klasických pokrmů.

Za ochutnání rozhodně stojí i makedonská vína, přičemž především červená zaujmou svou specifickou chutí, a milovníci tvrdšího alkoholu jistě rádi ochutnají i zdejší pálenky.

Ideální základna pro výlety

Ohrid je město západního střihu, dá se z něj však vyrážet na výlety do malých vesniček žijících ještě stále spíše tradičním způsobem života, nebo třeba do hor. Během jedné dovolené si tak můžete užít ruch velkého města, skvělé jídlo a pití, pohodu u vody, ale třeba také trek ve zdejších pozoruhodně panenských vrších. Z Ohridu lze také podniknout krásný výlet k prameni Černého Drinu, který může být vrcholem vaší makedonské dovolené.

Zdroj: ct24, cestopisnydenik.cz, discovertheworldcz.cz

Oblíbené