Spojte se s námi


Různé

Jaké byly letos vánoční trhy ve Vídni?

Publikováno

dne

Trhy v hlavním městě Rakouska se již dlouhou dobu drží na prvních příčkách žebříčků nejlepších vánočních trhů v Evropě. Vysloužily si své místo právoplatně a stojí za Vaši návštěvu?

Je jasné, že Vánoce se pomalu stávají komercí, než-li svátkem pokoje, radosti, obyčejů a náboženských zvyklostí. Už od října k nám prostřednictvím médií přicházejí „neodolatelné“ a „neopakovatelné“ nabídky na nákup všemožného sortimentu. Někteří prodejci nám dělají dokonce službu tím, že své zboží ročleňují do různých kategorií, podle zájmu, věku člověka, jehož chceme obdarovat.

Většinou pak naše zběsilé objednávání a nakupování končí převzetím požadované věci, nebo jejím zaplacením v nevzhledném prostředí kamenného obchodu, kde veškerou vánoční atmosféru zprostředkovává jeden opelichaný stromek se skromnou výzdobou a křiklavými barvami zářící LED světýlka za výlohou.

Milovníci Vánoc proto hledají alternativy. Chtějí dobře pořídit co se týče dárků pro příbuzenstvo a přátele, ale zároveň touží nasát svátečního ducha a třeba i něco dobrého ochutnat. U nás v České republice se najde příležitostí hodně, ať už ku příkladu vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, či stánky na náměstí Svobody v Brně. Kdo však rád poznává nové kultury, nemusí jezdit nikam daleko. Prakticky všechny naše okolní státy nabízí celou řadu vánočních trhů, od těch větších, cílících především na turisty, až po tržiště lokálnější.

Již jsme si dovolili informovat o trzích v Krakově a Drážďanech a nyní přichází na řadu jižní sousedé.

Jestliže plánujete důkladný průzkum, vyhraďte si minimálně několik dní

Hned na začátku musím podotnkout: Vánoční trhy ve Vídni nejsou jenom jedny! Je jich mnoho na různých lokacích, většinou strategicky postavené u míst atraktivních pro zahraniční návštěvníky. My jsme zavítali pouze na čtyři z nich, přičemž jsme měli co dělat, abychom si je prošli alespoň zběžně. Rozhodně se všechny nedají „sfouknout“ za jednu návštěvu, takže kdybyste vyslovili předsevzetí na příští rok „Obejít celou nabídku“, kromě peněz na suvenýry si vyhraďte finance i na ubytování.

Teď už si ovšem pojďme představit hrstku z nich, abyste na rok 2024 byli připraveni:

Popis navštívených trhů:

Christkindelmarkt u radnice – Hlavní proud, mnoho stánků a atrakcí, včetně drobnějšího vyhlídkového kola, kluziště a kolotoče, ideální pro návštěvu s dětmi.

Vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz – Umístěna mezi dvěma dominantami: Přírodovědeckým muzeem a Uměleckohistorickým muzeem, takže kdyby zaútočila nuda, o zábavu máte postaráno. Široká paleta produktů, včetně rukodělných výrobků, mnoho místních specialit, ale i nám známých jídel, hlady tedy určitě nepadnete.

Stánky na Stephansplatz – Komornější, převažují tradiční pokrmy a řemeslné výtvory, vedle významná katedrála sv. Štěpána.

Trhy v areálu zámku Schönbrunn – Vznešená podívaná, skvostný „Weihnachtsbaum“ přidává na kouzlu, větší než Stephansplatz, s podobným sortimentem. Možnost navštívit prohlídkové trasy a nejstarší zoo na světě.

Závěrečné dva tipy

Navlečte se do teplého oblečení, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, ve Vídni je v tomto období opravdu zima.

A pokud byste se již znavili z ustavičného pochodování mezi trhy a pamětihodnostmi, zašijte se do nějaké kavárny na kávu, popřípadě dezert. Třeba i na pravý Sacher-Torte. Sice za něj dáte pomalu ledvinu, ale originál je originál.

Zdroje: redakce, iDnes, wien.info

Oblíbené