Spojte se s námi


Lifestyle

Jak zvládnout maturitní četbu?

Prázdniny jsou u konce a září začíná. Co to znamená? No přece to, že již za pár dní začíná školní rok. Někteří poprvé zasednou do školních lavic, druzí ukončí povinnou školní docházku. My se však dneska zaměříme na maturanty. Maturitní četba je strašákem spousty studentů. Které knížky si tedy vybrat a jak vše stihnout?

Publikováno

dne

Prázdniny jsou u konce a září začíná. Co to znamená? No přece to, že již za pár dní začíná školní rok. Někteří poprvé zasednou do školních lavic, druzí ukončí povinnou školní docházku. My se však dneska zaměříme na maturanty. Maturitní četba je strašákem spousty studentů. Které knížky si tedy vybrat a jak vše stihnout?

Kdy a jak začít?

Jak jistě víte, každému vyhovuje něco jiného. Proto není tak jednoduché říct, kdy je ta nejvhodnější doba pro to, abyste začali číst knížky z vašeho maturitního seznamu. Záleží také na tom, zda patříte mezi pravidelné čtenáře, nebo si jen občas přečtete článek na internetu. 

Dnešní doba je zvláštní a na to, abyste si něco mohli přečíst už nepotřebujete knihu v ruce. Hodně lidí si navyklo na e-knihy, dalším vyhovují audioknihy. Možností je zkrátka hodně.

Také proto je jasné, že ne všichni maturanti čtou. Hodně z nich si totiž jen stáhne rozbor díla, případně se podívají na film a spoléhají na to, že nic víc se po nich chtít nebude. Jenže určitě budete mít vždy lepší pocit, když si knížku přečtete, přece jen máte možnost si vybrat ty, které vás alespoň trochu zajímají, a tak je vhodné, abyste jim věnovali nějaký čas. 

Někomu stačí, když se čtením začne o prázdninách před čtvrtým ročníkem. K tomu, abyste si o každé knížce něco zapamatovali, pomáhá vypsat si základní informace, postavy, případně co vás nejvíce zaujalo nebo se vám naopak nelíbilo. Protože právě tímto si pak knížku můžete připomenout.

Které knížky si vybrat?

Zde bych vám ráda doporučila knížky, které se čtou dobře. Jejich děj není nijak složitý a myslím si, že většinu z nich zvládnou i ti, kteří běžně žádnou knížku neotevřou.

Ze seznamu si musíte vybrat taková díla, která zastupují poezii, prózu a drama. Co to vlastně je? To si povíme za malou chvíli.

Poezie

Poezie je veršovaný text, který může být jak lyrický, tedy bez děje, tak epický, kdy nějaký děj má. Autor ve svém díle vyjadřuje své pocity, emoce, dojmy či zkušenosti, a proto využívá básnické prostředky, různá přirovnání nebo třeba symboly. Z poezie zmíním pouze tři sbírky. Ono totiž není radno to s ní v maturitním seznamu přehnat, protože se jedná o nejtěžší literární druh.

Petr Bezruč je autorem jediné básnické sbírky Slezské písně. Vyskytují se v ní básně na různá témata. Autor se ale hlavně snaží upozornit na život lidí ve Slezsku, na jejich sociální útisk a doufá, že dojde ke zlepšení.

Dalším významným českým autorem je Karel Hynek Mácha, jenž se ve svém Máji věnuje smyslu života, popisuje krásy přírody a nechybí zde ani láska.

No a nesmíme zapomenout na Karla Jaromíra Erbena, jehož Kytice patří k nejoblíbenějším a nejčtenějším knihám maturitního seznamu. Sbírka se skládá ze 13 balad, na někoho může působit až depresivně. Téměř v každé baladě dochází k tomu, že se hlavní postava něčím proviní a za to dostane nepřiměřený trest.

Próza

Většina běžných čtenářů si nejčastěji vybírá právě prózu, ono se není čemu divit. Jedná se o souvislý text, který má ve většině případů děj. Text je členěn do odstavců a kapitol, a tak skoro není možné si ho splést s něčím jiným. Na rozdíl od dramatu zde nenajdeme repliky či scénické poznámky.

Zahraniční autoři

Farmu zvířat od George Orwella by si měl přečíst opravdu každý. Ta totiž formou bajky ukazuje totalitní režim a celkové dění mezi lidmi. Skupina zvířat si na ostatní vytváří nátlak a jejich vláda pak nakonec přeroste v úplné tyranství. 

Tento britský autor napsal také antiutopický román 1984. V něm si hlavní postava píše deník a popisuje rovněž absolutní totalitu. Paradoxem je, že kniha vyšla už v roce 1949, ale pokud by byla vydána později, v mnohém by odpovídala skutečnosti. 

Malý princ a Antoine se Saint-Exupéry, kdo by tuhle knihu neznal. Knížka je docela úzká a přivádí člověka k tomu, aby se zamyslel nad tím, jak se chová. Malý princ byl poctivý chlapec, když se ale setkal s různými lidmi, třeba s Králem, byl docela smutný, protože ho šokovalo jeho jednání a to, jak si neváží úplně základních věcí.

Pokud vám nevadí náročnější čtení, náročnější z toho důvodu, že dílo je poměrně dlouhé a nachází se v něm spousta postav, přečtěte si Pýchu a předsudek, nejznámější román od Jane Austenové. Ten pojednává o životě mladých děvčat, kdy jejich matka se jim za každou cenu snaží najít ženichy, kteří mají dobrý majetek. Důležitou roli zde hrají Elizabeth Bennetová a pan Darcy, protože i když to tak na začátku příběhu nevypadalo, nakonec si tito dva najdou cestu k sobě.

Čeští autoři

Český autor Josef Urban ve své knize Habermannův mlýn, vydané v roce 2001, hovoří o osudu německého mlynáře Habermanna. Děj se odehrává na Šumpersku, kde mlynář během války pomáhal Čechům a většina okolí se tvářila jako jeho přátelé, jenže to se nakonec hodně rychle změnilo.

Dalším zástupcem českých spisovatelů je Viktor Dyk, jenž napsal Krysaře. To zvládne opravdu každý, jelikož se jedná o velice krátkou novelu. Příběh poukazuje na vychytralost lidí, spravedlnost či pomstu, navíc je v textu zapletena i láska.

Drama

Drama rozeznáte hned na první pohled, tento literární druh je totiž určen především k tomu, aby se hrál na jevišti. Proto se v textu vyskytují repliky, promluvy jednotlivých postav. Děj se odehrává pomocí dialogů či monologů a v závorkách naleznete scénické poznámky, které hercům pomáhají v tom, aby věděli, co mají dělat v dané situaci.

Mezi nejznámější dramata můžeme zařadit třeba Lakomce od francouzského spisovatele Molièra. Jedná se o uzoulinkou knížku, postav zde taky není hodně a pojednává o lakomém lichváři, který by kvůli penězům obětoval opravdu vše. 

Poněkud náročnější může být Čekaní na Godota od Samuela Becketta, protože mnohým čtenářům se zdá, že děj je o ničem. Nicméně ona je to docela pravda, protože jde o absurdní drama, které postrádá smysl. Dva tuláci čekají na někoho, o kom vlastně nic neví a neví ani to, kdy se má objevit.

Pokud zamíříme mezi české autory, za zmínku jistě stojí Bílá Nemoc od Karla Čapka. Autor se snaží upozornit na nesmyslnost války a hlavní postava, doktor Galén, se pokouší vyjednat mír výměnou za lék proti nemoci. Ani toto dílo není nijak náročné a zvládnete ho přečíst za pár hodin.

Dalšími čtenými autory dramatu jsou třeba bratří Mrštíkové s Maryšou nebo William Shakespeare a jeho Romeo a Julie či Hamlet

Naše tipy už znáte, tak teď už jen zbývá začíst se do knih. Hodně štěstí!

Zdroj: Redakce, databazeknih.cz

Oblíbené