Spojte se s námi


Novinky

Nezaměstnanost v březnu klesla. Nejhůře je na tom Ústecký kraj, nejlépe si vede Pardubicko

Publikováno

dne

Česká republika se může pyšnit 3,4procentní nezaměstnaností. Vyplývá to ze statistik, které v pátek zveřejnil Úřad práce České republiky. Podle dat si vede nejhůře Ústecký kraj, nejlépe je na tom naopak Pardubický kraj.

Úřad práce v pátek zveřejnil data za březen. Ke dni 31. 3. 2022 registroval 252 873 uchazečů o zaměstnání, což je o 10 560 lidí méně, než tomu bylo v předešlém měsíci. Česká republika se tak může pyšnit 3,4procentní nezaměstnaností. což je o 0,1 procenta méně než v únoru.

Únorová nezaměstnanost byla o 0,1 procenta vyšší. V minulém roce pak byla březnová nezaměstnanost na 4,2 procentech, v roce 2020 však byla situace o 0,4 procenta lepší, než je tomu nyní.

„S příchodem jarního období dochází k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, stavebnictví a logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ vyjádřil se generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Další vývoj na trhu práce by měl ovlivňovat válečný konflikt na Ukrajině a aktuální pandemické situace. Od 24. 2. 2022 zaměstnavatelé v České republice přijali na různá pracovní místa přes 12 600 občanů Ukrajiny. O práci nyní žádá téměř 8 400 dalších občanů Ukrajiny.

Ze všech krajů z dat vychází nejhůře Ústecký s 5,2procentní nezaměstnaností, následují Moravskoslezský kraj (5 procent) a Karlovarský kraj (4 procenta). Nejlépe na tom je naopak Pardubický kraj (2,4 procenta).

Z okresů si vedou nejlépe Praha-východ (1,1 procenta), Praha-západ (1,5 procenta), Pelhřimov (1,6 procenta), Benešov (1,7 procenta) a Rychnov nad Kněžnou (1,8 procenta). Naopak je tomu v okresech Karviná (8,4 procenta), Most (6,4 procenta), Bruntál (6,3 procenta) a Chomutov (6,2 procenta).

Průměrný věk nezaměstnaných osob byl v březnu 43,9 roku, což je o rok více, než tomu bylo loni. Hned 15 procent z celkového počtu nezaměstnaných tvoří osoby se zdravotním postižením. Více než polovinu všech uchazečů o práci (51,9 procent) tvoří ženy.

Zdroj: Úřad práce ČR, ČT24

Oblíbené