Spojte se s námi


Cestování

Vánoční trhy v Krakově mají staletou tradici. Účastní se jich i obchodníci z okolních zemí

Na řece Visle v jižním Polsku leží město Krakov, které je metropolí Malopolského vojvodství. Podle počtu obyvatel se jedná o druhé největší polské město. V minulosti býval rezidencí polských králů, jimž jako sídlo sloužil hrad Wawel s katedrálou. Staré město přežilo druhou světovou válku bez velkého bombardování, takže tu zůstalo zachováno hodně historických pamětihodností. I ony dotvářejí kouzelnou vánočního atmosféru Krakova.

Publikováno

dne

Na řece Visle v jižním Polsku leží město Krakov, které je metropolí Malopolského vojvodství. Podle počtu obyvatel se jedná o druhé největší polské město. V minulosti býval rezidencí polských králů, jimž jako sídlo sloužil hrad Wawel s katedrálou. Staré město přežilo druhou světovou válku bez velkého bombardování, takže tu zůstalo zachováno hodně historických pamětihodností. I ony dotvářejí kouzelnou vánočního atmosféru Krakova.

Jarmark na Hlavním náměstí

O Polácích se všeobecně ví, že je to národ, v němž je křesťanství hluboce zakořeněné. I proto jsou v Polsku Vánoce jedním z nejdůležitějších svátků v roce, který si Poláci umějí náležitě užít a oslavit.

Adventní jarmarky patří k tradičním předvánočním akcím, které ročně přilákají tisíce lidí, a to nejen z Polska, ale i ze zahraničí. Zde rozhodně vede město Krakov, jehož vánoční jarmark je v Polsku nejoblíbenější.

Rynk Glówny neboli Hlavní náměstí je slavnostně vyzdobené a připravené stánky nabízejí návštěvníků nejrůznější dobroty.

Mezi specialitami najdete i pečené kaštany, staropolské knedlíky či oscypek, což je tradiční polský uzený sýr vyrobený ze slaného ovčího mléka výhradně v oblasti Podhalie.

Podobný sýr vyrábějí na Slovensku pod názvem Oštiepok. Oba chutnají podobně. Polský oscypek si můžete dát třeba s brusinkami a k tomu galicijské svařené víno. Nechybějí samozřejmě ani tradiční perníčky, marcipán, čokoláda nebo pražené ořechy v karamelu.

Trhy až do 1. ledna

Vánoční trh v Krakově začal už 24. listopadu 2023 a potrvá až do 1. ledna 2024. Na každý den je připravená kulturní akce. Mezi prodejci jsou také obchodníci z Litvy, Ukrajiny, Slovenska a Maďarska.

Zpravidla nabízejí uzeniny, sýry, různé šperky z přírodních materiálů, řemeslné výrobky ze lnu a vlny, drobné dárky a keramické výrobky, dřevěné betlémy, vánoční ozdoby i dřevěné hračky. Je to prostě pastva pro oči a velký zážitek, který k Vánocům určitě patří.

Zdroj: Pik.krakow.pl, Wikipedia.org

Oblíbené