Spojte se s námi


Novinky

Macron vládne předvolebním průzkumům, v prezidentských volbách bude favoritem

Publikováno

dne

Už jen tři měsíce zbývají do francouzských prezidentských voleb. Soudě dle nedávných vyjádření současného prezidenta Emmanuela Macrona by leckdo čekal, že znovu zvolen nebude. Navzdory všemu je ale v blížících se volbách favoritem.

Emmanuel Macron je francouzským prezidentem od roku 2017, letos tento post obhajuje a rozhodně není bez šancí. Ba právě naopak. Dle posledních průzkumů je favoritem.

Nejenže by se měl Macron poměrně bez potíží dostat do druhého kola prezidentských voleb, 57 procent Francouzů si dle průzkumů nedovede na jeho místě představit nikoho lepšího.

Nedávno přitom francouzský prezident veřejně prohlásil, že chce naštvat neočkované. Mimo to oznámil, že do roku 2030 bude v ulicích dvojnásobný počet policistů.

O víkendu proti vakcinačním pasům demonstrovalo přes 100 tisíc lidí. Namísto poklesu preferencí Macronův náskok přesto stoupá.

Největší soupeřkou má pro současného prezidenta Francie být kandidátka Republikánů Valerie Pecresseová, ta ale zatím výrazně ztrácí. Mnohem menší šance mají Marine Le Penová a Eric Zemmour.

Pecressová by neměla ohrozit Macrona ze zřejmého důvodu. Kromě většího důrazu na bezpečnost se její politika příliš neliší od té, kterou nabízí právě Macron.

Průzkumy podle severu France24 odhadují, že v prvním kole Macron získá 24 procent hlasů, zbylí kandidáti se mají dostat shodně na 16 procent.

Zdroj: ČT24, France24

Oblíbené