Spojte se s námi


Kultura

Křivoklátsko a Moravská Amazonie aneb Plán na nové národní parky vyvolal vlnu reakcí a značnou kritiku

Publikováno

dne

Dočká se Česká republika dvou nových národních parků, potažmo přírodních rezervací? Plán je sice jasný, proti však stojí různí odborníci či ekologičtí aktivisté. O Křivoklátsku a Moravské Amazonii se tak stále debatuje.

O plánu, že by se Česká republika rozrostla o další dva národní parky jsme psali už v tomto článku dříve.

Vláda má nicméně stále v úmyslu vyhlásit Křivoklátsko a Soutok, známý také jako Moravskou Amazonii, novým národním parkem. Už tehdy ovšem proti vyhlášení byli starostové Křivoklátska.

To je totiž jedna z nejnavštěvovanější a nejkrásnějších oblastí naší země, žije zde také spousta ohrožených druhů. Už dříve Agentura ochrany přírody prohlásila, že jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě.

Rovněž o Moravské Amazonii se neustále vedou debaty s odborníky či ekologickými aktivisty, byť se jedná o evropskou významnou lokalitu.

„Neztotožňujeme se s názorem Lesů ČR vyhlásit na soutoku Dyje a Moravy několik přírodních rezervací a přírodních památek s nižším stupněm ochrany nebo s nimi sepsat smlouvu o ochraně území a ani s názorem Lanžhota vyhlásit zde národní park,“ vysvětluje pro Benešovský deník předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Ekologičtí aktivisté každopádně stále argumentují, že z dlouhodobého horizontu vládě chybí plán na dostatečnou ochranu území co do biologické rozmanitosti.

Nutno podotknout, podle deníku Ministerstvo životního prostředí se už v dávnějším čase nepodařilo dotáhnout ani vyhlášení Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy v malé části lokality, ani Národní přírodní památky Soutok.

Zda-li se vládě nakonec podaří vyhlásit Křivoklátsko a Moravskou Amazonii dvěma novými národními parky je stále velkou otázkou, byť jsou úmyslý vládních zástupců jednoznačné. Podle původního plánu se tak má stát do čtyř let.

Zdroje: Benešovský deník, iDnes

Oblíbené