Spojte se s námi


Auta

Jak správně zabrzdit zaparkované auto? Kroky, na které nesmíte zapomenout

Zabrzdit auto po zaparkování není nic obtížného, je ale potřeba myslet na několik málo kroků, bez kterých se neobejdete. Při jejich nedodržení může hrozit rozjetí auta a zapříčinění dopravní nehody. Co musíte mít na paměti?

Publikováno

dne

Zabrzdit auto po zaparkování není nic obtížného, je ale potřeba myslet na několik málo kroků, bez kterých se neobejdete. Při jejich nedodržení může hrozit rozjetí auta a zapříčinění dopravní nehody. Co musíte mít na paměti?

Rozjetí zaparkovaného auta není ani zdaleka tak ojedinělým jevem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vzhledem k tomu, že řidič auta je již mimo dosah vozidla, končí tato událost většinou dopravní nehodou.

Za část těchto případů určitě může neznalost dotyčného řidiče, nicméně drtivá většina z nich se stane kvůli pouhé nepozornosti či technické závadě na vozidle.

Je ale třeba mít na paměti, že dle zákona je za zaparkované auto zodpovědný jeho řidič i v případě, kdy by šlo o technickou závadu. Jak tedy správně zabrzdit auto, abyste se v klidu mohli od něj vzdálit?

Po vypnutí motoru by mělo být samozřejmostí zařazení rychlosti. Z technického hlediska není rozhodující, zda zařadíte jedničku či zpátečku, ale obecně se doporučuje zařadit do směru plánovaného vyjetí.

Zjednodušeně řečeno, pokud stojíte přední částí auta proti zdi, zařaďte zpátečku. Můžete tím zabránit nárazu auta v případě, kdy byste při startování omylem sundali nohu ze spojky a auto sebou škublo.

Základem by pak měla být také ruční brzda. Tu vždy používejte pokud stojíte v kopci, pokud ale parkujete na rovince podélně, využívat ji nemusíte. Ba naopak, zatažená ruční brzda vám může pomoci, pokud při podélném parkování na rovině do vás mírně narazí nepozorný řidič vyparkovávající své auto. Náraz totiž nebude tak tvrdý.

Když se rozhodnete zaparkovat podélně na kopci, rovněž se doporučuje natočit kola proti obrubníkům. Je sice malá pravděpodobnost, že při splnění všech kroků vás právě toto zachrání, nicméně jistota je jistota.

Při rozjetí auta totiž auto v každém případě najede na obrubník a zde se o něj zastaví. Raději to dělejte, nikdy nevíte, kdy ve spěchu na jeden z předchozích kroků zapomenete, případně se může na vašem vozidle objevit nečekaná závada.

Zdroj: Garáž, iDnes

Oblíbené