Spojte se s námi


Lifestyle

Krize středního věku: Koho se týká a jak se s ní vypořádat?

O krizi středního věku jste toho určitě hodně slyšeli. Někdo se jí bojí, jiný toto období přejde bez povšimnutí. Někteří berou tuto „krizi“ za nový začátek a mění kariéru nebo vztahy. Jiní se utápí v minulosti a cítí nespokojenost se svým životem. Ať už krizi řešíte, bojíte se jí nebo ji berete jako výzvu, pojďme si o ní říct něco víc.

Publikováno

dne

O krizi středního věku jste toho určitě hodně slyšeli. Někdo se jí bojí, jiný toto období přejde bez povšimnutí. Někteří berou tuto „krizi“ za nový začátek a mění kariéru nebo vztahy. Jiní se utápí v minulosti a cítí nespokojenost se svým životem. Ať už krizi řešíte, bojíte se jí nebo ji berete jako výzvu, pojďme si o ní říct něco víc.

Krize středního věku týká 26 % lidí. To je poměrně nízké číslo, které ale neubírá tomuto období na důležitosti. Tato životní etapa může měnit vaši osobnost, můžete zpochybňovat své zásady, hodnoty i vztahy a pociťovat vnitřní i vnější zmatek.

Koho se krize týká?

Bohužel neexistuje žádný daný vzorec, který by určil, zda budete nebo nebudete krizí procházet. Je běžná u mužů i u žen, ač je prezentována více jako mužská záležitost související s mladou milenkou a koupí drahého auta. Ale nenechte se zmást. Krize se týká lidí středního věku, nejčastěji ve věku 35 až 59 let a vrcholí průměrně ve 47 letech.

Co ji způsobuje?

Krizi středního věku mohou vyvolat významné životní události, které vám připomenou váš věk a životní etapu, kterou máte za sebou. Stresovými faktory mohou být:

  • Změny v rodině (např. odstěhování dětí z domu, stárnutí rodičů, úmrtí nebo nemoci blízkých)
  • Stav vašeho zdraví a uvědomění si stárnutí (např. menopauza, šednutí a vypadávání vlasů, úmrtí vrstevníků)
  • Spousta volného času, což může vyvolat prázdnotu a pocit nenaplnění
  • Pocit, že se v práci nikam neposouváte
  • Výčitky týkající se vašich životních cílů

Jak se s krizí středního věku vypořádat?

Neignorujte své pocity, pokud se cítíte utrápení, frustrovaní, nespokojení nebo bez motivace. Místo toho vyzkoušejte tyto strategie, jak se s touto etapou vypořádat:

Mluvte o sobě

Neuzavírejte se před sebou ani před okolím. Svěřte se někomu, komu důvěřujete, o tom, co prožíváte a jak se cítíte. Pokud se necítíte na osobní kontakt, můžete si s někým blízkým psát, obrátit se na psychologa, který nabízí písemné konzultace nebo si zkuste psát deník.

Přehodnoťte svou situaci a smýšlení

Rádi vzpomínáte na své mládí a na „staré dobré časy“? Neustále si připomínáte, jakých snů jste nedosáhli a co se vám v životě nepovedlo? Obraťte list a zaměřte se na pozitivnější myšlení. Jistě to nebude hned, ale postupnými krůčky se můžete na svůj život dívat optimističtěji.

Ptejte se sami sebe na otázky typu „Co chci v životě změnit?“, „Za co jsem vděčná/ý?“, „Co se mi povedlo?“. Když znáte odpovědi, myslíte, že je opravdu pozdě na šťastný a naplňující život a plnění vašich cílů a snů?

Stanovte si cíle

S předchozím bodem souvisí stanovení si cílů. Možná je máte uložené hluboko v hlavě, ale bude lepší, když je budete mít na očích. Je na čase přehodnotit vaše cíle, které jste si nastavili už před několika lety a aktualizovat je do současnosti.

Řekněte si, co ještě od života chcete, co si přejete, co chcete zažít. Možná se chcete naučit novou dovednost, nový jazyk, zapojit se do charitativní činnosti nebo procestovat svět.

Naordinujte si více pohybu

Aktivní a pravidelný pohyb prospívá tělu i duši. Snižuje stres, podporuje klidný spánek, předchází úzkostem i přibývání na váze. Nemusíte hned uběhnout maraton nebo zvedat těžké váhy. Začněte zlehka třeba procházkami nebo lehkou jógou.

Nezapomeňte na své koníčky

Během života jste možná měli tendenci vaše zájmy odsunout na druhou kolej nebo jste si ani nepřipouštěli, že byste kromě práce a rodiny mohli nějaké koníčky mít. Teď je však ta správná doba na to se vrátit ke svým zájmům a objevit i ty nové. Nebojte se různých kurzů, hledejte na internetu a jděte za svým srdcem k tomu, k čemu vás to táhne.

Krize středního věku je často banalizovaný termín, který si ale zaslouží svou pozornost. Nebojte se této etapy, ač vás může strašit, možná ji vůbec nepostřehnete. A pokud ano, nevěšte hlavu a zkuste aplikovat strategie z našeho článku.

Zdroj: mindtools.com, bannerhealth.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené