Spojte se s námi


Různé

Největší vražedkyně dětí konečně odsouzena na doživotí: Zdravotní sestra zabila sedm novorozenců

Publikováno

dne

Lucy Letby, dětská zdravotní sestra, šokovala veřejnost poté, co byla zatčena za vraždy sedmi novorozenců a pokusu o vraždu dalších šesti. Za své činy byla v roce 2023 odsouzena na doživotí. Je považována za jednoho z největších sériových vrahů malých dětí.

Zdá se to natolik hrozné, že snad ani není možné, aby to bylo pravdou. Ale bohužel. Třicetitříletá Letby byla zdravotní sestrou na novorozeneckém oddělení Countess of Chester Hospital ve Velké Británii. Pracovala zde od roku 2011, měla na starost čerstvě narozená miminka. Její přítomnost ve zdravotnickém prostředí ze začátku vyvolávala jen důvěru a úctu ze strany pacientů i kolegů. Nikdo by do ní nic takového neřekl.

Shledána vinnou pouze v šesti pokusech o vraždu z deseti

Žena měla v letech 2015 a 2016 promyšleně a vypočítavě vraždit novorozence, které měla svěřené do své péče. Konkrétně se jednalo o pět chlapců a dvě dívky. Čelila celkem 22 obviněním souvisejícím s těmito úmrtími a také s pokusem o vraždu dalších deseti miminek. Nakonec byla odsouzena ve 14 z těchto 22 možných bodů obžaloby. Jedenáctičlenná porota ji shledala vinnou pouze z šesti pokusů o vraždu.

Před lednem 2015 žalobce Johnson uvedl, že úmrtí na novorozeneckém oddělení byla statisticky srovnatelná s jinými nemocnicemi. Během doby, kdy byla Letby dětskou sestrou, však došlo k významnému nárůstu umírajících miminek nebo počtu vážných katastrofických kolapsů a nešťastných náhod.

Vpichovala vzduch nebo inzulín

Podle zjištění vyšetřovatelů děti trávila různými způsoby, často tomu tak bylo při nočních směnách. Některým vpichovala vzduch do krevního oběhu, jiným inzulin, dalším podávala nadměrné množství mléka a někdy smrti předcházelo i více pokusů o otravu.

Mezi oběťmi byla dvojčata a trojčata a v jednom případě zabila dva sourozence ve dvou dnech po sobě. Například jedno z dětí (nazváno Dítě G) přežilo tři údajné útoky zdravotní sestry. Letby ho měla úmyslně překrmovat a vpichovat vzduch do krevního oběhu, což vedlo k nevratnému poškození mozku.  

Nemocnice její činy dlouho ignorovala

Soudní proces v Manchesteru začal v roce 2021 a byl jedním z největších soudních řízení, které se v Británii týkalo zdravotnického personálu. Během soudního procesu byly předloženy důkazy shromážděné během vyšetřování, včetně svědectví dalších zdravotních pracovníků, kteří pracovali na oddělení společně s Letby. Soud také slyšel vyprávění rodičů zemřelých dětí.

Ravi Jayaram, vedoucí lékař, vypověděl, že už v roce 2016 vznesl podezření na neobvyklou situaci vedení nemocnice. Byl ale ignorován. Lékař tvrdil, že viděl Letby, jak stojí nad kojencem, kterému se uvolnila dýchací trubice. Nic nedělala, ale celou situaci pouze sledovala, dokud nezasáhl. Dítě bohužel po třech dnech zemřelo.

Vyšetřovat se začalo až v květnu 2017. Od té doby byla Letby třikrát zatčena pro podezření z účasti na úmrtích: poprvé v roce 2018 a poté v roce 2019. V obou případech byla propuštěna. Ve vězení skončila až v listopadu 2020.

„Jsem strašlivý a zlý člověk.“

Letby během procesu popírala veškerá obvinění a tvrdila, že je naprosto nevinná. Úmrtí miminek připisovala špatné hygieně v nemocnici nebo nedostatku pracovníků. Její obhajoba zdůrazňovala nedostatek přímých důkazů spojujících ji s podezřelými úmrtími. Avšak soudci vyhodnotili shromážděné důkazy jako dostatečné a po téměř třech týdnech trvajícím procesu byla Letby uznána vinnou.

Jedním z klíčových důkazů byl ručně psaný vzkaz, který u ní policie našla během zatýkání. Stálo na něm: „Schválně jsem je zabila, nejsem dost dobrá, abych o ně pečovala. Jsem strašlivý a zlý člověk.“

Dne 21. srpna 2023 byla odsouzena k doživotí bez možnosti předčasného propuštění. V britském trestním právu jde o nejvážnější postih. Letby se tím stala třetí žijící ženou v Británii, která dostala zmíněný trest. Další dvě jsou Rose West, která mučila a zavraždila nejméně devět mladých žen a Joanna Dennehy, která ubodala tři muže a jejich těla pohodila do příkopu u silnice.

Neprojevila žádnou lítost ani smutek

Soud v tomto případě neshledal žádné polehčující okolnosti, i vzhledem k tomu, že Letby neprojevila žádný smutek ani lítost nad svými činy. Při čtení rozsudku soudce hovořil k odsouzené nepřímo, jelikož se rozhodla zůstat ve své cele a na slyšení se nedostavila.

Případ bude mít dohru. Další vyšetřování má objasnit důvody systémového selhání v nemocnici. V nemocnici bylo několikrát hlášeno, že se zdravotní sestra Letby chová divně a padla mnohá podezření ohledně vražd. Vedení s tím více jak rok nic neudělalo, což stálo zbytečné životy.

Zdroje: BBC News, The Guardian, The Telegraph, People, Daily Star, Česká televize, Wikipedia

Oblíbené