Spojte se s námi


Zajímavosti

Královské aféry: lékař dánského krále pobláznil královnu a chtěl spolu s ní vládnout

Na světě neexistuje království, které by nemělo nějaký svůj historický milostný skandál. Výjimkou není ani Dánsko, které zažilo velmi turbulentní dobu, když osobní lékař psychicky nemocného krále svedl královnu a rozhodl se, že bude vládnout Dánsku sám.

Publikováno

dne

Na světě neexistuje království, které by nemělo nějaký svůj historický milostný skandál. Výjimkou není ani Dánsko, které zažilo velmi turbulentní dobu, když osobní lékař psychicky nemocného krále svedl královnu a rozhodl se, že bude vládnout Dánsku sám.

Nemocný král Kristián VII.

Kristián VII. (1749-1808) je tragickou postavou dánských dějin. Již od dětství se u něj projevovala vážná psychická nemoc, zřejmě schizofrenie. Navíc prošel velmi tvrdou výchovou, naprosto nevhodnou k jeho stavu, která ho vážně poznamenala.

Rozhodně nebyl schopný sám řídit stát a potřeboval, aby se o něj někdo staral. Jenže byl obklopen lidmi, kterým nedůvěřoval nebo se jich dokonce bál.

Až jednou potkal vzdělaného a významného lékaře Johanna Friedricha Struenseeho. Tento doktor s králem uměl pracovat, dokázal dostat jeho duševní stav pod kontrolu a vytvořil z něj člověka, který mohl aspoň trochu vládnout.

Kristián Struenseemu stoprocentně důvěřoval, zahrnoval ho funkcemi i penězi a v určité chvíli vlastně vládli Dánsku společně.

Velký osvícenec Struensee

Johann Friedrich Struensee byl vzdělaný osvícenec. Vzhlížel k francouzským myslitelům a byl velmi silným zastáncem reforem absolutistické monarchie.

Když se tedy dostal do přítomnosti krále, který mu umožňoval rozhodovat o věcech ve státu, vzal to jako příležitost a začal v Dánsku prosazovat reformy.

Docházelo ke zrušení cenzury, Dánsko zakázalo mučení a naopak povolilo svobodu vyznání, probíhaly sociální, soudní i vzdělávací reformy. Zkrátka během pár měsíců se Dánsko ze středověkého absolutistického státečku proměnilo v průkopníka osvícenských reforem. Věci, které zaváděl Struensee v Dánsku měly až demokratizační charakter a v mnoha zemích se je nepodařilo zavést ani v dalších staletích (nebo dokonce vůbec).

Ale mělo to háček: Struensee se rozhodl navázat románek s královnou.

Dítě s královnou?

Manželkou krále Kristiána byla anglická princezna Karolína Matylda. Byla to vzdělaná žena, která stejně jako Struensee obdivovala osvícenské myšlenky. Po boku nevzdělaného a psychickými problémy trpícího krále, který ji navíc nesnášel, zřejmě dlouhodobě trpěla.

A tak propukla láska mezi dánskou královnou a královým osobním lékařem. Kristiána tihle dva odsunuli do pozadí a vládli společně, jako by byli královským párem. Dokonce se říká, že se jim narodila dcera, protože v období, kdy byl jejich vztah v podstatě veřejnou věcí, královna porodila holčičku. V Dánsku nikdo nepochyboval o tom, kdo je otcem malé princezny, říkalo se jí La petite Struensee, neboli „malá Struensee“.

S hlavou na špalek!

Bohužel aférou s královnou dal Struensee zbraň do ruky svým nepřátelům. Struenseeho nenáviděla šlechta, kterou zatížil daněmi, a také králova matka, která moc dobře viděla, že jejímu synovi nasazuje parohy a navíc mu bere jeho královskou moc.

Vše se zpečetilo v roce 1772. Struensee i Karolína Matylda byli zatčeni. Královnu čekalo vyhoštění a už nikdy nesměla spatřit své děti. Johann Friedrich Struensee byl sťat pro zradu a následně byl ještě vpleten v kolo a rozčtvrcen.

Všechny neuvěřitelně moderní reformy, které v Dánsku provedl, byly ztraceny.

Příběh jako stvořený pro filmové plátno? Taky že ano!

Připadá vám, že by se z téhle látky dalo udělat kostýmní historické drama? Máte pravdu. Film zpracovávající tuto královskou aféru vznikl v roce 2012 a v hlavních rolích královny a Struenseeho se objevili herecké superstar Alicia Vikander a Mads Mikkelsen.

Zdroj: memento-historia.cz, csfd.cz

Oblíbené