Spojte se s námi


Novinky

Kam jsme se to jako země dostali? Slovenskem otřásl útok v gaybaru, politici přiznávají selhání

Publikováno

dne

Ve středu došlo na Slovensku k tragédii. 19letý mladík zastřelil u gaybaru Tepláreň dva muže a k tomu postřelil jednu ženu. Incident otřásl nemalou částí obyvatel, velmi se řeší i v České republice. Někteří politici přiznali selhání.

Je rok 2022. Přesto se ve světě dějí věci, které by neměly mít v dnešní době místo. A to i nedaleko nás. Slovenskem nyní otřásl homofobní útok 19letého mladíka u gaybaru Tepláreň.

Vražda dvou lidí bude vyšetřována jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci, je však možné, že dojde ke změně kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.

Vrah po svém hrůzném činu spáchal sebevraždu. Zanechal po sobě dopis na rozloučenou a vražednou zbraň. Mimo to však na sociální sítí přes vraždou sdílel manifest proti Židům a LGBT+ komunitě, v němž vyzýval k násilí proti oběma skupinám.

V pátek prošel slovenskou metropolí dav minimálně 20 tisíců lidí. Shromáždění za odsouzení nenávisti vůči LGBT+ komunitě se zúčastnili také politici. Nechyběla prezidentka Zuzana Čaputová či premiér Eduard Heger.

Právě Čaputová také veřejně promluvila. „Promiňte. Mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že se někteří z vás na Slovensku nemůžete cítit bezpečně,“ cituje ji server Aktuality.sk.

Solidaritu vyjadřovali také politici z České republiky či občané, kteří svolávali různá shromáždění s podobným motivem, jako tomu bylo v Bratislavě a po celém Slovensku.

Majitel baru Tepláreň, kde k vraždám došlo, Roman Samotný, pak položil správnou otázku. „Kam jsme se to jako země dostali? Nenávist je normou, vulgárnost je každodenní součástí našich slovníků,“ narážel na fakt, že oběti se provinili jen jinou sexuální orientací.

Zdroj: Aktuality.sk, SME.sk

Oblíbené