Spojte se s námi


Různé

Kompromis mezi anorektickou hubeností a adorováním obezity: seznamte se s body neutrality!

Posedlost kultem hubenosti vyvolává celé epidemie poruch příjmu potravy a vede (nejen) mladé lidi k drastickým dietám a špatnému životnímu stylu. Oproti tomu se vyprofiloval směr body positivity, kterému je však často vyčítáno, že normalizuje i morbidní obezitu. Nyní se objevuje trend body neutrality, který může být kompromisem mezi oběma přístupy.

Publikováno

dne

Posedlost kultem hubenosti vyvolává celé epidemie poruch příjmu potravy a vede (nejen) mladé lidi k drastickým dietám a špatnému životnímu stylu. Oproti tomu se vyprofiloval směr body positivity, kterému je však často vyčítáno, že normalizuje i morbidní obezitu. Nyní se objevuje trend body neutrality, který může být kompromisem mezi oběma přístupy.

Body positivity: miluj svou nedokonalou postavu

Myšlenka body positivity nebyla vůbec špatná. Šlo o vymezení se vůči všeobecnému trendu hubenosti až vyhublosti, kterým nás zaplavovaly reklamy, modelky z přehlídkových mol, herečky a později i sociální sítě.

Každá dívka, která nemá míry 90-60-90 se podle tohoto mediálního obrazu zdá ošklivá a tlustá. To vede k řadě společenských problémů, kdy se mladé dívky trápí dietami a propracovávají se až k poruchám příjmu potravy, které je ohrožují na zdraví a na životě, nebo trpí depresemi či úzkostmi. (Tyto problémy se mohou týkat i starších žen či chlapců a mužů, nejmarkantnější jsou však právě u mladých dívek).

A body positivity se postavilo právě proti této anorektické vlně. Přineslo myšlenku, že každé tělo je krásné. I dívka s pár kily navíc může milovat svoje tělo. V reklamách by se měly objevovat i modelky s neideálními mírami. Není důležitá váha nebo centimetry v pase, ale to, aby měl člověk svoje tělo rád, i když má nějaké nedokonalosti nebo třeba nadváhu.

Adorace obezity

Body positivity však v některých případech sklouzlo k tomu, že působilo, jako by obhajovalo i enormní obezitu. Odborníci této kampani vyčítali, že nemotivuje obézní lidi, aby změnili svůj životní styl, ale naopak je podporuje v tom, aby zůstali takoví, jací jsou – protože i takoví jsou přece krásní a milují se. Jenže s velkou obezitou se pojí i mnoho zdravotních problémů a neměla by se normalizovat.

A je pravda, že především na sociálních sítí se objevuje řada morbidně obézních lidí, kteří se zaštiťují body positivity a celou věc překlápějí do druhého extrému: je v pořádku trpět těžkou obezitou a žít nezdravě, hlavně když své tělo milujete.

Body neutrality jako střední cesta

A protože oba přístupy jsou značně hraniční, vznikla zlatá střední cesta. Jde o trend body neutrality, který se snaží skloubit jak lásku ke svému, byť nedokonalému tělu, tak snahu zlepšit životní styl a třeba se dostat do lepší kondice.

Když žijete podle body neutrality, nebude se trápit přísnými dietami a nebudete své tělo trestat. Jde o to nalézt lásku k tomu, jak se o své tělo staráte – že mu dopřáváte kvalitní potraviny, nedevastujete ho drogami, alkoholem či cigaretami a nabízíte mu pohybové aktivity, které mu dělají dobře.

Takové tělo vám poté dobře slouží a vy ho můžete mít rádi, i když má třeba pár kil navíc nebo vás na něm trápí něco jiného.

V případě body neutrality se vlastně vzdalujete od hodnocení těla a budujete si pozitivní vztah k činnostem, které pro své tělo děláte. Tím se zlepšuje nejen vaše zdraví a kondice, ale psychika, což vám umožní na sobě dále pracovat a nakonec se třeba – v klidu a bez zbytečného trápení – i přiblížíte ke své vysněné postavě.

Zdroj: heroine.cz

Oblíbené