Spojte se s námi


Zajímavosti

Jak vznikaly názvy slavných světových značek? Často šlo o pouhou náhodu

Máme je na očích každý den, jejich jména známe od dětství, ale málokdo z nás se někdy pídil po tom, jak přišly ke svému jménu. Kdo? No přece ty nejslavnější světové značky.

Publikováno

dne

Máme je na očích každý den, jejich jména známe od dětství, ale málokdo z nás se někdy pídil po tom, jak přišly ke svému jménu. Kdo? No přece ty nejslavnější světové značky.

Vyhledejte si to na Googolplexu

Kolikrát denně si něco vygooglíte? Pětkrát? Desetkrát? Nebo snad googolplexkrát? Právě googolplex totiž mohl být název dnešního nejznámějšího internetového vyhledávače. Pokud nebyla matematika vaším nejlepším přítelem, měli byste vědět, že googolplex není vymyšlené slovo, ale velmi dlouhé číslo, konkrétně deset na desátou, to celé umocněno stovkou.

Luxusní značka zmrzliny Häagen-Dazs nenese jméno svého zakladatele

Také si, kdykoliv slyšíte název zmrzliny Häagen-Dazs, vybavíte nějakého urostlého seveřana? Pokud ano, musíme vás zklamat. Tato značka zmrzliny nezískala své jméno po svém zakladateli, ale jedná se o zcela smyšlená slova.

Za vznikem Häagen-Dazs stojí Reuben Mattus, židovský imigrant z Polska, který chtěl ke své značce přitáhnout pozornost. Což se mu rozhodně podařilo.

Ikea není ženské jméno, nýbrž promyšlený akronym

Oblíbený švédský řetězec s nábytkem se stal za roky své existence testem pro páry. Pokud spolu totiž dokážete složit libovolný kus nábytku z řetězce IKEA, pravděpodobně spolu již zůstanete na věky.

Jak ale vznikl název tohoto švédského impéria a co posloužilo jako inspirace? Fanoušci seriálu Přátelé si možná myslí, že Ikea je tradiční švédské jméno. Ale kdepak. Ve skutečnosti je toto slovo akronymem a vzniklo z prvních písmen následujících slov:

  • Ingvar Kamprad (jméno zakladatele)
  • Elmtaryd (jméno farmy na níž Kamprad vyrůstal)
  • Agunnaryd (název sousední vesnice)

Starbucks a inspirace v literární klasice

Četli jste někdy Bílou velrybu? Toto klasické literární dílo Hermana Melvilla má přes 600 stran, na kterých se odehrává souboj mezi kapitánem Achabem a Moby Dickem. Nechybějí ale ani pasáže o velrybářství. A jak toto významné literární dílo souvisí s oblíbeným řetězcem Starbucks? Jedna z postav totiž posloužila jako inspirace pro název společnosti.

Spolehlivá ochrana v podobě výrobků Durex

Jak lépe prodat své produkty, než tak, že si z názvu společnosti rovnu vytvoříte reklamu? Stejně jako IKEA, také Durex vzniklo z několika slov a jedná se o akronym. Konkrétně tedy o akronym slov:

  • Durable
  • Realiable
  • Excellence

Po přečtení těchto řádků již vaše vyhledávání na Googlu, nákup oblíbené zmrzliny Häagen-Dazs či vybírání výrobků Durex nebudou nikdy stejné.

Zdroje: BoredPanda, CoolTool, IKEA

Oblíbené