Spojte se s námi


Zajímavosti

Mezi nejhledanějšími osobami Evropy je i několik Čechů. Po těchto lidech Europol intenzivně pátrá

Databázi nejhledanějších osob Evropy si lze volně prohlédnout na stránkách Policie České republiky i s fotografiemi. Jedná se vesměs o muže, ale najdete zde i tři ženy. U některých osob Europol uvádí vysokou finanční odměnu za jakoukoli informaci vedoucí k dopadení. Mezi těmito nejtěžšími zločinci figurují i čtyři Češi.

Publikováno

dne

Databázi nejhledanějších osob Evropy si lze volně prohlédnout na stránkách Policie České republiky i s fotografiemi. Jedná se vesměs o muže, ale najdete zde i tři ženy. U některých osob Europol uvádí vysokou finanční odměnu za jakoukoli informaci vedoucí k dopadení. Mezi těmito nejtěžšími zločinci figurují i čtyři Češi.

Vilém Kováč

Na Viléma Kováče byl evropský zatykač vydán v listopadu loňského roku a důvodem je účast na organizované zločinecké skupině obchodující s drogami. Působnost této organizace daleko přesáhla hranice České republiky a obchody s drogami probíhaly i na území Libanonu, Řecka, Německa, Španělska či Francie. Kováč, který je uváděn jako šéf liberecké větve tohoto mezinárodního gangu, má být ozbrojený a velmi nebezpečný.

V únoru začal celou věc projednávat liberecký soud. Uprchlý Kováč k němu zaslal emailem své prohlášení o své nevině. Jde o jednu z největších drogových kauz, kterou se podařilo v naší republice rozkrýt. Hodnota pašovaného zboží dosahovala několika miliard.

Norbert Kijonka

Pátrání po Kijonkovi bylo Europolem poprvé uveřejněno v září roku 2022. Tento dosud hledaný muž byl již ve své nepřítomnosti odsouzen za drogovou trestnou činnost k 6,5 letům vězení a před úřady se mu daří skrývat již od roku 2016.

Měl by se pohybovat na území Česka, Polska či Německa a používat při tom padělané doklady. Europol u tohoto muže uvádí, že se jedná o osobu s vojenským výcvikem, muž je ozbrojený a nebezpečný. Kijonka údajně vyhledává společnost drogově závislých žen, má rád rychlá auta a silné motocykly. Je podezření, že ve své nelegální činnosti dodnes pokračuje.

Ondřej Kára

Tento vcelku sympaticky vyhlížející pětačtyřicátník byl odsouzen na 13 let vězení taktéž za drogovou trestnou činnost. Organizovaná zločinecká skupina ve které působil obchodovala na území Česka a Švýcarska.

Eva Zámečníková

Eva Zámečníková, původem Češka z oblasti Slovácka, figuruje nejen na seznamu nejhledanějších osob Europolu, ale i mezinárodního Interpolu, kam se dostala za objednávku vraždy svého manžela. Najatý vrah ji ale zradil a vše ohlásil policii.

Původně romantický příběh české květinářky a slovenského vojáka dostal trhliny již dva měsíce po svatbě. Oboustranné nevěry vyústily v brzký rozvod a dělení společného majetku se stalo pro Zámečníkovou nepřekonatelným problémem. Najala si bývalého trestance, který měl za více než milion korun manžela odstranit. Ten však místo vraždy nahlásil vše polici a Zámečníková byla zatčena. Po mnoha peripetiích pak byla odsouzena k osmi letům vězení, ale před nástupem do výkonu trestu se po ní v roce 2020 slehla zem.

Ismail Mansour

Nejnovější osobou v pátrání je německý občan afrického původu Ismail Mansour. Europol zveřejnil pátrání 10. dubna a za jakoukoli informaci vedoucí k dopadení tohoto muže je vypsána odměna 5000 eur.

Mansour je podezřelý, že se jako člen organizovaného gangu podílel na území Hamburku na několika dokonaných vraždách či pokusech o nich. Vše údajně na objednávku. Uprchl pravděpodobně do Španělska.

Tibore Foco

Na tohoto rakouského občana je dokonce vypsána odměna ve výši 20 000 eur. Foco údajně v březnu roku 1986 zavraždil mladou prostitutku a byl za to o dva roky později odsouzen na doživotí. V roce 1995 se mu však podařilo uprchnout.

Případ provází mnoho nesrovnalostí a v roce 1997 byl dokonce znovu otevřen, neboť existují velké pochybnosti o Focově vině. Nicméně se celá věc neuzavře, dokud nebude nalezen a postaven opět před soud.

Ernst Volker Staub

Jedna z nejvyšších odměn, a to 125 000 eur, je vypsána za informaci vedoucí k dopadení tohoto německého občana. Téměř sedmdesátiletý Staub je hledaný od roku 2015 pro pokus o vraždu a několik loupeží páchaných od roku 1999 na území Německa jako člen teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF).

Momentálně není vůbec jasné, kde se nachází, ale je ozbrojený a nebezpečný. Německé zgroje uvádějí, že se jedná o velmi nebezpečného zločince. Jeho údajná komplicka byla zadržena minulý týden v Berlíně.

Zdroje: Policie ČR, Europol, wdr.de, Český rozhlas, Deník, Echo 24

Oblíbené