Spojte se s námi


Cestování

Malebný zámek, lázně, jedinečná ruční papírna a temná minulost. Proč navštívit Velké Losiny, perlu pod svahy Jeseníků?

Hledáte místo na výlet, kde to není daleko do krásné přírody, které má velkou historii a je něčím zcela jedinečné? Tak si napište na seznam Velké Losiny, obec na Šumperku v Olomouckém kraji, tedy na severu Moravy.

Publikováno

dne

Hledáte místo na výlet, kde to není daleko do krásné přírody, které má velkou historii a je něčím zcela jedinečné? Tak si napište na seznam Velké Losiny, obec na Šumpersku v Olomouckém kraji, tedy na severu Moravy.

Že je vám název Velké Losiny povědomý? Není to náhoda. Sice se jedná o poměrně malou obec, když zde žije okolo 2000 obyvatel, nicméně do historie se zapsala výrazně. Odehrává se zde děj knihy Kladivo na čarodějnice a také děj stejnojmenného filmu.

Důvod je prostý. Na Jesenicku a Šumpersku byly v 17. století čarodějnické procesy nejrozšířenější a celkově v regionu bylo kvůli údajnému čarodějnictví upáleno přes 500 osob, jen ve Velkých Losinách se jednalo o více než 50 lidí.

Nicméně třebaže má obec takto pochmurnou minulost, nebýt pomníků, které tyto hrůzy místy připomínají, nic byste nepoznali. Jedná se o malebnou lokalitu s několika dominantami. Jednou z nich je losinský renesanční zámek, který rozhodně stojí za návštěvu.

Mimo zámek zde najdeme také termální lázně spolu s krásným lázeňským areálem a parkem. Jedná se o jedny z nejznámějších a nejstarších lázní na Moravě, známé jsou zejména kvůli sirným pramenům. Poloha v podhůří Hrubého Jeseníku z nich dělá naprosto perfektní místo.

Najdeme zde ale také jedno celorepublikové unikum. Už od konce 16. století zde funguje ruční papírna. V rámci České republiky je jediná svého druhu, v Evropě patří k posledním. V papírně je možné zařídit prohlídku, během níž si můžete zkusit vyrobit vlastní papír. Je v ní také muzeum věnující se tomuto krásnému řemeslu.

Pokud jste milovníci dřevěných staveb, tak si také přijdete na své. Pod Velké Losiny spadají také části Maršíkov a Žárová, obě lokality jsou opačným směrem z Velkých Losin od sebe, v obou najdeme staré dřevěné kostely ze začátku 17. století.

Kostel v Maršíkově byl postaven již v roce 1609. Ten v Žárové byl postaven v roce 1611.

Ve Velkých Losinách navíc vznikl malý rodinný pivovar s příhodným názvem Zlosin. Je tedy také co ochutnávat. S tím, jak blízko jste nádherné přírodě jesenických hor, je navíc možností k tomu, co dělat, o mnoho více.

Zdroj: IC Velké Losiny, Kudy z nudy, Instagram

Oblíbené