Spojte se s námi


Zajímavosti

Jednoznačně nejhorší zoologická zahrada. Zemřelo zde téměř 500 zvířat a chovatelku zabil tygr. Proč je stále otevřená?

Britská zoologická zahrada South Lakes Safari Zoo v Cumbrii má dlouholeté problémy. Nesplňuje základní standardy vhodných životních podmínek zvířat. Upozorňuje na to organizace Born Free Foundation. Zvířata jsou podle ní nemocná, hladoví a nemají dostatečný prostor.

Publikováno

dne

Britská zoologická zahrada South Lakes Safari Zoo v Cumbrii má dlouholeté problémy. Nesplňuje základní standardy vhodných životních podmínek zvířat. Upozorňuje na to organizace Born Free Foundation. Zvířata jsou podle ní nemocná, hladoví a nemají dostatečný prostor.

Ztráta licence a chovatelka zabitá tygrem

Zahrada v roce 2017 ztratila licenci poté, co zde byla tragicky zabita chovatelka. Dvacetičtyřletou Sarah McClayovou smrtelně zranil tygr sumaterský se jménem Padang, jelikož se dostal do málo zabezpečeného prostoru. Jak uvedl server BBC, zoo dostala pokutu za porušení ochrany zdraví a bezpečnosti a musí platit ještě další odškodnění.

Výraznou berličku znamenal i fakt, že zde během tří let zemřelo téměř 500 zvířat. Další část z nich byla ve velmi špatném zdravotním stavu s neodbornou veterinární péči. Což je v podobných zařízeních velmi neobvyklé.

Dle BBC byli například dva sněžní leopardi nalezeni částečně sežraní, veverkám byla diagnostikována septikémie a žirafa trpěla na nadváhu. Spekulovalo se, že by se měla zahrada raději zavřít, protože je v příliš špatném stavu.

Pod podmínkou, že se kompletně změní vedení a přijdou výrazné změny v péči o zvířata, nakonec mohla zůstat zoologická zahrada otevřená. Následně znovu získala licenci a mohla pokračovat v práci.

Nové vedení, nové změny?

Organizace Born Free Foundation, zabývající se ochranou divokých zvířat, navštívila zahradu 17. října 2022. Chtěla zkontrolovat uskutečněné změny. Jejich pozorování ale naznačují, že životní podmínky zvířat a další související postupy nadále nesplňují standardy požadované zákonem. Je zde i obava o bezpečí návštěvníků.

„Zvláště znepokojivá byla životní situace v Africkém domě. Jedna žirafí samice měla extrémně přerostlá a zakřivená kopyta. To je problém, kterému měla správná péče o nohy předejít. Všechny žirafy byly pozorovány při provádění různých stereotypů po celý den, což je pravděpodobně způsobeno nedostatkem pohybu,“ uvedla na svých webových stránkách Born Free Foundation.

Zebry jsou na samotce, ary vypelichané a primáti mrznou

Mezi další nedostatky považují chov nosorožců. Zahrada chovala celkem 8 jedinců, kteří ale nemohou žít společně. Proto se někteří vůbec nedostanou do venkovního výběhu. Zebry žijí v malých boxech, kde se ani nemohou pořádně otočit. Vzhledem k malému venkovnímu výběhu se opět jen některé dostanou ven. Zebra o samotě zažívá velké množství stresu. Pakoně mají podobný problém.

Primáti se drželi sítě, aby se dostali co nejblíže k tepelným lampám. Lenochod byl pár centimetrů nad zemí, aby se mohl ohřát o tepelnou lampu určenou želvám. Výběh trpí nedostatečným počet zdrojů tepla pro teplomilné druhy.

Návštěvníci si mohou zakoupit krmivo a bez dozoru krmit zvířata, která mohou být pro návštěvníky i nebezpečná. Velmi zarážející je i fakt, že chovatelé pak nemají žádnou představu o tom, co návštěvníci zvířatům dávají a v jakém množství. Například dávkování nevhodného množství mrkve žirafám.

„Syrové maso leželo v kbelíku vedle výběhu tygrů. Bylo pokryté mouchami a na očích návštěvníkům, kteří s ním mohli snadno přijít do kontaktu. Krysy žily ve výbězích mývalů a želv,“ dodává Born Free Foundation.

Současný provozovatel zoo, Cumbria Zoo Company Limited, uvedl serveru BBC, že dělá vše, co je v jeho silách, aby zajistil správnou veterinární péči a že bude vše náležitě zdokumentováno.

Zoo je v dobrém stavu, ale…

Poslední inspekční zpráva z kontroly v listopadu 2022 konstatovala, že se zoo vzdala velkého množství zvířat. O menší množství zvířat se zvládnou lépa starat a zajistit jim adekvátní podmínky.

Celkový výsledek vyznívá, že zvířata vypadají dobře. Jsou zde ale stále patrné nedostatky ve veterinární dokumentaci. Vše vzniklo v reakci na podněty Born Free Foundation a dalších dřívějších oznámení. Inspekci provedl veterinární poradce Westmorland and Furness Council, Matthew Brash.

„Vzhledem k tomu, že úřady varovaly zoologickou zahradu před provedením inspekce, měla čas skrýt celou řadu problémů. Troufalost zoo prohlásit, že naše zjištění byla nepodložená, je šokující. Vše ukazuje na drzé ignorování nejen standardů požadovaných od zoologických zahrad, ale také neochotu zajistit dobré životní podmínky zvířatů v jejich péči. Ponechává nám to jen malý optimismus, že se podmínky v zoo brzy zlepší,“ uvedl na webových stránkách Chris Lewis, vedoucí výzkumu Born Free Foundation.

Blýská se tedy na lepší zítřky?

Zdroj: Independent, BBC, Born Free Foundation

Oblíbené