Spojte se s námi


Technika

Metaverse přichází! Ovládne virtuální svět Facebook, Epic Games nebo jiný technologický gigant?

Publikováno

dne

Metaverse je budoucnost internetu, o tom již není pochyb. I proto se nyní největší světové firmy předhánějí v tom, kdo ovládne tento nový trh s virtuální realitou. Pojďme se proto podívat, kdo všechno je ve hře.

Jedním z hlavních propagátorů Metaverse je Mark Zuckerberg, který se snaží vzít své sociální sítě do nové éry internetu. I proto vznikla před nedávnem firma Meta, která má spojit všechny uživatele do jedné virtuální reality.

Právě Meta, Facebook chcete-li, je jedním z těch, kteří mají k tomuto cíli velmi blízko a navíc už představila svoji vizi toho, jak by to celé mohlo vypadat.

Velkou konkurencí jsou pak všechny ostatní technologičtí giganti jako Microsoft, Google, Apple a také Amazon. Každá z těchto firem má své know-how, díky kterému věří, že právě oni by mohli vytvořit ten nejlepší virtuální svět.

Mezi tyto giganty však bude chtít proniknout i společnost Epic Games, která již léta úspěšně vytváří hry a před nedávnem přišla s novou generací Unreal Engine, jenž je využíván jak herními vývojáři, tak těmi filmovými, a s nímž chce vytvořit vlastní metaverse.

Zakladatel a CEO Epic Games, Tim Sweeney, se pro to rozhodl po velkém úspěchu s Fortnite, že začnou pracovat na decentralizované metaverse a podle mnohých jsou právě oni nejdále ze všech, alespoň co se herního světa týče.

Společně s metaverse rostou i kryptoměny a NFT, což láká ve velkém i investory. Zatím není jasné, kdy se z toho stane běžná realita, nicméně, jestli si někdo kladl otázku, co přijde po Facebooku, tak věřím, že tímto dostal jasnou odpověď.

Zdroj: Meta, Epic Games

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Tchaj-wan jako strategické místo v šachové partii velikánů, na kterém může tratit nejen Apple

Publikováno

dne

Americká společnost Apple se stala na Číně, ale i ostatních zemí v Asii, velmi závislá, když se naprosto drtivá většina jejich výrobků vyrábí právě tam. Velmi důležitá je potom v tomto směru společnost TSMC, jenž se podílí na více jak polovině z celkové světové produkce čipů.

Není tak proto divu, že se Čína v tomto směru o Tchaj-wan tolik zajímá, přičemž v zemi, kde žije přibližně 23,6 milionu obyvatel, roste velká obava z případné invaze. Situaci nepomohla ani nedávná návštěva Nancy Pelosi.

Na celou situaci rychle zareagoval americký prezident Joe Biden, jenž dotáhl do zdárného konce plán, podle nějž bude USA investovat desítky miliard dolarů, které budou mít za úkol zvýšit výrobu čipů, aby v budoucnu nebyli Američané na nikom závislí, když největší výzvou bude vyrovnat se Číně v technologickém boji, který podle mnohých prohrávají již nyní. Podobný plán má však nejen Evropa.

To všechno samozřejmě bedlivě sleduje vedení společnosti Apple, jenž se zřejmě bude muset připravit na několik scénářů, jež by mohlo aktuální světové dění uvést v realitu. To se samozřejmě týká i pro další technologické giganty v západním světě.

Zisky jedné z největších technologických firem současnosti jsou tak astronomické především díky levné pracovní síle asijských zemí. Toto období velkého profitu však začíná pomalu ale jistě končit, když se Čína pozvolna začíná díky vlastním technologickým výrobkům dostávat na trhu do popředí a získává tak velkou výhodu.

Apple přitom od roku 2016 investoval v Číně okolo 275 miliard dolarů. Navíc v zemi zaměstnává velké množství lidí, z nichž mnoho je velmi vzdělaných v oboru. Našla by však v případě přesunu své výroby do USA či Evropy podobně vyhovující podmínky?

Tomu se dá jen těžko věřit, už jen proto, že se případná výroba prodraží natolik, že by ztratil Apple, ostatně stejně jako mnoho dalších západních technologických firem, konkurenceschopnost.

Pomoc by poté musela přijít od vlády, když by musela zvýšením cel a dalšími opatřeními vyrovnat tento handicap, na kterém západní společnosti dlouho profitovaly a stále ještě profitují.

Zdroj: CNET, E15

Pokračovat ve čtení

Novinky

Obchodní řetězec Lidl zastavil bezplatné nabíjení elektromobilů! Z jakého důvodu tak učinil?

Je to asi logické a rozumné rozhodnutí. Obchodní řetězec Lidl končí s bezplatným nabíjením elektromobilů, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je blokování nabíjecí stanice pro ostatní řidiče. Kolik za nabití elektromobilu nově zaplatíte?

Publikováno

dne

Je to asi logické a rozumné rozhodnutí. Obchodní řetězec Lidl končí s bezplatným nabíjením elektromobilů, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je blokování nabíjecí stanice pro ostatní řidiče. Kolik za nabití elektromobilu nově zaplatíte?

Společnost Lidl v nedávném čase zveřejnila nové obchodní podmínky, na základě kterých už si zákazníci budou muset za nabíjení svých elektromobilů platit.

Toto rozhodnutí se tak určitě dá chápat jako rozumné. Jistě každému řidiči, jenž elektromobil vlastní, se už stalo, že nabíjecí stanice byla obsazená dlouhé hodiny, a to pouze jedním vozem. Tyto bezplatné stanice totiž využívala řada lidí, i když v obchodě neplánovali nakupovat.

A s tím chtěl Lidl skoncovat. V praxi to bude vypadat tak, že pouhé vypojení nabíjecího konektoru ze stanice a zapojení do zásuvky vozu už zkrátka nebude stačit. Elektromobil se v tomhle případě nebude nabíjet.

Nově je zapotřebí k nabíjecí stanici přijet a registrovat prostřednictvím aplikace. Po stažení aplikace se vám načte QR kód, prostřednictvím něhož už budete moci nabíjet. Tento QR kód přesměruje každého majitele na stránku, kde si řidič zadá konektor, který bude chtít využít pro nabíjení.

Až tehdy se spustí nabíjení. Pro některé bude ale velmi nepohodlné vyplňování e-mailu, na který bude řidiči následně zaslána faktura k vyplacení.

Doba nabíjení navíc je nově časově omezena. Na DC budou moci zákazníci maximálně 90 minut, na AC 240. Aktuální cenu za 1kWh pak majitelé elektromobilu uvidí před autorizací platby.

Nutno podotknout, do budoucna by však nejen obchodní řetězce mohly toto nabíjení zpříjemnit, a to například tím, že namísto QR kódu a aplikace na nabíjecí stanici umístí klasický platební terminál.

Zdroje: Lidl, Fdrive

Pokračovat ve čtení

Novinky

Twitter se hodlá soudit s Muskem za jeho odstoupení od koupě

Společnost Twitter se nehodlá smířit s odstoupením od kupní smlouvy ze strany Elona Muska a chce se se svým nárokem obrátit na soud. Twitter se bude domáhat, aby Musk dodržel smlouvu a převzal společnost za smluvně stanovených podmínek.

Publikováno

dne

Společnost Twitter se nehodlá smířit s odstoupením od kupní smlouvy ze strany Elona Muska a chce se se svým nárokem obrátit na soud. Twitter se bude domáhat, aby Musk dodržel smlouvu a převzal společnost za smluvně stanovených podmínek.

V dubnu tohoto roku proletěla médii informace o tom, že Elon Musk hodlá koupit Twitter za 44 miliard dolarů (v přepočtu zhruba bilion korun). Nicméně samotná koupě nakonec nebyla dotažena do konce, což Twitter nelibě nese.

Krátce po uzavření smlouvy Musk pohrozil jejím zrušením kvůli odmítnutí žádosti o poskytnutí údajů o falešných a spamových účtech na sociální síti. Musk uváděl, že mu Twitter nebyl schopen poskytnout relevantní obchodní informace, a tak má právo odstoupit od smlouvy.

S odstoupením od kupní smlouvy se však Twitter nechce smířit a hodlá se bránit soudní cestou. Dle společnosti nebyl naplněn žádný z důvodů pro odstoupení od smlouvy, proto požaduje dotažení koupě do konce dle uzavřené smlouvy.

Dle Novinek se k celé situaci vyjádřil předseda správní rady Twitteru Bret Taylor. Dle něj chce společnost uzavřít transakci za dohodnutých podmínek. „Twitter plánuje podniknout právní kroky k vynucení dohody o fúzi. Jsme přesvědčeni, že u soudu v Delaware zvítězíme,“ dodává Taylor.

I přes ukončení smlouvy by nepřišel Twitter příliš zkrátka. Dle dohody má nárok na vyplacení jedné miliardy dolarů od Elona Muska. Společnost však chce dosáhnout vyslovení platnosti smlouvy a jejího následného dodržení.

Na druhou stranu však s touto kauzou přišel pochopitelně pokles akcií Twitteru. Ty jen během pátku klesly o pět procent.

Zdroje: Twitter, Novinky, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené