Spojte se s námi


Cestování

Nejlepší vánoční trhy: Zažijte vánoční atmosféru v Dánsku, kterou stojí za to poznat

Vstupte do světa kouzelných Vánoc. Obyvatelé nejjižnějšího skandinávského státu jsou známí svým nadšením pro oslavu Vánoc. Tomu odpovídají také vánoční trhy v Dánsku, které v některých ohledech zastíní i vánoční trhy ve Vídni.

Publikováno

dne

Vstupte do světa kouzelných Vánoc. Obyvatelé nejjižnějšího skandinávského státu jsou známí svým nadšením pro oslavu Vánoc. Tomu odpovídají také vánoční trhy v Dánsku, které v některých ohledech zastíní i vánoční trhy ve Vídni.

Dánové při oslavách dávají na odiv jejich fascinaci životní filozofií hygge spojenou s pocitem útulnosti, pohodlím, spokojeností a pospolitostí. Vánoční trhy v Dánsku tomuto pojetí plně odpovídají a nejedná se pouze o vánoční trhy v Kodani.

Nejlepší vánoční trhy v Dánsku

Nejvíce vánočních trhů se tradičně koná v hlavním městě Kodani. Díky její velikosti (Kodaň je zhruba třikrát menší než Praha) návštěvu zvládnete i za den. Pokud ale chcete skutečně poctivě nasát hygge atmosféru vánočních trhů, vyčleňte si na vánoční trhy v Dánsku více času.

Vánoční trhy v parku Tivoli

Největší a nejslavnější vánoční trhy v Dánsku začínají už 19. listopadu a končí až se sklonkem roku. Zábavní park Tivoli na Radničním náměstí (Rådhuspladsen) leží hned před hlavním vlakovým nádražím a představuje dětský svět plný vánoční radosti.

Zábavní park v době trhů zdobí přes 50 000 vánočních světýlek. To platí také o velkém množství atrakcí. Kolotoče, kluziště i Santům dům se rozsvítí a nadchnou vánoční atmosférou.

150 let starý lunapark je typický i bohatou nabídkou vánočních pochoutek. Hosté si vychutnají dánské vánoční dobroty, svařené víno gløgg a další. V době Vánoc má navíc zábavní park vstupné zdarma.

Vánoční trhy v Nyhavn

Nábřezí s ikonickými barevnými domy je krásné i mimo advent. Během něj ho ale rozsvítí velké množství světýlek, které se v odrazu promítají i na klidné hladině stejnojmenné řeky.

Nyhavn je romantická čtvrť jako dělaná na dlouhé procházky s horkým svařákem. Na nábřeží pravidelně hraje živá hudba a pořádají se zde lodní prohlídky – speciální vánoční expozice s průvodcem vyprávějící o vánočních tradicích v Kodani.

Vánoční trhy na Kongens Nytorv

Na veřejném náměstí probíhají další vánoční trhy v Dánsku. Adventní duch zde šíří především vánoční pěvecké sbory, které zpívají tuzemské i světové vánoční koledy.

Dánské vánoční trhy na Kongens Nytorv se zaměřují na děti i dospělé. Pravidelně se zde pořádají kurzy a dílny, kde si udělají vánoční ozdoby. Konají se od 3. listopadu do 21. prosince.

Na tomto místě podotýkáme, že dánské vánoční trhy se konají téměř na každém náměstí v Kodani. Projděte se proto večerní Kodaní a objevte romantická zákoutí plná světýlek a hygge atmosféry.

Vánoční akce v Královském divadle

S Vánocemi si Dánové spojují i speciální kulturní akce. V Královském divadle v Kodani – českém ekvivalentu Národního divadla – pravidelně hrají vánoční inscenace jako Louskáček, Vánoční koledu nebo Děvčátko se sirkami.

Působivé jsou také dánské vánoční výstavy. Ty pořádají nejen umělecké galerie v Dánsku. Drobnou expozici připravují také kavárny, bistra a restaurace.

Atmosféra v rodišti Hanse Christiana Andersena

Z Kodaně se přesuneme do rodiště Hanse Christiana Andersena. Jeho rodný dům v Odensenu město přestavělo na jeho muzeum a každoročně se zde konají speciální vánoční trhy nesoucí jméno nejznámějšího autora pohádek.

Odense je dánské město jako dělané na dlouhé procházky. Okouzlující uličky žijí pulzující atmosférou, čemuž napomáhají i četné zájezdy turistů, které sem míří. Velkým lákadlem jsou obchody s lokálními gastro specialitami.

Jak se dostat na vánoční trhy v Dánsku?

Dánská vánoční atmosféra láká desítky tisíc turistů ročně. Na Vánoce se Dánové připravují již od poloviny listopadu, kdy pivovary otevírají sudy se speciálním vánočním pivem a Kodaň spolu s dalšími městy se pomalu přetvářejí do oslavy kouzla Vánoc.

Do Kodaně se dostanete různým způsobem. Většina turistů sáhne po vlastní dopravě. Cesta autem do Kodaně trvá přibližně 12 hodin. Nezapomeňte si ale zařídit dopravu trajektem z Rostocku do Gedseru.

Časově výhodnější cesta na dánské vánoční trhy je letadlem. Výhodou je, že výlet zvládnete pohodlně za jeden den. Z pražského Letiště Václava Havla létají pravidelné lety a cesta trvá přibližně hodinu a půl.

Poslední možností jsou zájezdy na dánské vánoční trhy. V takovém případě si ale pečlivě přečtěte harmonogram výletu. Někomu vyhovuje předem naplánovaný zájezd, jiný zase preferuje rozchod, což některé cestovní agentury nereflektují.

Navštivte vánoční trhy v Dánsku a nasajte kouzelnou atmosféru

Vánoční trhy v Dánsku si užijí návštěvníci toužící po neopakovatelné pohádkové atmosféře. Jindy rychlé město Kodaň se přemění do města stovek tisíců světýlek. Lidé jsou k sobě milejší, navštěvují se a rádi s vámi na ulici prohodí pár slov.

Způsob, jak se slaví Vánoce v Dánsku, se liší od míst kdekoliv v Evropě. Dánové jsou milovníci Vánoc a jejich nadšení vás strhne. Skvělý způsob, jak nasát jejich nadšení pro vánoční svátek jsou vánoční trhy v Dánsku.

Zdroj: Vanocnisen.cz, Wikipedia, GetYourGuide.com, Rove.me

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Nepromeškejte Travel Tuesday a vyrazte na dovolenou snů!

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě tento den.

Publikováno

dne

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě v tento den.

Black Friday

Fenoménem, který se již dostal také do České republiky, je Black Friday. Ten připadá na pátek po americkém svátku Dne Díkůvzdání. Řada obchodních řetězců ho začala využívat jako skvělý způsob, jak do svých obchodů nalákat zákazníky.

Před tím, než se naplno vrhnete do nakupování, si ale ověřte, zda jsou ceny skutečně tak výhodné. Někdy mohou být totiž vypočítány z výrazně vyšších cen. Přeci jen sleva 80 % zní mnohem lákavěji než 30 %.

Cyber Monday

Nákupní horečka ale zdaleka nekončí pátkem, nýbrž trvá celý víkend a také následující dva dny po neděli. Černý pátek znamená ohromné slevy v kamenných obchodech, zatímco úkolem Cyber Monday je zvýšit prodeje přes internet.

Termín Cyber Monday vznikl díky Ellenu Davisovi a Scottu Silvermanovi a jeho použití se od roku 2005 vžilo a nyní se jedná o zcela běžně používaný a rozšířený termín.

Travel Tuesday

Aby nepřišli zkrátka ani milovníci cestování, bylo trio doplněno o Travel Tuesday, neboli Cestovní úterý. Někdy též Travel Deal Tuesday. V tento den nabízejí aerolinky slevy na letenky, ceny hotelů se snižují o několik desítek procent a výhodné nabídky lákají cestovatele k tomu, aby si naplánovali svou další dovolenou.

Pokud si tedy chcete zpříjemnit poslední měsíc tohoto roku, případně si již naplánovat dovolenou na příští rok, podívejte se v úterý po letenkách. Když budete mít štěstí, narazíte na výhodné ceny letenek do vaší vysněné destinace.

Nezapomínejte ale na to, že platí pravidlo: Čím flexibilnější jste, tím výhodněji můžete kombinovat akce na letenky a hotely.

Než podlehnete nákupní horečce, ujistěte se o tom, že daná koupě je skutečně výhodná a nejedná se pouze o vydařený marketingový tah. Ne všechny nabídky, na které během Black Friday, Cyber Monday a Travel Deal Tuesday narazíte, jsou totiž zlevněné.

Zdroje: Wikipedia, USA Today

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam vyrazit v zimě na dovolenou? Zde je několik destinací, kde je i v zimním období krásně

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Publikováno

dne

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Dovolená v teple u moře 

Líbilo by se Vám vyměnit šály, čepice a rukavice za sluneční brýle, plavky a opalovací krém? Stačí objednat zájezd, nastoupit do letadla a nechat se dopravit do jedné z mnoha nádherných destinací.

Egypt

V zimních měsících Egypt nabízí velmi příjemné teploty, které se pohybují kolem 25 až 30 stupňů. Potrápit Vás ale může silnější vítr. Díky němu Vám ale naopak nebude takové horko a můžete si užívat výlety. Velmi oblíbené jsou výlety do historických měst, šnorchlování, plavání s delfíny a zapomenout nesmíme samozřejmě ani na jízdu pouští na čtyřkolkách. 

Vyhýbat se nemusíte ani moři. Pokud nepotřebujete mít teplotu moře jako vody ve vaně, na své si určitě přijdete. Turistická letoviska v oblasti Marsa Alam jsou plná nádherných korálových útesů, které jsou pro šnorchlování jako stvořené. 

Dubaj 

Dubaj je stále oblíbenější destinací. Za zhruba šest hodin letu se dostanete do exotické destinace, která na Vás dýchne velmi příjemnou atmosférou. Teploty v zimě se zde pohybují stejně jako v Egyptě, tedy kolem 25 až 30 stupňů. Teplota moře ovšem většinou vystoupá jen lehce nad 20 stupňů. Skvělým pomocníkem může být neoprenové tričko na plavání. 

Užívat si ale kromě koupání můžete také nákupy nebo výlety na nejrůznější památky a zajímavá místa. 

Bali 

Na Bali je nádherně teplé počasí téměř celoročně. Nemusíte se proto rozhodně bát, že by Vám tady byla zima. Bali se může chlubit nádhernou přírodou, krásným teplým mořem a vřelou povahou místních obyvatel. Pokud se nechcete válet jen u moře, může zvolit poznávací zájezd nebo využít nabízených výletů, díky kterým poznáte místní kulturu. Doba letu je bohužel trochu delší, a tak se zajisté vyplatí volit dovolenou na více dnů. 

Lyžování a zimní radovánky

Ideálním místem pro zimní radovánky je zajisté Rakousko nebo Itálie. Najdete zde zájezdy v různých cenových kategoriích a na své si přijde opravdu každý. V nabídce jsou také hotely s možností využití wellness procedur, které Vaše promrzlé tělo určitě ocení. 

Na své si zde přijdou také děti a začátečníci, pro které jsou téměř vždy připraveny školy lyžování. Užívat si ale můžete také běžky nebo zimní turistiku.

Vyhýbat se ale nemusíte ani lyžování v České republice. Máme to takzvaně za humny a kvalita nabízených hotelů je mnohdy na velmi vysoké úrovni. 

Zdroje: Wikipedie, Čedok, Cestuj levně

Pokračovat ve čtení

Cestování

Zero waste cestování: Jak na cestách omezit odpad i svou ekologickou stopu?

Co vlastně znamená zero waste cestování? Je to ve své podstatě životní postoj, kterým se snažíme minimalizovat množství odpadu, které vytváříme. Cílem je snižovat naše negativní dopady na životní prostředí.

Publikováno

dne

Co vlastně znamená zero waste cestování? Je to ve své podstatě životní postoj, kterým se snažíme minimalizovat množství odpadu, které vytváříme. Cílem je snižovat naše negativní dopady na životní prostředí.

V dnešním světě se ekologická stopa každého z nás stává stále důležitějším tématem, snaha
o bezodpadové cestování se tedy jeví jako správná volba každého cestovatele. Není to pouze
o snižování odpadu, ale o proměně celkového přístupu k cestování a způsobu, jakým se díváme na svět kolem nás.

Jednou z hlavních věcí, na kterou by se každý zero waste cestoval měl zaměřit, je příprava. Představte si, že váš batoh je jako váš ekosystém. Každý předmět, který do něj vložíte, by měl mít svůj účel. Zároveň by rozhodně měl sloužit na více než jedno použití. 
Pojďme si tedy říct zajímavé tipy, které by mohly být užitečné jak pro vás, tak pro životní prostředí!

Nádobí a příbory 

Zapomeňte na plastové jednorázové lžičky a vidličky, sada z bambusu nebo nerezové oceli je vaše nová základní výbava. Když už jsme u jídla, přenosné silikonové nebo nerezové jídelní boxy vám umožní připravit si oběd předem a vyhnout se tak jednorázovým obalům.

Samozřejmostí je také kvalitní znovu použitelná láhev na vodu, ideálně si pořiďte model
s filtrem, který vám umožní naplnit ji kdekoliv, a vyhnete se tak kupování plastových lahví.

Kosmetika a hygienické potřeby

Tuhé mýdla, šampony a balzámy na vlasy jsou nejen ekologické, ale i praktické, neboť neobsahují vodu a tím pádem šetří váhu a objem. Dnes už jsou na opravdu kvalitní úrovni, takže se nemusíte bát, právě naopak. Jejich přírodní složení může mít mimo jiné velmi příznivé účinky na vaši pleť a vlasy.

A samozřejmě nezapomeňte na bambusový zubní kartáček!

Zero waste cestování není však pouze o tom, co si sbalit do kufru. Je to o tom, jaký přístup zaujmete k světu kolem sebe a jaký příklad dáte ostatním. Je to cesta, která může vést
k hlubšímu pochopení a respektu k přírodě a kulturám, které navštívíte. 

Tento životní styl je také o postojích a rozhodnutích. Jezte lokální jídla, která nevyžadují převážení přes celé město dovážkovými službami. Dávejte přednost pěší chůzi, jízdě na kole nebo veřejné dopravě před taxíky a soukromými vozy.
Těmito kroky ulevíte nejen přírodě, ale i své peněžence!

Zdroje: Iglanc, Ekolist

Pokračovat ve čtení

Oblíbené