Spojte se s námi


Rady a tipy

Je pro vás usínání v létě oříšek? Poradíme, jak se v horkých dnech dobře a kvalitně vyspat 

Znáte to. Jdete si konečně lehnout a místo klasického usnutí během pár minut se jen převalujete. Několikrát ze sebe skopnete přikrývku. To horko. Pocit, že se na vás vše lepí, i když jste šli spát nazí. Při pokusu o vyvětrání k vám zabloudil komár, který to vše ještě podtrhne a umocní. Takové jsou letní noci. Ale nemusí. Pojďme se podívat na pár tipů, díky kterým přestanete trpět během letních nocí.  

Publikováno

dne

Znáte to. Jdete si konečně lehnout a místo klasického usnutí během pár minut se jen převalujete. Několikrát ze sebe skopnete přikrývku. To horko. Pocit, že se na vás vše lepí, i když jste šli spát nazí. Při pokusu o vyvětrání k vám zabloudil komár, který to vše ještě podtrhne a umocní. Takové jsou letní noci. Ale nemusí. Pojďme se podívat na pár tipů, díky kterým přestanete trpět během letních nocí.  

Dostatečný spánek je pro lidský organismus naprosto nezbytný, to je jasné. Během spánku totiž probíhá regenerace až 90 % našich fyzických a psychických sil. Ale jak si zajistit tuhle kvalitní „dávku výživy“ i v létě, kdy teploty připomínají spíše pobyt v tropické destinaci? Zajištění klidného a příjemného spánku je skutečně důležité, ať už pro náš fyzický, mentální či emocionální blahobyt. Především v létě, kdy jsou vedra opravdu vyčerpávající. S našimi tipy dobijete baterky zase na 100 % i přes tu nejteplejší noc. 

Je to o vzduchu

Nenechme se zmást. V létě je náš nepřítel nejen teplý, ale také suchý vzduch. Obzvlášť ve městě a ve vyšších patrech zvažte pořízení elektronického ochlazovače vzduchu. Podkrovní byt si o to přímo říká.  

Pokud ovšem ochlazovač nevlastníte nebo do něj nechcete investovat, můžete před spaním pověsit do okna vyprané závěsy, popřípadě je jednoduše před spánkem navlhčit a rozvěsit. Budete překvapeni, jak krásně se místnost prochladí. Podobně jako mokré závěsy poslouží i dekorativní zvlhčovače vzduchu. Obsahují kameny. Ty nasají vodu a tu pak postupně uvolňují do místnosti. Nejenže perfektně plní svoji funkci, ale jsou i krásným designovým prvkem. Na trhu jich je spousta, takže stačí se porozhlédnout a zakoupit ten pravý.  

TIP: Zkuste do dekorativního zvlhčovače vzduchu přidat pár kapek vaší oblíbené vůně vonného olejíčku. Prostor to krásně provoní. Doporučujeme eukalyptus, který osvěží vzduch. 

Pozor na teplotu v místnosti 

Optimální teplota pro spánek, jak uvádějí odborníci, se pohybuje mezi 18-20 stupni Celsia. Avšak v létě může teplota vyšplhat až na protivných 25 stupňů, což může výrazně narušit kvalitu spánku. Abychom zajistili příjemnější klima v ložnici, je důležité regulovat teplotu už během dne. A zase ta prevence.  

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použití rolet, žaluzií nebo zatmavovacích závěsů, které by měly být zatažené už od rána. Čím dříve, tím lépe. Tímto způsobem do místnosti pronikne až o 80 % méně slunečního světla, což pomůže udržet teplotu na přijatelné úrovni. Večer už nemusíte řešit teplotu v ložnici. Prostředí bude příjemné a přijatelné k rychlému zaspání. Tato opatření jsou zvláště důležitá, protože větrání místnosti nemusí být v horkém létě účinné. Navíc pokud nemáte síťky proti hmyzu, je to téměř nemyslitelné.  

TIP: Vytvořte noční klimatizaci pomocí ledových láhví a ventilátoru. Naplňte několik plastových lahví s vodou a dejte je do mrazáku. Před spaním postavte tyto zmražené láhve před běžný stolní ventilátor. Když ventilátor fouká vzduch přes ledové lahve, vytvoří to osvěžující chladící efekt, který ochladí místnost. To vám umožní snadněji usnout a získat klidný spánek i v horkých letních nocích. Kromě toho, můžete použít speciální gelové chladící vložky místo vody, aby se zabránilo tvorbě kondenzace na lahvích. Účinná bude i mísa plná ledu. Tak do toho!

Tma – nejlepší přítel spánku

V létě je nepopiratelnou výhodou, avšak zároveň určitou nevýhodou, že je po dlouhou dobu světlo. Pro zdravý organismus je ideální respektování přirozeného rytmu a v létě zkrátit dobu spánku. Avšak co dělat, když jste nevyspalí a momentálně potřebujete více hodin odpočinku? Pro mnohé z nás není lákavé vstávat před pátou ráno, kdy se již rozednívá a příroda nás přirozeně budí. V takových případech může být investice do zatmavovacích závěsů, žaluzií nebo kvalitních rolet velmi užitečná. Tato investice se vám rozhodně vrátí, a to v podobě energie z kvalitně prospané noci. Tímto způsobem si zajistíte dostatečný klid a tmu pro svůj relax.

Není závěs jako závěs 

  • Závěsy s reflexní vrstvou: Tyto závěsy mají speciální vrstvu na vnější straně, která pomáhá odrážet sluneční záření. Tím se minimalizuje teplo pronikající do místnosti a udržuje se nižší teplota. 
  • Těžké závěsy z husté látky: Těžké závěsy z materiálů, jako je vlna nebo samet, dokážou lépe izolovat místnost. Udržují teplo venku a uvnitř vytvářejí chladnější prostředí. 
  • Černé závěsy: Černé závěsy mají schopnost pohltit sluneční záření a tím minimalizovat průnik tepla do místnosti. Jsou skvělou volbou pro udržení stínu a chladu. 
  • Dvouvrstvé závěsy: Závěsy, které mají dvě vrstvy, umožňují vytvoření lepší izolace a kontroly teploty. Můžete zvolit průhlednou vrstvu, která nechává proniknout světlo, ale blokuje teplo, a navíc přidat další vrstvu na stínění. 
  • Závěsy s izolačním podkladem: Existují také závěsy s vestavěným izolačním podkladem, který zvyšuje jejich schopnost udržovat teplo venku a chlad uvnitř. 

Méně je někdy více

Optimální je spát s co nejméně vrstvami oděvu během spánku. Pochopitelně. V horkých, letních nocích, pokud je to pro vás příjemné, můžete zvážit spaní úplně nazí, nebo si vyberte tenké a pohodlné pyžamo. Pro optimální komfort a kvalitu spánku doporučujeme zvolení pyžama vyrobeného z příjemných materiálů, jako je samet, hedvábí, lehká bavlna nebo přírodní len, stejně jako u povlečení.  

TIP: Je vám opravdu nesnesitelné vedro? Hodinu před spánkem umístěte svoje pyžamo případně prostěradlo do mrazáku a těsně před odchodem do ložnice ho vytáhněte. 

Zvažte výměnu povlečení i peřiny v letních měsících 

V letních měsících dejte těžké péřové pokrývky na odpočinek do komory k zimnímu spánku. Nahraďte je lehčími a chladivějšími letními verzemi, jako jsou pokrývky z dutých vláken či jiných lehkých materiálů. Dokonce můžete spát pod povlečenou dekou, což nejenže přidá na hygieně, ale je to také mnohem příjemnější.  

Co se týče povlečení, používejte lehké materiály jako je hedvábí, len nebo samet, které poskytují příjemný chlad. Pokud upřednostňujete bavlnu, volte malou gramáž, aby vás příliš nezahřívala, ale stále dobře sála pot. Dobrou volbou je i látka vyrobená z bambusu. Bambusové vlákno má přírodní antibakteriální vlastnosti a je velmi měkké.  

TIP: Vyhněte se tmavým barvám, které přitahují sluneční záření a mohou se přehřívat. Místo toho zvolte světlé, pastelové nebo bílé barvy, které odrazí světlo a udrží prostor svěží a lehký. 

Takže…

Kvalitní spánek je zkrátka klíč k produktivnímu a zdravému životu. My bychom měli dělat vše proto, aby se nám ho dostávalo v potřebném množství nejen během chladných měsíců. Věřte nám, že tyto tipy se o to postarají. Přejeme dobrou noc.  

Zdroj: everydayheatlh.com 

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Publikováno

dne

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Co znamená pojem sendvičová generace?

Je to jednoduché. Sendvičová generace je zmáčknutá mezi dva různé faktory, které vyžadují jejich péči. Obvykle mezi své malé děti a stárnoucí rodiče (či dokonce prarodiče).

S tím, jak se prodlužuje věk dožití a zároveň věk, kdy si lidé pořizují děti, se vytváří problém, kdy se lidé okolo padesáti let ocitají v situaci, v níž musejí pečovat o své nedospělé děti, ale zároveň jejich péči vyžadují i rodiče, které již trápí starosti stáří, nebo prarodiče, kteří se dožili vysokého věku, ale už se o sebe nedokáží sami postarat.

Sendvičová generace tak musí chodit do práce a vydělávat na živobytí, vychovávat své děti a zároveň se starat o starší příslušníky své rodiny. Stres tak na ně působí doslova ze všech stran a oni jsou zmáčknutí jako náplň sendviče mezi mnoho povinností, které téměř nelze všechny stíhat.

Být příslušníkem sendvičové generace často přináší rizika

Problémy z toho, že je člověk součástí sendvičové generace, trápí hlavně ženy, jelikož na nich totiž častěji leží větší množství povinností spojených jak s péčí o děti, tak o rodiče (a to často i partnerovy rodiče).

Takové ženy obvykle trpí únavou, může je postihnout syndrom vyhoření nebo se u nich projeví příznaky některých psychických onemocnění jako jsou deprese, nespavost či úzkosti. Duševní potíže pak navíc mohou vést i k fyzickým zdravotním komplikacím, typicky se objevují problémy se zažívacím traktem, bolesti zad či hlavy a další potíže, které mohou být částečně způsobeny psychosomatickými vlivy.

Jak z toho ven?

Ze situace sendvičové generace není snadná cesta ven. Problémy s tím, že musíte svou pozornost věnovat jak dětem, tak rodinným seniorům, samy nezmizí a potrvají nejméně několik dalších let.

Jako všude, i tady platí pravidlo, že nejdříve se musíte postarat o sebe a až poté můžete pomáhat jiným.

Základním pravidlem tedy je dopřát péči i sobě. Najít si čas na odpočinek a věnovat se svým koníčkům. Práce a péče o rodinu nesmí být tou jedinou náplní vašeho času, pak totiž velmi snadno vyhoříte.

A druhé pravidlo říká: nebojte se požádat o pomoc.

Přeneste část povinností na partnera, na své sourozence či vzdálenější příbuzné. Pokud máte větší děti, možná mohou některé činnosti již zvládat samy nebo vám dokonce pomoct se starostí o babičku a dědu. A v neposlední řadě pomocnou ruku nabízí i některé státní organizace či neziskovky.

Zdroj: sendvicovagenerace.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené