Spojte se s námi


Novinky

Macron byl uveden do funkce prezidenta Francie

Emmanuel Macron vyhrál letošní francouzské prezidentské volby a obhájil tak svůj mandát. V sobotu odpoledne pak byl již podruhé slavnostně uveden do funkce prezidenta Francie.

Publikováno

dne

Emmanuel Macron vyhrál letošní francouzské prezidentské volby a obhájil tak svůj mandát. V sobotu odpoledne pak byl již podruhé slavnostně uveden do funkce prezidenta Francie.

Ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil Emmanuel Macron nad kandidátkou Marine Le Penovou. Nebylo to sice tak přesvědčivé vítězství jako před pěti lety, nicméně 58,5 % hlasů stačilo k tomu, aby Macron obhájil svůj mandát.

Radost z vítězství mu nezkazila ani, na francouzské poměry, velmi nízká volební účast. Po vyhlášení výsledků Macron poděkoval svým voličům a vyzýval k jednotnosti a soudržnosti.

V sobotu odpoledne pak byl Macron znovu uveden do funkce francouzského prezidenta. Slavnostní obřad proběhl v Elysejském paláci.

Macron v inauguračním projevu zmínil své priority. „Bude třeba rezolutně jednat, jménem Francie i Evropy. Je třeba jednat tak, aby nedošlo k další eskalaci ukrajinské krize, podpořit demokracii a odvahu. Musíme vybudovat nový evropský mír,“ uvedl dle České televize francouzský prezident.

Kromě ukrajinské krize se Macron ve své funkci chce zaměřit na zdokonalení zdravotnictví, školství či životního prostředí. „Slibuji, že předám planetu, která bude lepší k životu, a Francii, která bude lepší a silnější,“ dodal k tématu Macron. Téma životního prostředí bylo rovněž hojně diskutováno v prezidentských kampaních.

Emmanuel Macron je prezidentem Francie od roku 2017. Před tímto zvolením byl ministrem hospodářství ve vládě Francoise Hollanda. Před vstupem do politiky pak pracoval jako bankéř.

Zdroje: Česká televize, ČTK

Oblíbené