Spojte se s námi


Cestování

Nejlepší vánoční trhy: Zažijte vánoční atmosféru v Dánsku, kterou stojí za to poznat

Vstupte do světa kouzelných Vánoc. Obyvatelé nejjižnějšího skandinávského státu jsou známí svým nadšením pro oslavu Vánoc. Tomu odpovídají také vánoční trhy v Dánsku, které v některých ohledech zastíní i vánoční trhy ve Vídni.

Publikováno

dne

Vstupte do světa kouzelných Vánoc. Obyvatelé nejjižnějšího skandinávského státu jsou známí svým nadšením pro oslavu Vánoc. Tomu odpovídají také vánoční trhy v Dánsku, které v některých ohledech zastíní i vánoční trhy ve Vídni.

Dánové při oslavách dávají na odiv jejich fascinaci životní filozofií hygge spojenou s pocitem útulnosti, pohodlím, spokojeností a pospolitostí. Vánoční trhy v Dánsku tomuto pojetí plně odpovídají a nejedná se pouze o vánoční trhy v Kodani.

Nejlepší vánoční trhy v Dánsku

Nejvíce vánočních trhů se tradičně koná v hlavním městě Kodani. Díky její velikosti (Kodaň je zhruba třikrát menší než Praha) návštěvu zvládnete i za den. Pokud ale chcete skutečně poctivě nasát hygge atmosféru vánočních trhů, vyčleňte si na vánoční trhy v Dánsku více času.

Vánoční trhy v parku Tivoli

Největší a nejslavnější vánoční trhy v Dánsku začínají už 19. listopadu a končí až se sklonkem roku. Zábavní park Tivoli na Radničním náměstí (Rådhuspladsen) leží hned před hlavním vlakovým nádražím a představuje dětský svět plný vánoční radosti.

Zábavní park v době trhů zdobí přes 50 000 vánočních světýlek. To platí také o velkém množství atrakcí. Kolotoče, kluziště i Santům dům se rozsvítí a nadchnou vánoční atmosférou.

150 let starý lunapark je typický i bohatou nabídkou vánočních pochoutek. Hosté si vychutnají dánské vánoční dobroty, svařené víno gløgg a další. V době Vánoc má navíc zábavní park vstupné zdarma.

Vánoční trhy v Nyhavn

Nábřezí s ikonickými barevnými domy je krásné i mimo advent. Během něj ho ale rozsvítí velké množství světýlek, které se v odrazu promítají i na klidné hladině stejnojmenné řeky.

Nyhavn je romantická čtvrť jako dělaná na dlouhé procházky s horkým svařákem. Na nábřeží pravidelně hraje živá hudba a pořádají se zde lodní prohlídky – speciální vánoční expozice s průvodcem vyprávějící o vánočních tradicích v Kodani.

Vánoční trhy na Kongens Nytorv

Na veřejném náměstí probíhají další vánoční trhy v Dánsku. Adventní duch zde šíří především vánoční pěvecké sbory, které zpívají tuzemské i světové vánoční koledy.

Dánské vánoční trhy na Kongens Nytorv se zaměřují na děti i dospělé. Pravidelně se zde pořádají kurzy a dílny, kde si udělají vánoční ozdoby. Konají se od 3. listopadu do 21. prosince.

Na tomto místě podotýkáme, že dánské vánoční trhy se konají téměř na každém náměstí v Kodani. Projděte se proto večerní Kodaní a objevte romantická zákoutí plná světýlek a hygge atmosféry.

Vánoční akce v Královském divadle

S Vánocemi si Dánové spojují i speciální kulturní akce. V Královském divadle v Kodani – českém ekvivalentu Národního divadla – pravidelně hrají vánoční inscenace jako Louskáček, Vánoční koledu nebo Děvčátko se sirkami.

Působivé jsou také dánské vánoční výstavy. Ty pořádají nejen umělecké galerie v Dánsku. Drobnou expozici připravují také kavárny, bistra a restaurace.

Atmosféra v rodišti Hanse Christiana Andersena

Z Kodaně se přesuneme do rodiště Hanse Christiana Andersena. Jeho rodný dům v Odensenu město přestavělo na jeho muzeum a každoročně se zde konají speciální vánoční trhy nesoucí jméno nejznámějšího autora pohádek.

Odense je dánské město jako dělané na dlouhé procházky. Okouzlující uličky žijí pulzující atmosférou, čemuž napomáhají i četné zájezdy turistů, které sem míří. Velkým lákadlem jsou obchody s lokálními gastro specialitami.

Jak se dostat na vánoční trhy v Dánsku?

Dánská vánoční atmosféra láká desítky tisíc turistů ročně. Na Vánoce se Dánové připravují již od poloviny listopadu, kdy pivovary otevírají sudy se speciálním vánočním pivem a Kodaň spolu s dalšími městy se pomalu přetvářejí do oslavy kouzla Vánoc.

Do Kodaně se dostanete různým způsobem. Většina turistů sáhne po vlastní dopravě. Cesta autem do Kodaně trvá přibližně 12 hodin. Nezapomeňte si ale zařídit dopravu trajektem z Rostocku do Gedseru.

Časově výhodnější cesta na dánské vánoční trhy je letadlem. Výhodou je, že výlet zvládnete pohodlně za jeden den. Z pražského Letiště Václava Havla létají pravidelné lety a cesta trvá přibližně hodinu a půl.

Poslední možností jsou zájezdy na dánské vánoční trhy. V takovém případě si ale pečlivě přečtěte harmonogram výletu. Někomu vyhovuje předem naplánovaný zájezd, jiný zase preferuje rozchod, což některé cestovní agentury nereflektují.

Navštivte vánoční trhy v Dánsku a nasajte kouzelnou atmosféru

Vánoční trhy v Dánsku si užijí návštěvníci toužící po neopakovatelné pohádkové atmosféře. Jindy rychlé město Kodaň se přemění do města stovek tisíců světýlek. Lidé jsou k sobě milejší, navštěvují se a rádi s vámi na ulici prohodí pár slov.

Způsob, jak se slaví Vánoce v Dánsku, se liší od míst kdekoliv v Evropě. Dánové jsou milovníci Vánoc a jejich nadšení vás strhne. Skvělý způsob, jak nasát jejich nadšení pro vánoční svátek jsou vánoční trhy v Dánsku.

Zdroj: Vanocnisen.cz, Wikipedia, GetYourGuide.com, Rove.me

Oblíbené